Mercedes EQC – debiutant w rodzinie „EQ”
W połowie 2019 roku możemy oczekiwać wielkiego debiutu w gamie Mercedesa. Będzie to pierwsze auto z rodziny „EQ”. Skrót ten (org. Electric Intelligence) ma symbolizować nowoczesny design, dawać niezwykły komfort użytkowania samochodu oraz być bardzo praktyczny. Mercedes podkreśla, że modele „EQ” nie będą typowymi nudnymi samochodami, a wręcz przeciwnie. Ma reprezentować dwie główne wartości – emocje oraz inteligencję. Pierwszym ogólnodostępnym samochodem niemieckiego producenta będzie crossover Mercedes EQC. Ma on rozpocząć nową erę w gamie koncernu Daimlera. Póki co w EQC upatruje się głównego konkurenta dla Jaguara I-Pace, Tesli Model X.
Mercedes EQC – debiut z misją
Niewątpliwie najbardziej pożądanym na rynku samochodem elektrycznym jest Tesla. Składa się na to wiele czynników, w dużej mierze też nieduża konkurencja i udany marketing. Oraz oczywiście dlatego, że są to świetne samochody. Jednak Mercedes ma ambitne plany wobec swojego nowego modelu. Oprócz tego, że chcą by było to najbardziej atrakcyjny samochód na rynku, założenie jest by przekonywać społeczeństwo do wyboru aut elektrycznych. Mercedes wyszedł również z założenia, że nie tylko na emisji spalin będą budować swoją ekologiczność. Bardzo wiele materiałów przy produkcji auta pochodzi z recyclingu.
Mercedes EQC – trochę danych
EQC waży prawie 2,5 tony, a maksymalna ładowność nieznacznie przekracza 500 kilogramów. Pojemność bagażnika to około 500l w związku z czym daje możliwości komfortowego spakowania się na wypad za miasto. I tu chyba najważniejsze pytanie jeśli chodzi o samochody elektryczne – jak daleko za to miasto możemy wyjechać na jednym ładowaniu? Mercedes zapewnia, że na jednym ładowaniu przejedziemy 450km. Także teoretycznie nie powinno być problemu z dojazdem do Zakopanego z Warszawy czy Wrocławia. A jak z osiągami? Dwa motory elektryczne generują moc przekraczającą 400 KM. Przyśpieszenie do 100km/h trwa 5,1 sekundy. Wynik jak na crossovera bardzo dobry. Prędkość maksymalna została ograniczona do 180km/h. Oczywiście zasięg idzie w parze z trybami jazdy. I albo cieszymy się i wykorzystujemy w pełni możliwości przyśpieszania albo stawiamy na zasięg. W odpowiednim wyborze pomoże nam 5 możliwych do wyboru trybów jazdy.
Zobacz także Samochody elektryczne do 180 tysięcy – cz.2