Dieta wegańska – zalety i wady

953

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dieta wegańska - zalety i wady

Weganizm każdego roku zyskuje na popularności. To już nie tylko sposób odżywiania, ale i styl życia. Dieta wegańska ma swoje plusy i minusy. Czy jest gwarancją zdrowego samopoczucia? Okazuje się, że wiele zależy od odpowiedniego zbilansowania diety. Warto zatem poznać przysłowiowe a b c diety wegańskiej.

Dieta wegańskiej – styl życia

Dieta wegańska nadal utożsamiana jest z dietą wegetariańską. Tymczasem wegetarianizm polega na wyłączeniu tylko części produktów pochodzenia zwierzęcego. Z kolei weganie nie mogą spożywać żadnych produktów tego typu. Dieta wegańska w wielu przypadkach propagowana jest przez ekologów. Jej zwolennicy oprócz eliminacji różnego typu produktów unikają także m.in. noszenia futer czy posiadania akcesoriów wykonanych z naturalnej skóry. Krótko mówiąc, jest to styl życia mający na celu szeroko pojęte wartości związane z ochroną praw zwierząt i ratowania dóbr natury.

Dieta wegańska – produkty

Na czym w głównej mierze dieta jest oparta? Przede wszystkim są to warzywa i owoce. Oprócz tego podstawowe punkty menu to: produkty zbożowe, nasiona, grzyby, orzechy czy tłuszcze roślinne. W przypadku diety wegańskiej istotne jest to, na jakiej bazie przygotowywane są posiłki. Przykładowo do zabielania zup zamiast tradycyjnej śmietany dodaje się mleko kokosowe. Istotne jest również stosowanie przypraw. A jakie składniki odżywcze ta dieta dostarcza? Wapń, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk czy kwas foliowy – to tylko niektóre. Wiele sporów budzi potencjalny niedobór białka. Tymczasem m.in. orzechy stanowią jego cenne źródło. Z kolei owoce i warzywa zawierają liczne składniki mineralne o działaniu antyoksydacyjnym.

Dieta wegańska – zalety

Jednym z przekonań odnośnie diety wegańskiej jest jej wpływ na szczupłą sylwetkę. Tymczasem jakiś czas temu przeprowadzono badanie według którego wskaźnik BMI jest niemal identyczny w stosunku do osób, które tej diety nie stosują. Produkty dla wegan wspierają walkę z cukrzycą, zmniejszając m.in. zapotrzebowanie na insulinę. Dieta pomaga leczyć wiele chorób – w tym chorobę Parkinsona czy astmę oskrzelową. Zalecana także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, oraz nadciśnieniu tętniczym. Osoby stosujące dietę wegańską opóźniają procesy starzenia.

Dieta wegańska – środki ostrożności

Wielu nadal pyta, czy dieta wegańska jest zdrowa? Czy korzystnie wpływa na człowieka w każdym etapie jego życia? Ryzykiem nieodpowiednio zbilansowanej diety jest niedobór naturalnego białka, witamin D i B12. Skutkiem może być m.in. pojawienie się anemii, co z kolei jest szczególnie niebezpieczne np. w okresie dojrzewania. Niedobór składników może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego czy regularne miesiączkowanie. W skrajnych przypadkach może prowadzić do niedorozwoju fizycznego i umysłowego. Dlatego decydując się na dietę wegańską, warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=104047&preview=trueHerbata – dla zdrowia i pobudzenia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia