Teatr kamishibai – nowa forma bajek dla dzieci?

348

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak zaciekawić dziecko, jednocześnie pobudzając jego wyobraźnię? Teatr kamishibai to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji. W Polsce zyskuje coraz większą popularność. Dowiedz się, dlaczego warto namówić dziecko na przygodę z taką formą opowiadania bajek.

Teatr kamishibai – historia

Początki teatru kamishibai sięgają aż XII wieku, gdy w buddyjskich świątyniach mnisi za pomocą zwijanych, obrazkowych rulonów przekazywali opowieści niepiśmiennym mieszkańcom. Przez lata o tej formie sztuki słuch zaginał, aż do XX wieku. Wraz z pojawieniem się filmów dźwiękowych teatr był alternatywną rozrywką dla ubogiej publiczności. Za złoty okres tej formy sztuki uznaje się lata 50. Wędrowni artyści, chodząc po ulicach Japonii, przedstawiali w ten sposób rozmaite historie o wielkich bohaterach. W latach 60. teatr kamishibai został wyparty przez telewizję, prasę codzienną i pierwsze komiksy. Obecnie papierowy teatrzyk jest popularny w wielu krajach świata, w tym także w Polsce. Wielu współczesnych pedagogów propaguje tę formę opowiadania bajek m.in. jako doskonałe narzędzie kształtujące wyobraźnię dziecka.

Teatr kamishibai – na czym to polega?

Jak już zostało wspomniane wyżej, teatr kamishibai to głównie forma obrazkowa. Kamishibai składa się z przenośnego, małego teatru oraz kilkunastu ilustracji, na których odwrocie znajduje się tekst przedstawiający daną historię. Gdy narrator odczyta tekst, prezentuje kolejną ilustrację. Dzięki temu młody widz stale utrzymuje koncentrację zarówno nad treścią, jak i obrazem. Za pomocą teatru obrazkowego można przedstawić ciekawą historię, a także zorganizować np. zabawę konkursową. Taki mini teatr można wykonać samemu, ale w sprzedaży są również dostępne całe gotowe zestawy wraz z ilustracjami.

Teatr kamishibai

Teatr kamishibai – zalety

Powiedzieliśmy, że teatr kamishibai, choć głównie skierowany jest do najmłodszych, ma swoją widownię także u starszych odbiorców. Taka forma przedstawienia doskonale integruje młodych widzów – zarówno z rodzicem, jak i nauczycielem. Maluch słyszy ciekawą historię, a jednocześnie stale obserwuje zmieniające się ilustracje. Dzięki temu kształtuje się m.in. jego pamięć, koncentracja i wyobraźnia. Śmiało można stwierdzić, że taki teatr jest ciekawym antidotum na otaczającą nas zewsząd wirtualną rzeczywistość, która ma silny wpływ także na rozwój najmłodszych. Ponadto przenośny, obrazkowy teatrzyk umożliwia zorganizowanie doskonałej zabawy, np. w plenerze. W przypadku zabawy z teatrem kamishibai warto też zachęcić dzieci do tworzenia własnych ilustracji i opowieści. Dzięki temu mogą np. zacząć rozwijać swój talent.

Teatr kamishibai – pobudza kreatywność

W przypadku przedstawianej historii można skorzystać z gotowych bajek lub wymyślić własne. Przedstawienie w formie kamishibai umożliwia również przekazanie najmłodszym wartościowych, wychowawczych treści. Przenośny teatrzyk może być różnych rozmiarów – warto dopasować go do przewidywanej wielkości publiczności. Wszystko po to, by każdy widz dobrze widział zmieniające się obrazki. Bardziej kreatywni mogą dodać w swoich przedstawieniach efekty dźwiękowe.  

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=105918&preview=true – Przesilenie zimowe – jak sobie z nim radzić?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia