Motocykliści na drodze – co im wolno?

419

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Motocykliści na drodze

Motocykliści na drodze – sezon rozpoczęty

Sezon w pełni zaczął się dla jednośladów, a motocyklistów coraz częściej można spotkać na drogach. Są to kierowcy mniej wkurzający niż rowerzyści ale nadal pozostają grupą, z którą kierowcy samochodów chcieli by ograniczyć kontakty. Niestety, na drogach coraz ich więcej. A po inauguracji sezonu motocyklowego można zobaczyć ich zdecydowaną ilość.

Motocykliści na drodze

Jazda motocyklem do najbezpieczniejszych nie należy. Należy jednak pamiętać, że jest to sposób życia. Często krytykuje się motocyklistów, że to samobójcy, że są nie odpowiedzialni. Ale tak jak my kochamy samochody, tak oni motocykle i nie ma w tym nic złego. Trzeba natomiast zachować granicę ostrożności na drodze. Co wolno motocyklistom a czego nie?

Motocykliści na drodze – zmiany pasów i wyprzedzanie

Motocyklista nigdy nie stoi w korku, chyba, że na czerwonym świetle jak już ominie wszystkie samochody. Jest to duża zaleta tych jednośladów, bo kto nie marzy o płynnej jeździe… Oczywiście motocyklista ma prawo omijać i wyprzedzać auta ale są pewne ograniczenia. Przede wszystkim przy wykonywaniu manewrów motocyklista musi zachować bezpieczny odstęp. Każda zmiana pasa powinna być zasygnalizowana kierunkowskazem.

Gdzie motocykliści popełniają błędy?

Motocyklistom nie wolno najeżdżać na linię ciągłą. Taką linie często możemy spotkać przed skrzyżowaniami np. z sygnalizacją świetlną. Kierowcy jednośladów często łamią tą zasadę i omijają wszystkie samochody nie patrząc na linie na ulicy. Wszystkich kierowców, zarówno samochodów jak i motocykli obowiązuje zakaz wyprzedzania i omijania na przejściach dla pieszych, na przejazdach rowerowych, tramwajowych, kolejowych i tuż przed nimi.

Motocykliści na drodze

Ze względu na kulturę kierowcy, jednoślady powinny jechać pomiędzy dwoma najszybszymi pasami ruchu. Mogą one również jechać między samochodami, jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca. Nie mogą poganiać kierowców samochodów aby te im zjeżdżały. Owszem auta zjeżdżają motocyklom ale to w wyniku dobrej woli. Motocykle prawie zawsze mają gdzie zaparkować, ponieważ mogą parkować na chodniku. Co prawda też mają ograniczenie – chodnik nie powinien być węższy niż 1,5 m.

Zachowaj odstęp za motocyklem

I taka ciekawostka dla kierowców samochodów. Zawsze starajmy się utrzymać odstęp od motocyklisty. Motocykle mają malutkie kierunkowskazy więc jak zmieniają pas to słabo widać. Po drugie, gdy motocykl zwalnia często kierowca redukuje biegi więc nie widać światła „stop”. Przy większej odległości jesteśmy w stanie wyhamować, niestety przy mniejszej możemy nie zdążyć. Dlatego tak warto trzymać tą większą odległość od motocyklu.

Przeczytaj Taksowkarze vs uber

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia