Filmy biograficzne, które warto obejrzeć

343

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Filmy biograficzne

Filmy biograficzne, które warto obejrzeć

Najlepsze scenariusze pisze samo życie. Dowodem są filmy biograficzne, które przeszły do historii jako klasyka kina. Nic dziwnego, że lubimy do nich wracać. Poznajcie warte uwagi filmy opowiadające historie prawdziwych ludzi.

Filmy biograficzne – kultowe postacie

Przegląd biograficznych filmów zaczniemy od rodzimej produkcji. „Bogowie” to obraz z 2014 roku, którego fabuła opiera się na karierze wybitnego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi. Film ukazuje kulisy pierwszej w Polsce transplantacji serca z 1985 roku. Przedstawia także determinację głównego bohatera walczącego o ludzkie życie, nieraz stając na granicy prawa. W rolę Zbigniewa Religi wcielił się Tomasz Kot. W Polsce dużą popularnością cieszą się również filmy na podstawie życiorysu papieża Jana Pawła II. Powstały aż trzy tytuły o tej tematyce: „Karol – człowiek, który został papieżem”, „Karol – papież, który pozostał człowiekiem” i „Jan Paweł II”. 

Filmy biograficzne – kontrowersyjne ekranizacje

„Wilk z Wall Street” z 2013 roku zdobył liczne nagrody, w tym Oscara w kategorii „Najlepszy film”. Historia brokera Jordana Belforda (w tej roli Leonardo DiCaprio), którego rozrzutny styl życia stał się wkrótce celem FBI, przepełniona jest wulgarnym językiem i erotycznymi scenami. Mimo to fabula zdobyła uznanie na całym świecie, w tym także wśród krytyków filmowych. Historia jednego z najsłynniejszych amerykańskich raperów Eminema została przedstawiona w filmie „8 mila”. Akcja toczy się w połowie lat 90. w amerykańskim mieście Detroit. Główny bohater, Jimmy Smith, pracuje w miejscowej tłoczni, marząc o karierze muzycznej i lepszym życiu. W wolnych chwilach bierze udział w hip-hopowych pojedynkach dla najlepszych raperów w nocnych klubach.

Filmy biograficzne – walka o życie

II Wojnie Światowej poświęcono wiele wybitnych dzieł,  jednak w niektórych z nich szczególnie zapada w pamięć. Film „Pianista” ukazuje życiorys znakomitego polskiego wirtuoza Władysława Szpilmana, który w czasie wojny starał się przetrwać w okupowanej Warszawie. Tłem ekranizacji jest także okrucieństwo, z jakim musiała mierzyć się społeczność żydowska w tamtych czasach. Jak nie poddawać się mimo wszelkich przeciwności, pokazuje film pt. „W pogoni za szczęściem”. To historia niezwykle utalentowanego Chrisa Gardnera. Mężczyzna zarabia na życie, sprzedając sprzęt medyczny. Wkrótce traci pracę. Nie mając środków na utrzymanie rodziny, po rozstaniu z żoną wraz z pięcioletnim synem żyją w skrajnym ubóstwie. Wreszcie zostaje maklerem giełdowym, pokonując na stażu nawet wykształconych w tym kierunku ludzi. Warto w tym filmie podkreślić rewelacyjną kreację Willa Smitha.

Filmy biograficzne – w pogoni za marzeniami

Brytyjski zespół Queen to ponadczasowa klasyka muzyki. Nic dziwnego, że film na podstawie historii zespołu i życia nieżyjącego frontmana Freddiego Mercury wzbudził wielkie oczekiwania. Czy zostały spełnione? Tu zdania są podzielone. Niemniej jednak film „Bohemian Rapsody” warto obejrzeć, chociażby ze względu na warstwę muzyczną czy świetną grę aktorską. A skoro mówimy o postaciach, które zrewolucjonizowały świat, to warto także zobaczyć ekranizacje biografii Steve’a Jobsa. Film ukazuje poszczególne, często burzliwe etapy życia wizjonera świata komputerów. Na koniec wspomnijmy o filmie ukazującym postać silnej kobiety. „Elizabeth” to ekranizacja z 1998 roku opowiadająca o losach królowej Elżbiety I. Młoda kobieta, obejmując brytyjski tronu, nieraz musi stawiać czoła m.in. spiskującej przeciwko niej angielskiej arystokracji.

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=104242&preview=true – Zmiany kontroli lekarskich w pandemii

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia