Przejścia dla pieszych – w tych miejscach dochodzi do największej ilości wypadków
Przejścia dla pieszych – to właśnie na nich dochodzi do największej ilości potrąceń przez samochód. Najgorzej jest na przejściach przez wielopasmowe jezdnie bez sygnalizacji świetlnej. Często dochodzi wtedy do sytuacji, że pieszy wchodzi na oznaczone przejście, widząc zatrzymujący się na jednym z pasów samochód, a jadący sąsiednim pasem kierowca nie zatrzymuje się obok stojącego już pojazdu. Według policyjnych statystyk w 2018 roku na przejściach dla pieszych w Polsce miało miejsce prawie cztery tysiące wypadków – 285 osób poniosło w nich śmierć, a 3899 zostało rannych.
“Gdy pieszy widzi zatrzymujący się samochód i wchodzi na oznaczone przejście, inni kierujący powinni być czujni, wcześnie reagować i również bezpiecznie umożliwić przejście. Niestety w przypadku, gdy zebra prowadzi przez kilka pasów ruchu, zdarza się, że kierowcy jadący sąsiednim pasem nie zatrzymują się obok stojącego już pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszemu. Powodem może być nadmierna prędkość i ograniczona widoczność, gdyż stojący samochód może zasłaniać pieszego. Wystarczy jednak, żeby skoncentrowany kierowca obserwował uważnie drogę oraz jechał zgodnie z przepisami i dostosował jazdę do warunków atmosferycznych. Wtedy odpowiednio wcześnie zareaguje, widząc znaki i zachowanie innych kierowców. Potrzebne jest wypracowanie nawyków” – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Zachowaj szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych!
Brzmi banalnie, jednak kierowca powinien zwolnić każdorazowo, zbliżając się do przejścia dla pieszych. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich uczesntników ruchu. Ciąży na nim obowiązek, aby zachować szczególną ostrożność oraz poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczne hamowanie. Ograniczenia dla pojazdów przed przejściami dotyczą także wyprzedzania – linie ciągłe i znaki zakazu wyprzedzania powinny powstrzymać spieszące się osoby, które chcą wykonać manewr wyprzedzania zamiast hamować za poprzedzającym autem. Oczywiście, piesi także powinni zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy jednak, że zdecydowana większość wypadków następuje z winy kierowców.-“Gdy ruch pieszych krzyżuje się z ruchem pojazdów, zarówno kierujący, jak i piesi powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania. To pozwoli nam zminimalizować ryzyko wypadku” – dodają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
W sytuacji, gdyby doszło do wypadku, podstawą jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanej osobie i wezwanie służb ratowniczych. Takie działania mogą uratować życie. Za ucieczkę z miejsca wypadku i nieudzielenie pomocy grozi kara pozbawienia wolności.