Jesienne podróże – na co zwrócić uwagę?

192

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Październik najniebezpieczniejszym miesiącem na drogach

Jesienne podróże – na co zwrócić uwagę?

Jesienne podróże - na co zwrócić uwagę?Jesień, mimo ostatnio dopisującej pogody, jest dość uciążliwą porą roku – krótsze dni, jazda po zmroku często połączona ze zmiennymi warunkami. Jesienne podróże autem w takich warunkach stają się dużo trudniejsze i bardziej niebezpieczne. Widać to po wzmożonej liczbie wypadków właśnie w tym okresie. Z policyjnych statystyk wynika, że to w ciągu dnia ma miejsce najwięcej wypadków drogowych (jest to związane z natężeniem ruchu). Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę wybierając się w bezpieczną, jesienną podróż.

Jesienne podróże – zadbaj o odpowiednie oświetlenie pojazdu

Podstawowym powodem, dla którego jazda w nocy jest o wiele bardziej niebezpieczna i trudniejsza niż za dnia, jest ograniczony zasięg widzenia drogi, przeszkód oraz innych uczestników ruchu drogowego. W takich warunkach kluczową rolę odgrywa zewnętrzne oświetlenie pojazdu. Należy zadbać, by było ono sprawne, a reflektory – czyste i właściwie ustawione. Tak by dobrze oświetlały drogę, a jednocześnie nie oślepiały innych kierowców. Jeżeli to możliwe, warto przestawić lusterko wsteczne na tryb nocny, by samemu uniknąć oślepienia przez auta znajdujące się z tyłu. W przypadku, gdy ten efekt wywołuje samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, należy zdjąć nogę z gazu i zwolnić. Pomocne w dostrzeganiu przeszkód na drodze mogą być również światła innych pojazdów. Jak mówi Tomasz Barbachowski, kandydat do sejmiku wojewódzkiego oświetlony samochód może niejednokrotnie uratować komuś życie.

Uważaj na spadające liście i gałęzie na drogach – Tomasz Barbachowski o niebezpieczeństwie na drodze

Jesienne podróże - na co zwrócić uwagę?Niewinnie, pięknie wyglądające jesienne liście mogą stać się bardzo niebezpieczne dla kierowców. Warstwa liści oraz gałęzi zbierających się na drodze mogą okazać się pułapką prowadzącą do wypadku – „Sytuacje, które mogą spotkać nas na drodze często związane z panującą pogodą – dlatego zawsze należy dostosować prędkość i swoją czujność, aby nie doszło do niebezpiecznego wypadku” – dodaje Tomasz Barbachowski.

Zobacz także Jak ważne jest oświetlenie samochodu?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia