Obowiązek korzystania ze świateł mijania zostanie zniesiony?

2105

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Obowiązek korzystania ze świateł mijania zostanie zniesiony?

Obowiązek korzystania ze świateł mijania to temat, który przewija się co i raz wywołując sprzeczne opinie. Czy jazda w okresie letnim w dzień może zwalniać nas z ich korzystania? Zwolennikami takiego rozwiązania są posłowie z Kukiz’15, którzy złożyli w tej kwestii interpelację do Ministerstwa Infrastruktury.

Obowiązek korzystania ze świateł mijania

Trzech posłów z partii Kukiz’15 Paweł Szramka, Paweł Skutecki oraz Maciej Masłowski wyszli z propozycją, aby zniesiony został przepis nakładający obowiązkową jazdę z włączonymi światłami mijania. Jak twierdzą – praktyka ta służy poprawie bezpieczeństwa na drodze, a nawet czasem stwarza zagrożenie. „Kierowcy po raz kolejny podkreślają, iż używanie świateł mijania w dzień w niczym nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. Nie istnieją żadne wiarygodne badania, które dowodzą, że włączone w dzień światła mijania realnie wpływają na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Mało tego, są badania, które temu przeczą.”– zwracają się posłowie w swojej interpelacji do Ministerstwa Infrastruktury.

Obowiązek korzystania ze świateł mijania – interpelacja

Powołują się oni na badania dr inż. Sławomira Gołębiewskiego, z których wynika, że nakaz jazdy z włączonymi światłami przez cały dzień nie obniża liczby wypadków na drodze. Nie wpływa także na poprawę bezpieczeństwa pieszych czy rowerzystów. Zwraca on uwagę, że w miesiącach jesiennych i zimowych w sezonie 1990/91 do 45 procent wypadków dochodziło w dzień. Po wprowadzeniu nowych przepisów ten odsetek się nie zmienił. Ekspert powołuje się na badania naukowców z Norwegii i Ameryki, które także wykazały, że włączenie świateł nie wpływa na liczbę wypadków.

Posłowie zwracają się do Ministerstwa Infrastruktury o przyjrzeniu się problemowi oraz stosownej zmianie przepisów.

Przeczytaj też Policja kupuje nowe urządzenia do pomiaru prędkości – wyda na nie miliony złotych!

 

 

 

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia