Jazda po rondzie – skrzyżowanie, które poprawia bezpieczeństwo?

2566

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Obowiązek korzystania ze świateł mijania

Jazda po rondzie – skrzyżowanie, które poprawia bezpieczeństwo?

jazda rondzieRondo uznaje się za jedno z najbezpieczniejszych rodzajów skrzyżowań. Statystyki pokazują, że pozwalają one zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków nawet o 65% w stosunku do zwykłych krzyżówek dróg. Nawet, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku na rondzie o 35-45% zmniejsza się liczba zdarzeń, w których ktoś odniósł obrażenia. Nadal jednak budzi ono szereg wątpliwości jeśli chodzi o poprawną, zgodną z przepisami jazdę. Czy faktycznie ronda wpływają na bezpieczeństwo i jak prawidłowo się po nich poruszać?

„Skrzyżowania o ruchu okrężnym ograniczają możliwość wystąpienia sytuacji kolizyjnych. Oprócz tego konstrukcja ronda wymusza na kierowcach redukcję prędkości, dzięki czemu nawet jeśli dojdzie do kolizji, jej skutki mogą być mniej poważne niż przy wyższych prędkościach” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Czy zawsze ustępujemy pierwszeństwo tramwajom?

jazda rondzie
znak A-7 ustąp pierwszeństwa

Sytuacja na rondzie komplikuje się w momencie kiedy wkraczają pojazdy szynowe. W sytuacji, gdy skrzyżowanie oznaczone jest jedynie znakiem C-12 (czyli jest równorzędne) tramwaj ma pierwszeństwo również gdy nadjeżdża z lewej strony. Kiedy przed rondem znajduje się znak A-7 mówiący o ustąpieniu pierwszeństwa motorniczy powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po okrągłym skrzyżowaniu. Jednocześnie pojazd szynowy już znajdujący się na rondzie opuści je jako pierwszy, ponieważ w stosunku do pojazdów poruszających się po skrzyżowaniu okrężnym jest w sytuacji równorzędnej i ma przed nimi pierwszeństwo.

Jazda po rondzie – kiedy używać kierunkowskazów?

Ile kierowców, tyle opinii. Ogólną zasadą jest, że kierunkowskazem powinniśmy sygnalizować zamiar opuszczenia ronda. Niestety, zasada ta nie jest uregulowana prawnie. W związku z tym teoria ta jest bardzo często podważana przez zwolenników włączania kierunkowskazu jeszcze przed wjazdem na rondo, które należy traktować każde inne skrzyżowanie. Najważniejsze jest jednak, aby w każdym przypadku zachować szczególną ostrożność.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia