Dowód rejestracyjny i polisa OC – ważne zmiany dla kierowców

6252

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

dowód rejestracyjny i polisa OC
Dowód rejestracyjny i polisa OC zmiany

Dowód rejestracyjny i polisa OC – ważne zmiany dla kierowców

Od teraz dowód rejestracyjny i polisa OC mogą zostać w domu. To bardzo ważna informacja dla kierowców. Od 1 października 2018 nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC naszego pojazdu. Jest to niewątpliwie spore udogodnienie szczególnie dla zapominalskich kierowców. Do tej pory za brak dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC groził nam mandat po 50 złotych za każdy z tych dokumentów. Od 1 października nie musimy mieć tych dokumentów przy sobie, co jednak nie zwalnia nas z obowiązku ich posiadania . Zniesienie tego obowiązku to efekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz kilku innych ustaw. Zmiany te miały wejść w życie dużo wcześniej, ale ostatecznie dopiero teraz nowe przepisy zaczynają obowiązywać. Pamiętajmy też o tym, że nadal mamy obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy oraz dowód osobisty.

Dowód rejestracyjny i polisa OC – papierowe dowody nadal będą ważne

dowód rejestracyjny i polisa OC
Dowód rejestracyjny i polisa OC – zmiany

Brak posiadania papierowego dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej nie oznacza, że tracą one ważność. W dalszym ciągu taki dowód będzie nam potrzebny w kilku sytuacjach. Przede wszystkim będzie on nam niezbędny podczas wizyty na stacji diagnostycznej w celu zrobienia okresowych badań technicznych pojazdu. Jeżeli planujemy wyjazd zagraniczny to pamiętajmy o tym, że poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej nadal mamy obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego i polisy OC przy sobie. Dowód będzie nam także potrzebny w przypadku sprzedaży auta. W przypadku kupna nowego auta tradycyjnie otrzymamy najpierw 30 dniowy dowód tymczasowy. Po upływie tego okresu będziemy zobligowani do odbioru dowodu „stałego” w wydziale komunikacji.

Dowód rejestracyjny i polisa OC – co w przypadku zatrzymania dowodu podczas kontroli policyjnej

Jeżeli podczas kontroli drogowej policjant postanowi zatrzymać nam z jakichś powodów dowód rejestracyjny to nadal będzie mógł to zrobić. W takiej sytuacji otrzymamy stosowne pokwitowanie a informacja o zatrzymaniu dowodu trafi do policyjnego systemu, tak jak miało to miejsce do tej pory. Fizycznie posiadanie dowodu nic nam nie da, ponieważ wraz z momentem zatrzymania staje się on bezwartościowy. Podczas następnej kontroli drogowej policjant od razu zobaczy w systemie informację o odebraniu dowodu rejestracyjnego podczas poprzedniej kontroli. Ułatwieniem dla kierowcy będzie to, że będzie on mógł odebrać dowód „wirtualnie” w organie który ten dowód wydał oraz w każdej jednostce policji na terenie całego kraju.

Zobacz również: Jak skutecznie oszczędzić na oponach?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia