Nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych

4673

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowe oznaczenia paliw

Nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych. Co się zmienia?

Kierowcy, którzy tankowali auta w ciągu kilku ostatnich dni mogli się mocno zdziwić. Tym razem zaskoczeniem nie są ceny, które de facto są bardzo wysokie, lecz nowe oznaczenia paliw. Od 12 października na dystrybutorach pojawiły się nowe oznaczenia, które w teorii mają pomagać kierowcom. Jak zmiana wygląda w praktyce?

Nowe oznaczenia paliw – zmiany na stacjach paliw

nowe oznaczenia paliw - dystrybutor
nowe oznaczenia paliw – dystrybutor

Za zmiany na dystrybutorach odpowiada wprowadzona niedawno, nowa, unijna dyrektywa: DAFI (2014/94/EU). Zmiany mają na celu ułatwienie życia kierowcom: dzięki nim podobno łatwiej możemy rozpoznać rodzaj paliwa. Co ciekawe nowe oznaczenia znajdą się również na nowych samochodach, które zjadą z taśm fabrycznych po 12 października 2018. Dodatkowo, wprowadzone teraz oznaczenia pojawią się również w instrukcjach obsługi pojazdu. Możemy się więc pożegnać z oznaczeniami typu ON, LPG oraz PB95. Te „stare” oznaczenia zostały zastąpione następującymi podgrupami: oleje napędowe, gazy oraz benzyny.

Jak wszystkie tego rodzaju zmiany, nowe ikony na dystrybutorach dla wielu kierowców na początku są bardzo dużym utrudnieniem. Zgodnie z założeniem mają pomóc w znalezieniu właściwego paliwa oraz zmniejszyć ilośc pomyłek na stacjach benzynowych.

Nowe oznaczenia paliw – Jak wyglądają nowe piktogramy?

nowe oznaczenia paliw - pistolet od dystrybutora z oznaczeniem
nowe oznaczenia paliw – pistolet od dystrybutora z oznaczeniem

Ustawodawca zwrócił szczególną uwagę na wielkość oraz czytelność nowych oznaczeń. Nowe oznaczenia paliw na dystrybutorach mają min. 30 mm średnicy, natomiast na pistoletach nie mniej niż 13 mm.

Oznaczenie benzyny to umieszczona litera „E” w kółku oraz liczby: E5, E10 oraz E85. Liczba oznacza tu udział biokomponentów, jakie znajdują się w danym paliwie.

Jeśli chcemy natomiast kupić olej napędowy, musimy sięgnąć po pistolet z literą „B” umieszczoną w kwadracie oraz z odpowiednią liczbą: B7 lub B10, które oznaczają ilość biokomponentów. Dodatkowo tutaj możemy znaleźć litery XLT. Jest to oznaczenie całkowicie syntetycznego oleju napędowego, czyli takiego, który nie został wyprodukowany na bazie ropy naftowej.

Kupując gaz zobaczymy ikonę w kształcie rombu, w który wpisane są właściwe skróty: LPG, CNG, LNG (ciekły gaz ziemny), a także H (wodór).

Nowe oznaczenia paliw – zmiany nie tylko w Polsce

Oczywiście nowo wprowadzone ikony nie zastąpią poprzednich z dnia na dzień. Zmiany będą wprowadzane stopniowo, a dodatkowo na początku, obydwa typy oznaczeń będą funkcjonowały równolegle.

Warto podkreślić, że nowe oznaczenia pojawią się na stacjach paliw w całej Unii Europejskiej, Norwegii, Liechtensteinie, Macedonii, Serbii, Turcji oraz Szwajcarii. Dzięki temu kierowcy nie będą mieli problemu poza granicami kraju, jakie paliwo powinni zatankować. Miejmy nadzieję, że nowe piktogramy łatwo zapadną nam w pamięci i naprawdę ułatwią tankowanie.

Przeczytaj również:

Jak skutecznie oszczędzać na oponach?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia