Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

0
311
Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

Elantra jest jednym z bardziej niedocenianych aut na rynku. Jakość wykonania jest bardzo wysoka a użyte materiały wyrastają ponad tanie popularne auto. Prawdopodobnie ze względu na swojego trochę większego brata i30 Elantra pozostaje w cieniu. Podobny los kiedyś spotkał Vento czyli Golfa z bagażnikiem, ciut mniejszy od Passata został przez niego zdominowany. Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT jest dobrze zaprojektowana pod względem przestrzeni wewnątrz. Przy dość skromnych gabarytach nadwozia środek jest nadspodziewanie wygodny i przy tym dobrze wyciszony. Podróżowanie tym autem na dłuższej trasie jest przyjemne dopóki nie chcemy wyprzedzać przy prędkości powyżej 100km/h.

Auto mając fenomenalną trakcję i hamulce posiada atmosferyczny silnik o pojemności 1600 cm3. I to jest jedyna jednostka w ofercie która różni się jedynie skrzynią. Czemu tak? Nie mam pojęcia, jeździłem poprzednią Elantrą i tamta miała silnik 1400 z doładowaniem generujący 140KM. Jazda była prawdziwą radością. Czemu producent zrezygnował z mocniejszych jednostek w tym modelu nie mam zielonego pojęcia. Szkoda bo trzymanie się drogi zwłaszcza w szybkich łukach mogłoby zawstydzić droższe auta ze sportowymi aspiracjami. Tak więc czekamy na doładowanego benzyniaka w Elantrze a tą polecamy osobom ceniącym ekonomię a właściwości jezdne.

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

teraz okiem technicznym

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT – Silnik/skrzynia

Jak wspominałem silnik możemy sobie wybrać każdy pod warunkiem że będzie to 1600 cm3 w benzynie i bez doładowania. Generuje on 128 KM przy 6300 obr/min i 155 Nm przy 4850 obr/min. Kultura pracy jednostki jest bardzo wysoka, niestety trzeba ją stale kręcić powyżej 3000 obr/min by dysponować dynamiką do wyprzedzania. Sytuację poprawia skrzynia manualna, dawno nie jeździłem autem z tak lekko pracującym manualem i do tego mamy sprzęgło które jest jak piórko. To bardzo dobrze bo przy braku doładowania elastyczność jednostki cierpi a my musimy częściej sięgać do lewarka. Ciekaw jestem żywotności tego zespołu bo przy tak wysokiej kulturze pracy powinien przetrwać ponad 300tys km bez żadnego problemu. Prośba do producenta: skoro mamy tak fajne auto i taki zespół napędowy to błagam doładujcie go!!! Będzie auto które Golfa zostawi w tyle w każdej kategorii poza legendą nazwy.

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT – zawieszenie/koła/hamulce

Nieśmiertelne kolumny McPherson z przodu z gazowymi amortyzatorami oraz takie same amortyzatory z tyłu ale zawieszenie wielowahaczowe. Ten wielowahacz z tyłu jest kluczowym elementem zapewniającym lepszą stabilność od konkurencji. Większość małych aut z tyłu ma po prostu belkę skrętną bo tak jest taniej i prościej, Hyundai postawił na bezpieczeństwo i bardziej sportową charakterystykę. Hamulce z przodu i z tyłu tarczowe tyle że z przodu wentylowane. Koła w przypadku naszej testówki to 225/45×17 więc idealnie to wszystko nadaje się do szybkiej sportowej jazdy. Hamowanie na zwykłej suchej nawierzchni w naszym przypadku średnio z 4 pomiarów wyszło 34.7m ze 100 km/h a było już chłodno. Takie parametry to czołówka w klasie, auto godne polecenia.

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT – Ekonomia

Zużycie paliwa jest na rozsądnym poziomie, średnie z naszego testu to 6,5l/100km. Minimalne zużycie realne jakie zanotowaliśmy w trasie na zwykłych drogach to 5,6l/100km natomiast w mieście w korkach ponad 7,2l/100km. Bardzo wiele zależy od stylu jazdy, auto świetnie trzyma się drogi i ma dobre hamulce więc prowokuje do dynamicznej jazdy. Jeździliśmy jak ciotki i wtedy było to średnio 5,2l/100km ale kiedy spróbowaliśmy używać mocy gdzie się da to wyszło ponad 8.5l/100km średnio czyli trzeba uważać. Jedno jest pewne, auto daje przyjemność z jazdy choć nie jest autem sportowym.

Jeśli chcesz się podzielić spostrzeżeniami z jazdy Elantrą lub czymkolwiek napisz kontakt@bezpiecznapodroz.org

Paweł Kubalski