Napęd 4×4 w osobówce – to same zalety?

441

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

napęd 4x4 w osobówce

Napęd 4×4 w osobówce – to same zalety?

Do niedawna napęd na cztery koła kojarzył się przede wszystkim z autami terenowymi oraz typu SUV. Jednak już od pewnego czasu z tym rodzajem napędu możemy się spotkać także w autach osobowych. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie taką opcję. Wedle użytkowników ten rodzaj napędu także w samochodzie osobowym niesie za sobą sporo zalet, a także wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy i to nie tylko w terenie. Kierowcy osobówek doceniają to rozwiązanie szczególnie podczas jazdy po drogach jesienią oraz zimą. O zaletach wspomnimy nieco niżej. Jednak już w tym miejscu możemy śmiało stwierdzić, że napędzane dwie osie przestały być domeną samochodów terenowych. Napęd 4×4 w osobówce to obecnie bardzo popularna opcja.

Napęd 4×4 w osobówce – zasada działania

napęd 4x4 w osobówce
Współczesne systemy 4×4 są naszpikowane elektroniką

Zasada działania tego rodzaju napędu jest stosunkowo prosta. W przypadku jego prostej wersji stały napęd przekazywany jest w ciągły sposób na dwie osie pojazdu. Jest to rozwiązanie wskazane szczególnie w pojazdach terenowych gdzie pomaga w pokonywaniu wzniesień i nierówności oraz podczas jazdy w błocie. Jednak coraz częściej ten rodzaj napędu montowany jest w autach osobowych. W tym przypadku bardzo często mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi odmianami tego rodzaju napędu. Obecnie stały napęd na cztery koła zastępowany jest bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami. Zamiast zastosować stały napęd producenci decydują się napędu jednej z osi.wykorzystanie na przykład dołączanego napędu jednej z osi.

Polega to na tym, że podczas normalnej jazdy w mieście czy też na trasie napędzana jest tylko jedna oś pojazdu. Przeważnie jest to oś przednia. Jednak w przypadku sytuacji kryzysowej takiej jak na przykład poślizg, oprócz systemu ESP załączany jest napęd na drugą oś w celu ustabilizowania toru jazdy. Podobnie sytuacja wygląda w błotnistym i nieutwardzonym terenie. W momencie kiedy jedna z osi napotyka większy opór, komputer sterujący przekazuje napęd także na drugą oś. W niektórych przypadkach to sam kierowca z poziomu wnętrza auta może zadecydować jaki rodzaj napędu będzie wykorzystywany w danym momencie.

Napęd 4×4 w osobówce – zalety takiego rozwiązania

napęd 4x4 w osobówce
Napęd na cztery koła pomaga nie tylko w terenie

Napęd na cztery koła w aucie osobowym to przede wszystkim wygoda oraz poprawa bezpieczeństwa. Kierowcy doceniają go szczególnie podczas jazdy jesienią oraz zimą, czyli w czasie kiedy na drogach stosunkowo często panują trudne warunki do jazdy. W autach osobowych z tym rodzajem napędu moc przekazywana jest na cztery koła w dużo bardziej efektywny sposób. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo, ponieważ zyskujemy dużą lepszą przyczepność podczas pokonywania zakrętów oraz w trakcie przyśpieszania. Ma to szczególne znaczenie podczas szybkiego pokonywania łuków na drodze. W porównaniu do aut z napędzaną tylko jedną osią dużo rzadziej występuje zjawisko nadsterowności lub podsterowności.

„Użytkownicy aut z napędem 4×4 szczególnie doceniają go zimą. O tej porze roku bardzo często podczas jazdy napotykamy się na śliską nawierzchnię. W tej sytuacji napęd na cztery koła okazuje się nieoceniony, ponieważ pomaga nam opanować auto na śliskiej nawierzchni dzięki dużo lepszej przyczepności w porównaniu do auta z napędzaną tylko jedną osią. Opisywany rodzaj napędu może okazać się także niezwykle pomocny w momencie kiedy się zakopiemy i musimy na przykład pokonać zaspę śniegu. Napędzane dwie osie zapewniają nam dużo większą przyczepność, co w konsekwencji prowadzi do łatwiejszego pokonania przeszkody na przykład w postaci zaspy śniegu.

Napęd 4×4 w osobówce – coraz bardziej skomplikowane mechanizmy

napęd 4x4 w osobówce
Napęd 4×4 to take poprawa poziomu bezpieczeństwa

Współcześnie stosowane odmiany napędu na cztery koła w autach osobowych oraz typu SUV stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Współczesne auta wyposażane są w napęd 4×4 z wielopłytkowym, sterowanym elektronicznie sprzęgłem V generacji. W zależności od przyczepności kół, napęd komputerowo rozdzielany jest pomiędzy oś przednią oraz tylną co z kolei przekłada się na poprawę przyczepności oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Ten rodzaj napędu nazywany jest inteligentnym, ponieważ w zależności od przyczepności kół, napęd pomiędzy osie rozdzielany jest w różnym stopniu. Oznacza to, że nie zawsze napęd rozdzielany jest po równo. W zależności od sytuacji na drodze raz większy procent napędu przekazywany jest na przednią, a raz na tylną oś.

Rozwiązanie te przekłada się także na ekonomię samej jazdy oraz na zużycie paliwa. Dzieje się tak, ponieważ wedle domyślnych ustawień większość napędu skupia się na przedniej osi. Rozwiązanie te pozwala na optymalizację zużycia paliwa. Do oceny sytuacji an drodze system wykorzystuje szereg czujników zamontowanych w aucie. Czujniki monitorując bieżącą sytuację przekazują informację do komputera sterującego, który decyduje o tym jaki procent mocy przekazać na tylną oś. Co ciekawe nowe systemy są tak skonstruowane, że moment przekazania napędu na tylną oś jest praktycznie niewyczuwalny przez kierowcę. Tak zaawansowane systemy to poprawa poziomu bezpieczeństwa i komfortu jazdy, ale także wyższe koszty eksploatacji auta. Usunięcie usterki w tego typu napędzie może niejednokrotnie okazać się bardzo kosztowne.

Napęd 4×4 w osobówce – kiedy może się przydać

napęd 4x4 w osobówce
Napęd na cztery koła to obecnie domena nie tylko aut terenowych oraz klasy SUV

W tym miejscu zastanówmy się nad tym, kiedy warto zdecydować się na napęd na 4×4 w aucie osobowym. Przede wszystkim rozwiązanie te adresowane jest do osób mieszkających na terenach górskich. Jego zalety kierowca doceni nie tylko podczas stromych podjazdów, ale także na przykład podczas jazdy z przyczepą. Jeżeli będziemy ciągnąć ciężką przyczepę i na swojej drodze napotkamy stromy podjazd, ten rodzaj napędu może okazać się wręcz nieoceniony. Ponadto napęd 4×4 w warunkach górskich spisze się idealnie zimą. Będzie zapewniał nam dużo większą przyczepność. To z kolei ułatwi nam poruszanie się w trudnych warunkach atmosferycznych oraz przyczyni się do poprawy poziomu bezpieczeństwa.

Wybór auta z napędem na cztery koła powinniśmy rozważyć także w sytuacji kiedy stosunkowo często korzystamy z dróg o gorszej nawierzchni, w tym z dróg leśnych i polnych. W wielu przypadkach, na przykład po intensywnych opadach deszczu napęd na wszystkie osie może okazać się bardzo pomocny, kiedy podczas dojazdów do domu będziemy musieli przedzierać się przez błoto. Z racji tego auta z napędem 4×4 polecane są szczególnie osobom mieszkającym na terenach podmiejskich lub na wsi. Jednak w tym miejscu należy wspomnieć o tym, że auta osobowe z napędem na cztery koła idealnie spisują się także podczas poruszania się po zwykłych drogach. Dzieje się tak, ponieważ zaawansowane systemy podnoszą poziom komfortu jazdy przy jednoczesnej poprawie poziomu bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych występujących na drogach.

Zobacz również: Bezpieczny Zakup Skoda Octavia Scout 4×4 KM TSI DSG

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia