Dacia Duster TCe 150KM – bardzo dynamiczny SUV

0
330
Dacia Duster TCe 150KM

Dacia Duster TCe 150KM

Dacia podąża drogą Skody, kiedyś był to producent aut z tzw. Bloku Wschodniego tyle że nie jak Skoda z Czechosłowacji ale z Rumunii. Młodzi ludzie nie wiedzą ale to były najbardziej pożądane marki aut na które czekano latami bo posiadanie auta 40 lat temu było rzadkim zjawiskiem.Skodę wykupił wielki koncern VW i wyszło im to na zdrowie, Dacię też wykupił wielki Renault i też im wyszło na zdrowie. U nas banda złodziei w tzw reprywatyzacji oddała FSO koreańskiemu Daewoo i skończyło się masowymi zwolnieniami. Na dzień dzisiejszy Dacia na naszym rynku ma największe przyrosty sprzedaży a Duster jest nr.1 wśród SUVów. I dobrze bo auto by było dobre i atrakcyjne nie musi być niemieckie i kosztować góry pieniędzy.

Duster świetnie wygląda i bardzo dobrze jeździ niezależnie od nawierzchni. W terenie czuje się świetnie, wersje 4×4 to mistrzostwo, żaden SUV nie ma najmniejszych szans z Dusterem w trudnych warunkach terenowych. Jedynie Vitara jest w stanie dorównać Dusterowi który teraz ma jeszcze mocniejszy silnik bo 150KM to już coś. Jego dość spartańskie wykonanie skutkuje nie tylko niską ceną ale też niską masą a to przekłada się na łatwiejsze pokonywanie przeszkód terenowych. Niska masa to też łatwiejsze hamowanie czyli wzrost bezpieczeństwa. Ja jeżdżąc Dusterem z najmocniejszym silnikiem (niestety 2WD) największą radość miałem z przyspieszenia bo ta wersja to istny sprinter.

Dacia Duster TCe 150KM

teraz okiem technicznym

Dacia Duster TCe 150KM – Silnik/skrzynia

Silnik to najnowszej generacji benzyniak z bezpośrednim wtryskiem i sprężarką typu twinscroll z niezwykle małą bezwładnością. Reakcja na gaz jest błyskawiczna a mocy mamy 150KM i 250Nm momentu obrotowego, POTĘGA! Pamiętajmy że masa auta to mniej jak 1300kg. Ten silnik jest nieprawdopodobnie wydajny a moment obrotowy mamy już przy 1700 obrotów w jego najwyższej wartości czyli jak w dieslu. Ten silnik jest montowany w Mercedesach!!! Tak, silnik w taniej Dacii to ten sam co w luksusowych A200 Mercedesa. Mercedes uznał że silnik jest tak dobry że można na nim nakleić Gwiazdę! Skrzynia biegów w Dusterze to dobrze sprawdzony manual o 6 przełożeniach. Szkoda że nie mamy nawet w opcji z dopłatą 7 biegowego automatu znanego np. z Kadjara. W naszej Dacii do testów mieliśmy jedynie 2WD ale jest wersja czteropędna.

Dacia Duster TCe 150KM

Dacia Duster TCe 150KM – Zawieszenie/koła/hamulce

Jak w poprzednich wersjach Dustera z przodu zamontowano kolumny MacPhersona a z tyłu belkę skrętną z wahaczami ze sprężynami śrubowymi. Rozwiązanie stare i sprawdzone, jak patrzę na innych producentów to jeszcze chyba nikomu nie udało się zrobić takiego rozwiązania jak MacPhersonowi. Niezależnie od nacji i kontynentu jego kolumny są w co trzecim modelu auta, dziś najbardziej liczy się bezawaryjność i cena ale też i koszty eksploatacji. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu… niezpodzianka! Bębny, prawie bezobsługowe. Koła 215/60×17 przy tak małej masie auta powodują że przyczepność jest co najmniej wystarczająca. Ja jednak w aucie rozpędzającym się do 200km/h chciałbym mieć z tyłu tarcze.

Dacia Duster TCe 150KM

Dacia Duster TCe 150KM – Ekonomia

Ekonomia w dobie nowych norm prezentacji zużycia niewiele odbiega od deklaracji producenta. Nam w mieście wyszło trochę ponad 7l na setkę i to przy jeździe w korkach. W trasie jest lepiej bo przy 90km/h możemy liczyć na niewiele ponad 5l a na autostradzie wyrobimy się w siódemce. To zaleta nowej generacji silnika, myślę że z siedmiobiegowym automatem te wartości spadłyby o dobre pół litra na setkę.

Paweł Kubalski