Edukacja w Finlandii – odpowiedzialność i zaufanie

326

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Edukacja w Finlandii

W ostatnim czasie wiele mówi się o fińskich szkołach. Edukacja w Finlandii stawiana jest wręcz za wzór, m.in. jeśli chodzi o indywidualne podejście do ucznia. Czy brak zadań domowych i uczenie się poprzez doświadczenie faktycznie gwarantuje sukces absolwenta? Czym fińska szkoła różni się od polskiej?

Edukacja w Finlandii – równe szanse

Jedną z kluczowych cech edukacji w Finlandii jest zapewnienie równych szans wszystkim uczniom, bez względu na sytuację materialną w rodzinie. W Finlandii większość szkół finansowana jest ze środków publicznych. Dlatego nie ma praktycznie żadnych różnic pomiędzy poszczególnymi szkołami. W Finlandii nie ma rankingu szkół ani najlepszych uczniów w klasie. Zarówno edukacja, posiłki w szkole, jak i transport, są bezpłatne. Jeśli chodzi o program nauczania, to, w przeciwieństwie np. do Polski, fińscy nauczyciele mogą sami decydować o metodach kształcenia. W fińskich szkołach panuje wysoki poziom nauczania. Absolwenci fińskich szkół w dorosłym życiu rozpoczynają kariery zawodowe na wysokich stanowiskach. Podjęcie studiów dorosłym w wieku jest możliwe na każdym etapie życia. W Finlandii kształcenie dorosłych jest bardzo popularne. Koncentruje się zarówno na kwalifikacjach zawodowych, jak i samorozwoju.

Edukacja w Finlandii – kreatywność ucznia

W Polsce egzaminy maturalne z przedmiotów humanistycznych uczą myślenia schematycznego, w którym do każdego pytania przypisana jest jedna prawidłowa odpowiedź. Kreatywni uczniowie w Finlandii mogą liczyć na pełną otwartość. Szczególnie na poziomie podstawowym panuje nastawienie na poszukiwanie zainteresowań dzieci, a następnie ich rozwijanie. Jeśli uczeń ma problem z danym zagadnieniem, to nauczyciel automatycznie organizuje indywidualne, nieodpłatne zajęcia dodatkowe. Nauczyciele mają zakaz udzielania płatnych korepetycji. Asystenci nauczycieli, to kolejny punkt systemu edukacyjnego w tym kraju. W czasie lekcji pomagają oni uczniom zrozumieć dany temat w sytuacji, gdy główny nauczyciel nie ma możliwości poświęcenia im czasu. Relacja z rodzicami przebiega na zasadzie partnerskiej. W Finlandii istotny jest czas wolny ucznia, dlatego tam wakacje trwają nawet do 11 tygodni. Uczeń ma obowiązek rozpoczęcia nauczki w wieku 7 lat i przystąpienia do końcowych egzaminów w wieku lat 16. 

Edukacja w Finlandii

Edukacja w Finlandii – podstawą jest szacunek

Nauczanie poprzez doświadczanie i rozwijanie kreatywności to jedno, a co z szacunkiem dla nauczyciela? Uczniowie bardzo poważnie traktują system edukacji w tym kraju. W żadnym stopniu nie wpływa to na budowanie autorytetów. Pozycja nauczyciela cieszy się ogromnym zaufaniem w społeczeństwie. Dowodem może być chociażby fakt, że stosunkowo trudno jest dostać pracę w tym zawodzie. Nieliczni kandydaci zostają przyjęci na studia pedagogiczne. W trakcie kariery zawodowej nauczyciel ma obowiązek pracować cztery godziny dziennie. W tygodniu obowiązkowo przysługują mu dwie godziny na rozwój zawodowy. Dzięki takiemu systemowi pedagog czuje zadowolenie z wykonywanej przez siebie pracy.

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=106101&preview=true – Atopowe zapalenie skóry – jak z nim walczyć?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia