Podwyżka opłat za przejazd autostradą A4 – GDDKiA protestuje

1981

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podwyżka opłat za przejazd autostradą A4 - GDDKiA protestuje Od 1 marca kierowcy podróżujący autostradą A4 z Katowic do Krakowa będzie musiał liczyć się z uiszczeniem większej opłaty niż do tej pory. 

Podwyżka opłat za przejazd autostradą A4 – GDDKiA protestuje

Od 1 marca kierowcy podróżujący autostradą A4 z Katowic do Krakowa będzie musiał liczyć się z uiszczeniem większej opłaty niż do tej pory. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska zarządzająca tym odcinkiem pod koniec ubiegłego roku zapowiedziała podwyżki dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5. Zamiast 30 zł użytkownicy drogi zapłacą 35zł na każdej z dwóch bramek. Nie zgadza się z tym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i oficjalnie zanegowała pomysł. Niestety, problem jest taki, że nie ma ona praw do ustalania wysokości wprowadzanych opłat.

Podwyżka opłat za przejazd autostradą A4 – kogo dotkną zmiany?

Podwyżka opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków

Podwyżki wejdą w życie na początku marca. Zmiany nie dotkną motocyklistów, samochodów osobowych oraz dostawczych o dwóch osiach, ale bez przyczepy i bliźniaczych kół tylnej osi. Nie zmieniają się też stawki za przejazd na płatnym odcinku zarządzanym przez GDDKiA – czyli od Gliwic do Wrocławia. Stalexport zaznaczył jednak, że obecnie dla pojazdów o dwóch osiach, z której co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, pojazdów samochodowych o trzech osiach i pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami, obowiązuje bonifikata w wysokości 10 zł. Na razie nie wiadomo, czy opłata ta ulegnie zmianie bo jak zapowiada Stalexport będzie ona odrębnie konsultowana z GDDKiA.

A oto obowiązujące ceny (na każdej z bramek) za przejazd odcinkiem autostrady Mysłowice – Balice:

  1. 5 zł – motocykliści (kat. 1)
  2. 10zł – pojazdy samochodowe o dwóch osiach (kat.1)
  3. 18zł – pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami (kat.2) oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami (kat.3)
  4. 30zł – pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami (kat.4) pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4 i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym (kat.5)

Przeczytaj też Pomoc polskim kierowcom w Niemczech

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia