Joga dla niepełnosprawnych – rodzaje jogi

500

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Coraz chłodniejsze dni sprawiają, że więcej czasu spędzamy w domu. Co robić, aby się nie „zasiedzieć”? Jednym ze świetnych sposobów na utrzymanie formy, również w przypadku osób z różnymi niepełnosprawnościami, jest joga. Rozmaitość praktyk pozwala dopasować poszczególne ćwiczenia do specyficznych potrzeb i możliwości. Jak zacząć przygodę z jogą?

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Joga – wybrane rodzaje

Istnieje co najmniej kilka klasycznych stylów jogi, które praktykowane są w krajach Zachodu. Większość z nich opiera się na tych samych pozycjach zwanych asanami, jednak ich doświadczenie może się diametralnie różnić w zależności od stylu jogi, jaki sobie wybierzemy. Możemy wyróżnić więc bardziej dynamiczne rodzaje jogi oraz te łagodniejsze, nie tak wymagające. Do dynamicznych należy między innymi ashtanga, w której celem jest synchronizacja ruchów z oddechem. W asanach pozostaje się zwykle na pięć oddechów, przy czym należy starać się jak najbardziej płynnie przechodzić z jednej asany w kolejną. Co istotne, z ashtanga jogą należy uważać – łatwo w niej o kontuzje. Inny dynamiczny rodzaj jogi to vinyasa. W niej również chodzi o łączenie płynnych ruchów z oddechem, nie jest jednak tak rygorystyczna jak ashtanga. Zarówno ashtanga, jak i vinyasa świetnie wzmacniają mięśnie, uelastyczniają ciało i relaksują.

joga dla niepełnosprawnych
fot. Carl Barcelo / Unsplash

Mniej dynamiczne style jogi są znacznie łatwiejsze w wykonaniu, dlatego to właśnie od nich najlepiej zacząć przygodę z tą dziedziną. Jedną z tych delikatniejszych dla ciała odmian jest iyengara, w której pozostaje się w poszczególnych asanach przez dłuższy czas, skupiając się na precyzji ich wykonania. Dlatego ten rodzaj jogi warto praktykować z instruktorem. Często używa się tu klocków, pasków, krzeseł, koców i innych pomocniczych przedmiotów. Inny rodzaj mniej dynamicznej jogi to kundalini, oprócz klasycznych asan, skupia się też na ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych, a także na elementach medytacji. Z kolei nidra to całkowicie pasywne, relaksacyjne ćwiczenia. Oczywiście taka praktyka jest bardzo przydatna, bo pozwala pozbyć się stresów codziennego dnia. Jednak aby pozostać w dobrej formie fizycznej, warto najpierw wykonać przynajmniej kilkunastominutową sekwencję kilku bardziej dynamicznych asan rozciągających i wzmacniających ciało.

iyengara joga
fot. Gmb Fitness / Unsplash

Joga dla niepełnosprawnych – jaką praktykę wybrać?

Wybór odpowiednich ćwiczeń jest oczywiście to bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Może być nim na przykład wzmocnienie mięśni, relaksacja i/lub rozciąganie. Opisałam wyżej tradycyjne rodzaje jogi. Współcześnie instruktorzy jog i nie trzymają się zbyt mocno tego podziału i proponują sekwencje ćwiczeń, które pochodzą z różnych odmian jogi. W poszukiwaniu odpowiednich ćwiczeń. Z pewnością warto przejrzeć darmowe kanały streamingowe, chociażby YouTube. Nie brakuje tam filmików nagranych przez profesjonalnych instruktorów jogi, którzy dokładnie, krok po kroku, pokażą, jak bezpiecznie wykonać poszczególne asany. Najważniejsze, aby na początek nie podchodzić do jogi zbyt ambitnie. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się tak, że po pierwszej praktyce nieco za mocno odczujemy efekty rozciągania mięśni i ścięgien. Przy pierwszym podejściu wystarczy kwadrans nieskomplikowanych, relaksacyjnych asan. Przekonacie się, że wykonanie kolejnych sekwencji będzie coraz łatwiejsze!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia