Najwybitniejsi niepełnosprawni sportowcy

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Multimedaliści, mistrzowie świata i olimpijczycy. Każdym swoim treningiem i zwycięstwem inspirują i udowadniają, że w drodze do celu nie można się poddawać. Oto najwybitniejsi niepełnosprawni sportowcy, którzy swoimi dokonaniami zawstydzają niejednego zdrowego!

Niepełnosprawni sportowcy

Bodaj najsłynniejszym sportowcem z niepełnosprawnością jest południowoafrykański sprinter, Oscar Pistorius. Urodził się w 1986 roku bez kosci strzałkowych w obu nogach. Z tego też powodu w wieku 11 lat musiał poddać się amputacji nóg poniżej kolan. Od tej pory korzysta z dwóch protez, które pozwoliły mu nie tylko na swobodne poruszanie się, ale również zdobywanie wielu tytułów mistrzowskich. Dzięki swoim dokonaniom wsławił się jako najszybszy człowiek bez nóg, zyskał też przydomek „Blade Runner”. Drugim wybitnym sportowcem jest urodzony w 1965 roku szwedzki strzelec Jonas Jacobsson. Multimedalista letnich igrzysk paraolimpijskich jest od urodzenia sparaliżowany od pasa w dół. Dla swojego kraju w igrzyskach paraolimpijskich zdobył łącznie 30 medali: 17 złotych, 4 srebrnych oraz 9 brązowych. Złoto wywalczył aż 15 razy w Mistrzostwach Świata dla niepełnosprawnych oraz 17 razy w Mistrzostwach Europy dla niepełnosprawnych.

niepełnosprawni sportowcy
Od lewej: Oscar Pistorius i Jonas Jacobsson

Niepełnosprawne sportsmenki

W naszym zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć Polki, czyli wibitnej tenisistki Natalii Partyki. Urodziła się w 1989 bez prawego przedramienia. Natalia bierze udział zarówno w mistrzostwach dla niepełnosprawnych, jak i konkurencjach dla zdrowych sportowców. Jest jak dotąd najmłodszą na świecie paraolimpijką – w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w 2000 wystartowała w wieku zaledwie 11 lat. Inna wybitną tenisistką jest poruszająca się na wózku inwalidzkim Holenderka Esther Vergeer. Urodziła się w 1981 roku. W wieku 9 lat przeszła opercję kręgosłupa, w wyniku której straciła władzę w nogach. Podczas rehabilitacji opanowała koszykówkę, siatkówkę i tenis. Poświęcenie się tej ostatniej dziedzinie poskutkowało fenomenalną karierą sportową. Wygrała aż 470 meczów z rzędu oraz 120 turniejów w grze pojedynczej (również z rzędu). W ciągu całej swojej kariery Vergeer zwyciężyła w 169 turniejach singlowych oraz w 158 deblowych.

niepełnosprawni sportowcy
Od lewej: Natalia Partyka i Esther Vergeer / fot. Wikimedia Commons

Jednak najbardziej utytułowaną niepełnosprawną sportsmenką w historii jest urodzona w 1964 roku Amerykanka Trischa Zorn. Od urodzenia jest niewidoma, jednak nie przeszkodziło jej to w zdobyciu największej w historii liczby medali paraolimpijskich. Zorn ma na koncie łącznie aż 55 medali: 41 złotych, 9 srebrnych oraz 5 brązowych. Wszystkie wywalczyła w mistrzostwach paraolimpijskich w latach 1980-2004. Nic dziwnego, że w 2012 roku trafiła do Paraolimpijskiej Galerii Sław. Pozostajemy w wodnych klimatach i wspominamy urodzoną w 1985 roku amerykańską pływaczkę Erin Popovich. Urodziła się z achondroplazją, genetyczną chorobą, której efektem jest m.in. karłowatość. W dzieciństwie trenowała piłkę nożną i baseball. Profesjonalną karierę sportową związała jednak z pływaniem, co przyniosło jej aż 14 złotych medali zdobytymi podczas mistrzostw paraolimpijskich w Sydney, Atenach i Pekinie.

trisha zorn
Trisha Zorn / fot. Wikimedia Commons

Brak postów do wyświetlenia