Skoda Octavia Scout DSG 4×4

628

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skoda Octavia Scout DSG 4x4

Skoda Octavia Scout DSG 4×4

Skoda celuje w Crossovery, kombi wysoko zawieszone na dużych kołach robi wrażenie pseudoSUVa. Niby Skoda Octavia Scout w kombi ale jakaś taka wyższa, koła z wyższym profilem by nie bać się dziur, napęd 4×4 i do tego  190KM mocy, robi wrażenie. Jest to auto idealnie wpasowujące się w potrzebę rynku. Wiele osób poza tym że potrzebuje naprawdę duże auto rodzinne to jeszcze dobrze byłoby móc nim wjechać w zarośla, łąkę czy pojechać na ryby plażą. Octavia słynie z dobrych właściwości jezdnych na drodze a teraz dodatkowo powiększa to o tereny umiarkowanie trudne.

Napęd 4×4 jest oparty o haldex. Dopędza koła tylne co oszczędza zużycie paliwa bo koła na tył dostają moment jedynie w razie zapotrzebowania. Fakt podniesienia nadwozia oraz wyposażenia w opony o wyższym profilu powoduje że auto inaczej zachowuje się na drodze jak normalna Octavia kombi zwłaszcza przy większych prędkościach. Podróżując ponad 100km/h musimy zdawać sobie sprawę z tego że auto jest bardziej miękko zawieszone i nie trzyma się tak drogi jak zwykła Octavia. Poprzednia wersja Scouta miała silnik 1800 czyli jeden z najstarszych TSI w gamie VW.

Teraz jest to nowoczesne 2L  i choć moc jest jedynie 10KM wyższa to kultura pracy i wpływ na ekologię to półka wyżej. Oczywiście Haldex też jest nowszej generacji i szybkość reakcji jest o niebo większa dlatego nie ma żadnych przełączników napędu bo może działać w tle zawsze gotów do przekazania 50% momentu na koła tylne.

Skoda Octavia Scout DSG 4x4

A teraz okiem technicznym

Skoda Octavia Scout DSG 4×4 – Silnik/skrzynia

Silnik jest nowej generacji jak wspominałem o większej mocy która wynosi teraz 190 KM już przy 5000 obr/min. Moment obrotowy urósł do 320 Nm już od 1500 obr/min czyli zupełnie jak w dieslu. Obecnie silniki Volkswagena jakie stosuje Skoda należą do najefektywniejszych w klasie. Scout 4×4 otrzymał też nową skrzynię, mamy o jeden bieg więcej w naszym dwusprzęgłowym automacie. Oczywiście nowy Haldex odpowiedzialny za napęd 4×4 jest zdecydowanie szybszy w reakcjach od poprzednika.

Skoda Octavia Scout DSG 4x4

Skoda Octavia Scout DSG 4×4 – Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie jest takie jak w zwykłej Octavii czyli MacPhersony z przodu i belka skrętna z tyłu. Różnica polega na tym że ma inną charakterystykę. Jest twardsze oraz podnosi nadwozie o ponad 3cm co przy dużych kołach 225/45×18 powoduje że auto robi wrażenie terenowego. Hamulce są jak w zwykłej Octavii czyli tarczowe. Dodatkowo przednie wentylowane, są jak wcześniej wspominałem skuteczne nawet pod pełnym obciążeniem. Tak samo zawieszenie nie ma skłonności do bujania przy dużym obciążeniu, jest bardzo dobrze zestrojone. Tak naprawdę to to zawieszenie aż prosi by auto miało większy silnik.

Skoda Octavia Scout DSG 4x4

Skoda Octavia Scout DSG 4×4 – Ekonomia

Nie szukajmy ekonomii w aucie które jest lekko terenowe i ma napęd 4×4. Z natury cięższy samochód bo prawie o 100kg od wersji 2WD. To samo tyczy się oporów toczenia gdzie jednak Haldex musi się obracać nawet jeśli nie przenosi w danym momencie napędu. Takie auto wybieramy z konkretnych potrzeb a nie do jazdy w mieście, takie auto to fajna rekreacyjna maszyna mknąca szybko jak auto zwykłe osobowe. Niemniej jednak średnie zużycie paliwa wyniosło 7.8l/100km przy normalnej jeździe. W trasie gdzie Haldex w normalnym trybie odłącza tylną oś na zwykłej drodze możemy liczyć na 6.5l/100km.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia