Dacia Duster TCe 150KM – bardzo dynamiczny SUV

568

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dacia Duster TCe 150KM

Dacia Duster TCe 150KM

Dacia podąża drogą Skody, kiedyś był to producent aut z tzw. Bloku Wschodniego tyle że nie jak Skoda z Czechosłowacji ale z Rumunii. Młodzi ludzie nie wiedzą ale to były najbardziej pożądane marki aut na które czekano latami bo posiadanie auta 40 lat temu było rzadkim zjawiskiem.Skodę wykupił wielki koncern VW i wyszło im to na zdrowie, Dacię też wykupił wielki Renault i też im wyszło na zdrowie. U nas banda złodziei w tzw reprywatyzacji oddała FSO koreańskiemu Daewoo i skończyło się masowymi zwolnieniami. Na dzień dzisiejszy Dacia na naszym rynku ma największe przyrosty sprzedaży a Duster jest nr.1 wśród SUVów. I dobrze bo auto by było dobre i atrakcyjne nie musi być niemieckie i kosztować góry pieniędzy.

Duster świetnie wygląda i bardzo dobrze jeździ niezależnie od nawierzchni. W terenie czuje się świetnie, wersje 4×4 to mistrzostwo, żaden SUV nie ma najmniejszych szans z Dusterem w trudnych warunkach terenowych. Jedynie Vitara jest w stanie dorównać Dusterowi który teraz ma jeszcze mocniejszy silnik bo 150KM to już coś. Jego dość spartańskie wykonanie skutkuje nie tylko niską ceną ale też niską masą a to przekłada się na łatwiejsze pokonywanie przeszkód terenowych. Niska masa to też łatwiejsze hamowanie czyli wzrost bezpieczeństwa. Ja jeżdżąc Dusterem z najmocniejszym silnikiem (niestety 2WD) największą radość miałem z przyspieszenia bo ta wersja to istny sprinter.

Dacia Duster TCe 150KM

teraz okiem technicznym

Dacia Duster TCe 150KM – Silnik/skrzynia

Silnik to najnowszej generacji benzyniak z bezpośrednim wtryskiem i sprężarką typu twinscroll z niezwykle małą bezwładnością. Reakcja na gaz jest błyskawiczna a mocy mamy 150KM i 250Nm momentu obrotowego, POTĘGA! Pamiętajmy że masa auta to mniej jak 1300kg. Ten silnik jest nieprawdopodobnie wydajny a moment obrotowy mamy już przy 1700 obrotów w jego najwyższej wartości czyli jak w dieslu. Ten silnik jest montowany w Mercedesach!!! Tak, silnik w taniej Dacii to ten sam co w luksusowych A200 Mercedesa. Mercedes uznał że silnik jest tak dobry że można na nim nakleić Gwiazdę! Skrzynia biegów w Dusterze to dobrze sprawdzony manual o 6 przełożeniach. Szkoda że nie mamy nawet w opcji z dopłatą 7 biegowego automatu znanego np. z Kadjara. W naszej Dacii do testów mieliśmy jedynie 2WD ale jest wersja czteropędna.

Dacia Duster TCe 150KM

Dacia Duster TCe 150KM – Zawieszenie/koła/hamulce

Jak w poprzednich wersjach Dustera z przodu zamontowano kolumny MacPhersona a z tyłu belkę skrętną z wahaczami ze sprężynami śrubowymi. Rozwiązanie stare i sprawdzone, jak patrzę na innych producentów to jeszcze chyba nikomu nie udało się zrobić takiego rozwiązania jak MacPhersonowi. Niezależnie od nacji i kontynentu jego kolumny są w co trzecim modelu auta, dziś najbardziej liczy się bezawaryjność i cena ale też i koszty eksploatacji. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu… niezpodzianka! Bębny, prawie bezobsługowe. Koła 215/60×17 przy tak małej masie auta powodują że przyczepność jest co najmniej wystarczająca. Ja jednak w aucie rozpędzającym się do 200km/h chciałbym mieć z tyłu tarcze.

Dacia Duster TCe 150KM

Dacia Duster TCe 150KM – Ekonomia

Ekonomia w dobie nowych norm prezentacji zużycia niewiele odbiega od deklaracji producenta. Nam w mieście wyszło trochę ponad 7l na setkę i to przy jeździe w korkach. W trasie jest lepiej bo przy 90km/h możemy liczyć na niewiele ponad 5l a na autostradzie wyrobimy się w siódemce. To zaleta nowej generacji silnika, myślę że z siedmiobiegowym automatem te wartości spadłyby o dobre pół litra na setkę.

Paweł Kubalski

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia