Jazda zimą: jak prowadzić auto?

227

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zima to dla kierowców wymagająca pora roku. Mamy dla Was wskazówki jak sobie z nią poradzić, aby minęła spokojnie, a jazda zimą była maksymalnie bezpieczna.

Jazda zimą: przygotowanie samochodu

Zanim wyruszysz, użyj szczotki i zetrzyj cały śnieg z szyb, lusterek, maski, bagażnika i koniecznie pamiętaj o dachu. Jeśli nie możesz sięgnąć na dach szczotką do śniegu, użyj miotły. Jeśli Twój samochód posiada czujniki cofania lub kamery, usuń śnieg również z nich. Wyczyść światła z przodu i tyłu auta, w tym reflektory, światła hamowania i światła tylne. Jeżeli na szybach jest lód, zeskrob go lub użyj odmrażacza do szyb, który go rozpuści. Nie odrywaj na siłę wycieraczek od szyby, aby ich nie zniszczyć.

Jazda zimą: jedź wolniej i ostrożniej

Delikatnie operuj pedałem gazu, gdyż nagłe przyspieszanie może spowodować wpadnięcie w poślizg. Utrzymuj prędkość znacznie poniżej ograniczenia i dostosowuj ją do warunków na drodze. Na śniegu lub oblodzonej nawierzchni najlepiej jest jechać poniżej 50 km/h. Jeżeli czujesz, że auto wciąż się ślizga, musisz zwolnić jeszcze bardziej. Skoncentruj się na drodze, aby odpowiednio wcześnie zobaczyć przeszkody. Delikatnie naciskaj pedały hamulca i gazu, powoli i płynnie obracaj kierownicą. Jeśli zaczynasz się ślizgać, obniż prędkość. Pedał hamulca naciskaj powoli, aż do całkowitego zatrzymania.

jazda zimą
fot. materiały prasowe

Kontroluj poślizg

Gwałtowne ruchy kierownicy, nagłe przyspieszanie czy hamowanie mogą sprawić, że na śliskiej nawierzchni samochód wymknie się spod kontroli. „Na mokrej drodze może dojść do wytworzenie klina wodnego pomiędzy jezdnią a oponą, po którym auto zacznie się ślizgać i straci przyczepność – to tzw. aquaplanning. Zimowe ogumienie, bez uszkodzeń, o prawidłowym ciśnieniu i odpowiedniej wysokości bieżnika w połączeniu z dostosowanymi do warunków pogodowych stylem i prędkością jazdy zmniejsza ryzyko aquaplaningu i daje kierowcy większą pewność prowadzenia” – mówi Artur Posłuszny reprezentujący markę opon Yokohama w Polsce. W przypadku większości poślizgów spowodowanych przez aquaplanning wystarczy stopniowo zwalniać pedał gazu, aby opony odzyskały przyczepność. Pamiętaj – nie naciskaj gwałtownie hamulca, gdyż może to spowodować utratę kontroli nad autem!

6 sekund odległości

„Nawet jeśli jedziesz wolno i masz opony zimowe, zatrzymanie się na śliskiej drodze zajmuje więcej czasu. Dlatego zwiększ odległość od poprzedzającego Cię auta do 6 sekund” – radzi Artur Posłuszny z Yokohamy. Jak to sprawdzić? Spójrz na nieruchomy element na poboczu, np. słupek, i zacznij odliczać sekundy w momencie, gdy będzie mijał go samochód przed tobą. Przestań liczyć, gdy sam dojedziesz do słupka. Inną dobrą metodą jest podwojenie odległości, którą zwykle zostawiasz, jadąc za innym samochodem.

Nie przyspieszaj pod górę

Dodanie gazu przy wjeżdżaniu na wzniesienie może spowodować buksowanie kół. Lepiej więc zwiększyć nieco prędkość przed dojechaniem do wzgórza. Jadąc pod górę, zachowuj stałą prędkość, a zjeżdżając, unikaj jechania „na luzie” i gwałtownego wciskania gazu. Lepiej nie zatrzymuj się podczas podjazdu. Przy zjeżdżaniu w dół zmniejsz prędkość i jedź powoli.

jazda zimą
fot. materiały prasowe

Unikaj używania tempomatu

Zimą nie należy używać  tempomatu, który w pewnym stopniu ogranicza kontrolę przyspieszania i zwalniania. Jeśli pogoda jest zła, widoczność ograniczona, auto często się ślizga, a ty nie możesz go kontrolować, czas się zatrzymać. Znajdź parking, motel czy stację benzynową. Przy gorszej widoczności nie zatrzymuj się na poboczu, gdyż inni kierowcy mogą Cię nie zobaczyć. Jeśli zostaniesz uwięziony w samochodzie, zostań przy nim, włącz światła awaryjne i wezwij pomoc. Samochód włączaj co godzinę na ok. 10 minut, aby ogrzać jego i Ciebie.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Informacja prasowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia