Pisk podczas hamowania – jaka jest przyczyna uporczywego zjawiska?

1106

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Piski podczas hamowania

Pisk podczas hamowania – skąd się bierze i czy można go wyeliminować?

Pisk podczas hamowania to bardzo częste zjawisko, nierzadko pojawiające się tuż po wymianie elementów układu hamulcowego na nowe. Taki dźwięk jest nie tylko bardzo nieprzyjemny dla ucha. Może też wywoływać uczucie niepokoju, wprowadzając sugestię, że z układem hamulcowym dzieje się coś niepokojącego. Jakie są potencjalne źródła pisku i czy można je wyeliminować?

Pisk podczas hamowania – często winne są klocki

Jeżeli niepokojący dźwięk pojawia się tuż po wymianie klocków hamulcowych na nowe, logiczne wydaje się, że to właśnie te elementy ponoszą winę. Skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, ale wcale nie oznacza to, że kupiliśmy wadliwe podzespoły.

Klocki wykonywane są z pewną tolerancją wymiarów. Podczas hamowania, pojawiają się wibracje, które odpowiadają za nieprzyjemny hałas. Ale chwileczkę, skoro nie oznacza to wady elementu, to dlaczego pisk nie dotyczy wszystkich nowych podzespołów? Proste – są zamienniki lepszej i gorszej jakości. Te lepsze wyposażone są w specjalne tłumiki drgań, które radzą sobie z wibracjami.

Pisk podczas hamowania – montaż ma ogromne znaczenie

Pisk podczas hamowania
Pisk podczas hamowania – jakość montażu ma ogromne znaczenie

Czasami jednak okazuje się, że to nie słabej jakości klocki są winne, a niechlujny montaż. Jeżeli mechanik wymienia wyłącznie ten element, a bagatelizuje wymianę elementów montażowych, takich jak sprężynki czy podkładki, efekt jest jaki jest. Ważne jest też dokładne oczyszczenie zacisków i prowadnic. Nie należy też lekceważyć konieczności przesmarowania tych elementów układu hamulcowego, które tego wymagają.

Pisk podczas hamowania – nie trzeba wymieniać klocków na nowe

Na szczęście, wymiana klocków na lepsze nie jest jedyną metodą, pozwalającą pozbyć się uporczywych dźwięków. Bardzo dobrym rozwiązaniem są specjalne płytki, zapobiegające powstawaniu wibracji. Element ten montuje się między metalową płytką klocka a tłoczkiem. Czasami wystarczy jednak nałożyć grubą warstwę pasty montażowej na płytkę klocka. Efekt może być równie dobry, co przy zastosowaniu elementu antywibracyjnego. Najskuteczniejszą metodą jest jednak zakup dobrej jakości zamienników. Warto rozważyć to jeszcze przed wymianą klocków. Różnica w cenie nie powinna zrujnować niczyjego budżetu, a komfort akustyczny nie będzie jedyną różnicą. Na czym jak na czym, ale na elementach układu hamulcowego nie należy oszczędzać.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia