Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback

0
462
Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback

Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback

Od kiedy Japończycy pokazali że bez problemu można zawojować rynki oddalone o kilkanaście tysięcy kilometrów zmieniło się spojrzenie na marketing. Czerpiąc co najlepsze z japońskich doświadczeń Korea idzie swoją drogą. Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback jest tego przejawem. To oni rozpoczęli licytację na długość gwarancji. KIA pierwsza zaoferowała 7 lat gwarancji na samochód, Hyundai daje 5 letnią gwarancję. KIA i Hyundai to siostrzane marki ale prowadzą trochę odrębną politykę i marketing. Jedno jest pewne, za średnią cenę dają bardzo wysoką niezawodność i wysoki standard wykończenia auta. To powoduje że lokalnym markom europejskim jest coraz trudniej sprostać koreańskiej konkurencji. Wyobrażenie o ich jakości nawet w produktach które dopiero opanowują w produkcji okazała się kluczem do władz Stolicy. Miasto nie zamówiło polskich tramwajów które są sprawdzone tylko Hyundaia który dopiero stawia pierwsze kroki w branży. CIEKAWE?? No, bardzo. Oby tylko nie okazało się że to taki sukces jak DAEWOO który marketing popierało żywą kasą by pomóc decydentom.

Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback

teraz okiem technicznym

Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback – Silnik/skrzynia

Od pewnego czasu skończył się wyścig na moce a zaczął na pojemność i to w dół. Okazuje się że najwięcej średnich hatchbacków sprzedaje się z mocami 100-150KM więc 2 litrowy silnik jest za duży. Nareszcie zaczęto walczyć z masą auta, Hyundai opracował silnik 1400 cm3 legitymujący się mocą 140KM. 10 lat temu taką moc miały silniki 2l cięższe wraz z wyposażeniem o dobre 80kg. Moment obrotowy to 240Nm, trochę niski ale to pewnie celowy zabieg by obniżyć naprężenia w skrzyni biegów i zapewnić bezawaryjność. Odbija się to na dynamice auta która jest średnia, 0-100km/h to ponad 9s choć auto waży jedynie 1250kg. Szkoda bo prowadzenie i30 jest rewelacyjne, brak jedynie pazura, tu producent przesadził. Skrzynia biegów to dwusprzęgłowy automat DCT o 7 przełożeniach pracuje bez zarzutu, nie szarpie jak inne dwusprzęgłówki.

Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback

Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback – zawieszenie/koła/hamulce

Nieśmiertelne kolumny McPherson z przodu z gazowymi amortyzatorami oraz takie same amortyzatory z tyłu ale zawieszenie wielowahaczowe. Ten wielowahacz z tyłu jest kluczowym elementem zapewniającym lepszą stabilność od konkurencji. Większość małych aut z tyłu ma po prostu belkę skrętną bo tak jest taniej i prościej, Hyundai postawił na bezpieczeństwo i bardziej sportową charakterystykę. Hamulce z przodu i z tyłu tarczowe tyle że z przodu wentylowane. Koła w przypadku naszej testówki to 225/45×18 więc idealnie to wszystko nadaje się do szybkiej sportowej jazdy. Hamowanie na zwykłej suchej nawierzchni w naszym przypadku średnio z 4 pomiarów wyszło 36.1m ze 100 km/h a było już chłodno.

Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback

Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback – Ekonomia

Zużycie paliwa jest na rozsądnym poziomie, średnie z naszego testu to 6,8l/100km. Minimalne zużycie realne jakie zanotowaliśmy w trasie na zwykłych drogach to 5,8l/100km natomiast w mieście w korkach ponad 7,5l/100km. Bardzo wiele zależy od stylu jazdy, auto świetnie trzyma się drogi i ma dobre hamulce więc prowokuje do dynamicznej jazdy. Jeździliśmy jak ciotki i wtedy było to średnio 5,6l/100km ale kiedy spróbowaliśmy używać mocy gdzie się da to wyszło ponad 9l/100km średnio czyli trzeba uważać. Jedno jest pewne, auto daje przyjemność z jazdy choć nie jest autem sportowym.

zobacz też i30 w dieslu

Jeśli chcesz się podzielić spostrzeżeniami z jazdy i30 lub czymkolwiek napisz kontakt@bezpiecznapodroz.org

Paweł Kubalski