Obowiązek korzystania ze świateł mijania zostanie zniesiony?

1821

Obowiązek korzystania ze świateł mijania zostanie zniesiony?

Obowiązek korzystania ze świateł mijania to temat, który przewija się co i raz wywołując sprzeczne opinie. Czy jazda w okresie letnim w dzień może zwalniać nas z ich korzystania? Zwolennikami takiego rozwiązania są posłowie z Kukiz’15, którzy złożyli w tej kwestii interpelację do Ministerstwa Infrastruktury.

Obowiązek korzystania ze świateł mijania

Trzech posłów z partii Kukiz’15 Paweł Szramka, Paweł Skutecki oraz Maciej Masłowski wyszli z propozycją, aby zniesiony został przepis nakładający obowiązkową jazdę z włączonymi światłami mijania. Jak twierdzą – praktyka ta służy poprawie bezpieczeństwa na drodze, a nawet czasem stwarza zagrożenie. „Kierowcy po raz kolejny podkreślają, iż używanie świateł mijania w dzień w niczym nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. Nie istnieją żadne wiarygodne badania, które dowodzą, że włączone w dzień światła mijania realnie wpływają na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Mało tego, są badania, które temu przeczą.”– zwracają się posłowie w swojej interpelacji do Ministerstwa Infrastruktury.

Obowiązek korzystania ze świateł mijania – interpelacja

Powołują się oni na badania dr inż. Sławomira Gołębiewskiego, z których wynika, że nakaz jazdy z włączonymi światłami przez cały dzień nie obniża liczby wypadków na drodze. Nie wpływa także na poprawę bezpieczeństwa pieszych czy rowerzystów. Zwraca on uwagę, że w miesiącach jesiennych i zimowych w sezonie 1990/91 do 45 procent wypadków dochodziło w dzień. Po wprowadzeniu nowych przepisów ten odsetek się nie zmienił. Ekspert powołuje się na badania naukowców z Norwegii i Ameryki, które także wykazały, że włączenie świateł nie wpływa na liczbę wypadków.

Posłowie zwracają się do Ministerstwa Infrastruktury o przyjrzeniu się problemowi oraz stosownej zmianie przepisów.

Przeczytaj też Policja kupuje nowe urządzenia do pomiaru prędkości – wyda na nie miliony złotych!