Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

532

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

Elantra jest jednym z bardziej niedocenianych aut na rynku. Jakość wykonania jest bardzo wysoka a użyte materiały wyrastają ponad tanie popularne auto. Prawdopodobnie ze względu na swojego trochę większego brata i30 Elantra pozostaje w cieniu. Podobny los kiedyś spotkał Vento czyli Golfa z bagażnikiem, ciut mniejszy od Passata został przez niego zdominowany. Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT jest dobrze zaprojektowana pod względem przestrzeni wewnątrz. Przy dość skromnych gabarytach nadwozia środek jest nadspodziewanie wygodny i przy tym dobrze wyciszony. Podróżowanie tym autem na dłuższej trasie jest przyjemne dopóki nie chcemy wyprzedzać przy prędkości powyżej 100km/h.

Auto mając fenomenalną trakcję i hamulce posiada atmosferyczny silnik o pojemności 1600 cm3. I to jest jedyna jednostka w ofercie która różni się jedynie skrzynią. Czemu tak? Nie mam pojęcia, jeździłem poprzednią Elantrą i tamta miała silnik 1400 z doładowaniem generujący 140KM. Jazda była prawdziwą radością. Czemu producent zrezygnował z mocniejszych jednostek w tym modelu nie mam zielonego pojęcia. Szkoda bo trzymanie się drogi zwłaszcza w szybkich łukach mogłoby zawstydzić droższe auta ze sportowymi aspiracjami. Tak więc czekamy na doładowanego benzyniaka w Elantrze a tą polecamy osobom ceniącym ekonomię a właściwości jezdne.

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

teraz okiem technicznym

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT – Silnik/skrzynia

Jak wspominałem silnik możemy sobie wybrać każdy pod warunkiem że będzie to 1600 cm3 w benzynie i bez doładowania. Generuje on 128 KM przy 6300 obr/min i 155 Nm przy 4850 obr/min. Kultura pracy jednostki jest bardzo wysoka, niestety trzeba ją stale kręcić powyżej 3000 obr/min by dysponować dynamiką do wyprzedzania. Sytuację poprawia skrzynia manualna, dawno nie jeździłem autem z tak lekko pracującym manualem i do tego mamy sprzęgło które jest jak piórko. To bardzo dobrze bo przy braku doładowania elastyczność jednostki cierpi a my musimy częściej sięgać do lewarka. Ciekaw jestem żywotności tego zespołu bo przy tak wysokiej kulturze pracy powinien przetrwać ponad 300tys km bez żadnego problemu. Prośba do producenta: skoro mamy tak fajne auto i taki zespół napędowy to błagam doładujcie go!!! Będzie auto które Golfa zostawi w tyle w każdej kategorii poza legendą nazwy.

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT – zawieszenie/koła/hamulce

Nieśmiertelne kolumny McPherson z przodu z gazowymi amortyzatorami oraz takie same amortyzatory z tyłu ale zawieszenie wielowahaczowe. Ten wielowahacz z tyłu jest kluczowym elementem zapewniającym lepszą stabilność od konkurencji. Większość małych aut z tyłu ma po prostu belkę skrętną bo tak jest taniej i prościej, Hyundai postawił na bezpieczeństwo i bardziej sportową charakterystykę. Hamulce z przodu i z tyłu tarczowe tyle że z przodu wentylowane. Koła w przypadku naszej testówki to 225/45×17 więc idealnie to wszystko nadaje się do szybkiej sportowej jazdy. Hamowanie na zwykłej suchej nawierzchni w naszym przypadku średnio z 4 pomiarów wyszło 34.7m ze 100 km/h a było już chłodno. Takie parametry to czołówka w klasie, auto godne polecenia.

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT

Hyundai Elantra 1600 MPI 6MT – Ekonomia

Zużycie paliwa jest na rozsądnym poziomie, średnie z naszego testu to 6,5l/100km. Minimalne zużycie realne jakie zanotowaliśmy w trasie na zwykłych drogach to 5,6l/100km natomiast w mieście w korkach ponad 7,2l/100km. Bardzo wiele zależy od stylu jazdy, auto świetnie trzyma się drogi i ma dobre hamulce więc prowokuje do dynamicznej jazdy. Jeździliśmy jak ciotki i wtedy było to średnio 5,2l/100km ale kiedy spróbowaliśmy używać mocy gdzie się da to wyszło ponad 8.5l/100km średnio czyli trzeba uważać. Jedno jest pewne, auto daje przyjemność z jazdy choć nie jest autem sportowym.

Jeśli chcesz się podzielić spostrzeżeniami z jazdy Elantrą lub czymkolwiek napisz kontakt@bezpiecznapodroz.org

Paweł Kubalski

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia