Renault Megane GT 4 Controll EDC

536

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Renault Megane GT 4 Controll EDC - Babskim Okiem

Renault Megane GT 4 Controll EDC

To już trzeci rok kiedy Megane mamy w wersji GT i nie jest to jak poprzednio nadwozie coupe. Renault Megane GT 4 Controll EDC to taki wstęp do najbardziej ostrej odmiany RS. Tak naprawdę jest to wersja która jest szybka bo w 7s robi setkę ale nadal jest normalnym Megane. Wygląd nie wiele odbiega od standardowej wersji 130KM, jedynie większe zaciski hamulcowe oraz szersze koła i znaczek z tyłu Renault Sport. No może jeszcze wnętrze w czarnej alcantarze i kubełkowe fotele. Te niewidoczne atrybuty to oczywiście motor, szybka skrzynia i tylna oś skrętna. Jeśli zasmakujecie Megane GT na pewno będziecie potem chcieli Megane RS.

Obecnie Renault wymienia gamę silnikową i podstawowy silnik 1200 cm3 turbo benzyna zostaje zastąpiony nowym 1300 cm3. Jest to majstersztyk sztuki silnikowej, nawet Mercedes kupuje te jednostki i Renault. Być może nie wszyscy wiedzą że małe diesle w Mercedesie też pochodzą z Renault. Jak kiedyś wspominałem Renault jest jedną z 3 firm produkujących auta z największym doświadczeniem w Formule 1. Ich silniki są technologicznie tak dobre bo mają doświadczenia od 50 lat w najcięższych wyścigach. Prawdopodobnie ten stary silnik 1600 jaki mamy właśnie w GT zostanie zastąpiony nowym 1300 o podobnej mocy. Będzie więc oszczędniej ale i auto będzie lżejsze o dobre 50kg z przodu co poprawi już wyśmienitą trakcję.

Renault Megane GT 4 Controll EDC

A teraz okiem technicznym

Renault Megane GT 4 Controll EDC – Silnik/skrzynia

O ile trakcja jaką obecnie dysponuje Renault Megane GT jest niezwykła i lepsza od bardzo dobrej o poprzedniczki o tyle Renault uległo czarowi downsizingu. Dopuściło się zmniejszenia pojemności z 2.0 do 1.6L. Silnik dysponuje teraz 205KM przy 6000 obr/min i jedynie 280 Nm przy 2400 obr/min to trochę mało ale za to silnik mimo że jest turbodoładowany kręci się do 7 tys obr/min co jest miłym zaskoczeniem no i w nagrodę za skromny motor mamy 7EDC czyli skrzynie o siedmiu przełożeniach wyposażoną w dwa suche sprzęgła które działają jak marzenie. Tak do skrzyni nie można się przyczepić. Konkurencja nawet ta najlepsza może zazdrościć jej szybkości reakcji i czasu potrzebnego  do faktycznej zmiany przełożenia.

Renault Megane GT 4 Controll EDC

Renault Megane GT 4 Controll EDC – Zawieszenie/koła/hamulce

Koła o dość powszechnym rozmiarze w tego typu autach bo 225/40×18 oczywiście nam to nie przeszkadza bo przy systemie 4control oraz aktywnym zawieszeniu auto zachowuje się jak bolid a to przy normalnej eksploatacji oznacza zwiększone bezpieczeństwo. Hamulce z tyłu tarcze z przodu tarcze wentylowane działają bez zarzutu nawet przy hamowaniu z dużych prędkości w gorący letni dzień. Zawieszenie z przodu to nieodzowne kolumny McPherson z trójkątnym wahaczem u dołu natomiast tył to półsztywna oś skrętna i oczywiście aktywne amortyzatory oraz skrętne tylne koła systemu 4control. W tym wszystkim brakuje nam aktywnego zawieszenia, gdybyśmy mogli zmieniać charakterystykę amortyzatorów i mogły być trochę miększe jak obecnie a w trybie sport trochę twardsze to byłoby akurat. Poprosimy więc możliwość wyboru, DODAJCIE W OPCJI AKTYWNE ZAWIESZENIE PROSIMY!!!

Renault Megane GT 4 Controll EDC

Renault Megane GT 4 Controll EDC – Ekonomia

Jazda w normalnych miejskich warunkach skutkuje zużyciem na poziomie 7,5L/100km natomiast wypad za miasto z przepisową prędkością 90km/h to 4,9L/100km tyle że tak się nie jeździ. Realne zużycie w trasie z prędkością drogo ekspresowej to ok 6,8L/100km natomiast jeśli sobie chcemy poszaleć to niestety apetyt benzynowej jednostki gwałtownie się wzmaga nawet do 11L/100km. Przyznam że udało nam się to nawet przekroczyć ale.. jedźmy przepisowo to będzie to z ulgą dla naszego portfela. Jest FUN auto raduje duszę i ciało, daje poczucie jazdy bardziej sportowym autem niż jest a przy tym linię ma piękną… Dla tych oszczędnych jest już skromniejsza wersja GT Line, trochę gorzej przyspiesza ale pali jedynie 6l/100km czyli dobre 20% mniej.

Renault Megane GT 4 Controll EDC

zobacz też Renault Megane RS najnowszy hotchatch od Francuzów

 

 

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia