Nietypowe uzależnienia – przykłady, które warto znać

474

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nietypowe uzależnienia

Alkoholizm i narkomania to uzależnienia bardzo dobrze znane w społeczeństwie. Istnieją jednak i te mniej typowe. Choć początkowo mogą wydawać się niepozorne, nieleczone mogą prowadzić do równie poważnych konsekwencji. Nietypowe uzależnienia – co warto o nich wiedzieć?

Nietypowe uzależnienia – piękno za wszelką cenę

Dziś panuje kult pięknego ciała. Dlatego zwłaszcza osoby mające niskie poczucie własnej wartości sięgają po różne sposoby, by poczuć się pięknie. Tanoreksja to inaczej nałogowe opalanie się. Dolegliwość najczęściej dotyka kobiet, które pomimo wyraźnej opalenizny wciąż postrzega się jako osoby nieatrakcyjne. Bioreksja to z kolei uzależnienie, które w większości spotyka mężczyzn. Polega na obsesyjnym dbaniu o swoje mięśnie, szczególnie w okolicach bicepsa i klatki piersiowej. Osoby uzależnione i w tym wypadku są stale niezadowolone ze swojego wyglądu. Ortoreksja z kolei oznacza nieustanne skupienie na punkcie zdrowego jedzenia. Osoby cierpiące na to schorzenie eliminują niemal wszystkie produkty ze swojego jadłospisu, zostawiając wyłącznie te, które wydają im się całkowicie zdrowe. Wśród uzależnień od pięknego wyglądu nie można pominąć także uzależnienia od operacji plastycznych.

Nietypowe uzależnienia – pęd czasu

W ostatnim czasie ciągle słyszymy o uzależnieniu od internetu. Tymczasem w wielu przypadkach choroba może dotyczyć korzystania już z samego telefonu komórkowego. Uzależniony stale musi mieć na uwadze, czy akurat nie otrzymał połączenia lub nie przyszedł do niego SMS. Nałóg ciągłego korzystania z telefonu komórkowego często jest skutkiem przebywania w konkretnym środowisku pracy. Idąc dalej tym tropem, w dzisiejszych czasach nie trudno popaść w pracoholizm, czyli ciągłą potrzebę wykonywania pracy, nawet kosztem zdrowia czy relacji z najbliższymi. Co ciekawe, tak jak alkohol często pomaga uzależnionemu zapomnieć o problemach, tak i pracoholizm w wielu przypadkach jest ucieczką od różnych kłopotów. Uzależnić się można także od sportów ekstremalnych. Każdemu z nas czasem przydaje się trochę adrenaliny. Problem zaczyna się, gdy nie można już bez niej żyć i kiedy uzależniony od adrenaliny rzuca sobie coraz bardziej niebezpieczne wyzwania.

Nietypowe uzależnienia

Nietypowe uzależnienia – odrobina przyjemności

Znane powiedzenie mówi, że pieniądze szczęścia nie dają, ale zakupy już tak. Z pewnością zgadzają się z nim osoby uzależnione właśnie od zakupów. Chorzy odczuwają ciągłą potrzebę nabywania nowych rzeczy, których często zupełnie nie potrzebują. Do nietypowych uzależnień z pewnością można zaliczyć chęć nieustannego bycia w ciąży. W tym okresie mózg kobiety wydziela specyficzne substancje, które powodują, że funkcjonowanie w tym stanie staje się uzależniające. Dlatego już po porodzie kobieta myśli o tym, by jak najszybciej zajść w kolejną ciążę. Zaburzenia nerwicowe mają różne przejawy. Jednym z nich może być też onychofagia, czyli nałogowe obgryzanie paznokci.

Nietypowe uzależnienia – to trzeba leczyć

Niecodzienne uzależnienia często wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Utrata zdrowia, złe relacje z najbliższym otoczeniem czy problemy finansowe to tylko niektóre ze skutków uzależnień. Dlatego i w takich przypadkach niezbędna jest specjalistyczna pomoc. Najczęściej zalecana jest psychoterapia, jednak w przypadku niektórych uzależnień konieczna może okazać się nawet hospitalizacja.

Foto: Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=106059&preview=true – Polskie filmy o miłości

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia