Wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością

327

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością
Jakie formy powinno przybierać wsparcia dla osoby z niepełnosprawnością?

Osoby z niepełnosprawnością są w pełni świadome swoich umiejętności na rynku pracy. Właśnie taki obraz obecnie coraz częściej przedstawiany jest w mediach. Stopniowy zanik wcześniej przyjętego stereotypu to zdecydowanie efekt, a nie przyczyna tego sukcesu. Warto więc przyjrzeć się stowarzyszeniom i fundacjom wspierającym osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy. 

FAR – dla osoby z niepełnosprawnością 

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji (FAR) – oficjalnie powstała w 1999 roku. W praktyce działalność koncentruje się przede wszystkim na bezpośredniej współpracy osoby z niepełnosprawnością z opiekunem. Działalność funkcjonuje na terenie całej Polski. Rejony podzielone są na województwa. Podopieczny bierze udział w rocznym projekcie, obowiązkowo podpisując umowę. Następnie ma możliwość wzięcia udziału w licznych szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje. W trakcie każdego projektu uczestnik zwykle zostaje skierowany na trzymiesięczny staż (wynagrodzenie miesięczne finansowane jest przez Fundację w ramach projektu) do wybranego przez siebie miejsca pracy lub wyznaczonego przez opiekuna projektu. W trakcie projektu uczestnik może odbyć staż tylko raz. Dalej prowadzone są działania w celu znalezienia stałego zatrudnienia. Tym, co można szczególnie wyróżnić w działalności FAR-u, jest bliska więź, jaka zazwyczaj tworzy się między podopiecznym a opiekunem w trakcie trwania projektu. 

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami obejmuje m.in. pomoc w ich zatrudnianiu.

Praca osoby z niepełnosprawnością – EKON 

Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla środowiska EKON” zajmują się nie tylko szeroko pojętą aktywizacją społeczną osoby z niepełnosprawnością. Działalność kładzie także mocny nacisk na integrację społeczną. W ramach współpracy Stowarzyszenie oferuje m.in. doradztwo zawodowe, system szkoleń, czy opiekę zawodową. A wszystko po to, by osoba z niepełnosprawnością mogła być w pełni świadoma swoich kompetencji i umiejętności. „Niepełnosprawni dla środowiska EKON” wspierają także lokalne środowiska i przedsiębiorstwa. 

Osoby z niepełnosprawnością – Fundacja Aktywizacja 

Działalność funkcjonuje od 1990 roku. Swoje doświadczenie kieruje nie tylko w aktywizacji zawodowej osoby z niepełnosprawnością. Realizuje również działania mające na celu współpracę z pracodawcami w ramach ciekawych ofert zatrudnienia. Fundacja pomaga nie tylko znaleźć pracę, ale i ją zmienić. Jest na bieżąco z wszelkimi zmianami na rynku pracy, oraz aktualnymi warunkami gospodarczymi. Działalność realizuje projekty w ramach spotkań indywidualnych, jak i grupowych. Uczestnik może liczyć m.in. na fachowe doradztwo zawodowe, wsparcie psychologiczne, pomoc prawną, czy ciekawe szkolenia. 

Aktywność zawodowa to dla osób z niepełnosprawnością nie tylko możliwość zarobku, ale i aktywizacja społeczna.

Osoby z niepełnosprawnością – Fuga Mundi

Fundacja Fuga Mundi również nastawiona jest na aktywizację zawodową, jak i społeczną. Dlatego tworząc swoje projekty kładzie nacisk także na edukację, oraz różne formy współpracy, w tym pracę zdalną. Głównym celem jest stworzenie maksymalnej ilości stanowisk pracy dla osoby z niepełnosprawnością. Dla Fundacji istotna jest również poprawa jakości istniejących obecnie standardów. Dlatego organizuje m.in. seminaria mające celu szerzenie świadomości względem potencjału osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/10/30/slynni-niepelnosprawni-ktorzy-inspiruja-swiat/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia