Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback
Od kiedy Japończycy pokazali że bez problemu można zawojować rynki oddalone o kilkanaście tysięcy kilometrów zmieniło się spojrzenie na marketing. Czerpiąc co najlepsze z japońskich doświadczeń Korea idzie swoją drogą. Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback jest tego przejawem. To oni rozpoczęli licytację na długość gwarancji. KIA pierwsza zaoferowała 7 lat gwarancji na samochód, Hyundai daje 5 letnią gwarancję. KIA i Hyundai to siostrzane marki ale prowadzą trochę odrębną politykę i marketing. Jedno jest pewne, za średnią cenę dają bardzo wysoką niezawodność i wysoki standard wykończenia auta. To powoduje że lokalnym markom europejskim jest coraz trudniej sprostać koreańskiej konkurencji. Wyobrażenie o ich jakości nawet w produktach które dopiero opanowują w produkcji okazała się kluczem do władz Stolicy. Miasto nie zamówiło polskich tramwajów które są sprawdzone tylko Hyundaia który dopiero stawia pierwsze kroki w branży. CIEKAWE?? No, bardzo. Oby tylko nie okazało się że to taki sukces jak DAEWOO który marketing popierało żywą kasą by pomóc decydentom.
teraz okiem technicznym
Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback – Silnik/skrzynia
Od pewnego czasu skończył się wyścig na moce a zaczął na pojemność i to w dół. Okazuje się że najwięcej średnich hatchbacków sprzedaje się z mocami 100-150KM więc 2 litrowy silnik jest za duży. Nareszcie zaczęto walczyć z masą auta, Hyundai opracował silnik 1400 cm3 legitymujący się mocą 140KM. 10 lat temu taką moc miały silniki 2l cięższe wraz z wyposażeniem o dobre 80kg. Moment obrotowy to 240Nm, trochę niski ale to pewnie celowy zabieg by obniżyć naprężenia w skrzyni biegów i zapewnić bezawaryjność. Odbija się to na dynamice auta która jest średnia, 0-100km/h to ponad 9s choć auto waży jedynie 1250kg. Szkoda bo prowadzenie i30 jest rewelacyjne, brak jedynie pazura, tu producent przesadził. Skrzynia biegów to dwusprzęgłowy automat DCT o 7 przełożeniach pracuje bez zarzutu, nie szarpie jak inne dwusprzęgłówki.
Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback – zawieszenie/koła/hamulce
Nieśmiertelne kolumny McPherson z przodu z gazowymi amortyzatorami oraz takie same amortyzatory z tyłu ale zawieszenie wielowahaczowe. Ten wielowahacz z tyłu jest kluczowym elementem zapewniającym lepszą stabilność od konkurencji. Większość małych aut z tyłu ma po prostu belkę skrętną bo tak jest taniej i prościej, Hyundai postawił na bezpieczeństwo i bardziej sportową charakterystykę. Hamulce z przodu i z tyłu tarczowe tyle że z przodu wentylowane. Koła w przypadku naszej testówki to 225/45×18 więc idealnie to wszystko nadaje się do szybkiej sportowej jazdy. Hamowanie na zwykłej suchej nawierzchni w naszym przypadku średnio z 4 pomiarów wyszło 36.1m ze 100 km/h a było już chłodno.
Hyundai i30 GDi 140KM DCT fastback – Ekonomia
Zużycie paliwa jest na rozsądnym poziomie, średnie z naszego testu to 6,8l/100km. Minimalne zużycie realne jakie zanotowaliśmy w trasie na zwykłych drogach to 5,8l/100km natomiast w mieście w korkach ponad 7,5l/100km. Bardzo wiele zależy od stylu jazdy, auto świetnie trzyma się drogi i ma dobre hamulce więc prowokuje do dynamicznej jazdy. Jeździliśmy jak ciotki i wtedy było to średnio 5,6l/100km ale kiedy spróbowaliśmy używać mocy gdzie się da to wyszło ponad 9l/100km średnio czyli trzeba uważać. Jedno jest pewne, auto daje przyjemność z jazdy choć nie jest autem sportowym.
Jeśli chcesz się podzielić spostrzeżeniami z jazdy i30 lub czymkolwiek napisz kontakt@bezpiecznapodroz.org
Paweł Kubalski