Stosowanie łańcuchów śniegowych – kiedy zakładać, jak jeździć, jak wybrać odpowiedni model
Styczeń przyniósł wreszcie zimę z prawdziwego zdarzenia. W wielu rejonach kraju, intensywne opady śniegu i minusowe temperatury dały się już mocno we znaki kierowcom, zwłaszcza tym, którzy mieszkają z dala od miejskich aglomeracji i w terenach górskich. Gruba pokrywa śnieżna sprawia, że niektóre lokalne drogi stają się niemal nieprzejezdne. W takiej sytuacji konieczne może okazać się stosowanie łańcuchów śniegowych.
Stosowanie łańcuchów śniegowych – nie tylko zdrowy rozsądek
W Polsce i na świecie, obowiązek stosowania łańcuchów śniegowych regulują obowiązujące przepisy prawa. Do ich używania obliguje znak C-18 – symbol opony z naciągniętym łańcuchem. W krajach, w których turystyka górska jest szczególnie rozwinięta, normą są kontrole policyjne, w trakcie których funkcjonariusze sprawdzają, czy łańcuchy znajdują się na wyposażeniu samochodu. Jeżeli ich nie ma, kierowca może zapomnieć o wjeździe na odcinek drogi, na którym są konieczne.
Należy wiedzieć, że jazda z łańcuchami wymaga pewnej wiedzy. Jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone wyłącznie do jazdy po śniegu. Poruszając się z łańcuchami po “czarnych” odcinkach drogi, ryzykujemy ich uszkodzeniem, ale nie tylko. Zniszczeniu może ulec też felga, opona, nadkole, a nawet nawierzchnia. Jadąc z łańcuchami, nie należy przekraczać 50 km/h. Warto ostrożnie obchodzić się z hamulcem i pedałem gazu. Gwałtowne wytracanie prędkości i przyspieszanie nie jest wskazane.
Stosowanie łańcuchów śniegowych – odpowiedni dobór to podstawa
W przypadku samochodów z napędem na jedną oś, łańcuchy zakładamy na koła napędzane, jednak jeżeli mówimy o autach RWD, dozwolone jest użycie łańcuchów także na kołach skrętnych. W tym przypadku, znacznej poprawie ulegnie sterowność. Czterech łańcuchów używamy też w autach 4×4. Jeżeli jesteśmy zaopatrzeni tylko w dwa, zakładamy je na koła osi przedniej.
Aby łańcuchy mogły spełnić swoją funkcję, należy je odpowiednio dobrać. Producenci samochodów wydają w tej sprawie swoje zalecenia (w niektórych przypadkach, używanie łańcuchów jest wręcz niemożliwe), należy jednak pamiętać, że dotyczą one aut seryjnych. Niestandardowy rozmiar felg lub modyfikacje w obszarze zawieszenia mogą wymusić zastosowanie innych łańcuchów niż zalecane. W tej kwestii, warto zdać się na poradę fachowca. W przeciwnym wypadku, ryzykujemy uszkodzeniem samochodu.
grafika tytułowa: CC BY-SA 3.0; autor: Cranby; źródło: wikimedia
1. CC BY-SA 4.0; autor: Famartin; źródło: wikimedia