Znane polskie działalności charytatywne

350

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Znane polskie działalności charytatywne

Polacy są często podzieleni w wielu kwestiach. Mimo to, gdy trzeba podać rękę słabszemu, wielu z nich potrafi w jednej chwili doskonale się zjednoczyć. Dlatego znane polskie działalności charytatywne w wielu przypadkach cenione są także poza granicami naszego kraju. Jerzy Owsiak, Anna Dymna, Janina Ochojska – to tylko niektóre nazwiska znane z inicjatyw dobroczynnych.

Znane polskie działalności charytatywne – cel to pomoc

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to akcja założona w 1993 roku przez Jerzego Owsiaka i jego najbliższych współpracowników. Dziś jest marką znaną na całym świecie. Dlatego aż trudno uwierzyć, że jej pierwsza zbiórka polegała na spontanicznym zbieraniu datków na dzieci z wadami serca. Finały WOŚP odbywają się każdego roku w drugą niedzielę stycznia. Wyjątkiem był np. obecny rok ze względu na obostrzenia związane z pandemią. Z kolei Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Jego celem jest pomoc materialna i mentalna ludziom żyjącym często w skrajnym ubóstwie. Wolontariusz w trakcie bezpośrednich spotkań z rodzinami, rozmawiając o ich potrzebach i trudnej sytuacji, decyduje, czy włączyć ją do projektu. Zakwalifikowana rodzina widoczna jest w systemie dla potencjalnych darczyńców. Gdy rodzina zostanie wybrana, Darczyńca kontaktuje się bezpośrednio z jej wolontariuszem.

Znane polskie działalności charytatywne – pomoc dociera wszędzie

Polska Akcja Humanitarna, założona 1992 roku przez Janinę Ochojską, skupia się przede wszystkim na pomocy obszarom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Działalność organizacji obejmuje m.in. odbudowywanie zniszczonych budynków i dostarczanie żywności, środków medycznych czy sanitarnych. Od 1998 roku PAH prowadzi znany program dożywiania dzieci Pajacyk. Inicjatywa wspiera także edukację dzieci z biednych środowisk. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji charytatywnych w Polsce jest także Caritas. W praktyce koncentruje się m.in. na udzielaniu pomocy osobom chorym, bezdomnym czy starszym. Podobnie jak Polska Akcja Humanitarna, Caritas wspiera także imigrantów i uchodźców. Wśród najbardziej znanych programów organizacji znajdują się np. „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” czy  „Okno życia”. Wyżej powiedzieliśmy sobie o Polskiej Akcji Humanitarnej. Jednak najdłużej działającą organizacją w tym zakresie jest Polski Czerwony Krzyż. W swoich działaniach propaguje m.in. idee krwiodawstwa, udzielania pierwszej pomocy, jak i prowadzenia zabezpieczeń medycznych.

Znane Polskie działalności charytatywne

Znane polskie działalności charytatywne – kultura dobra

Fundacja „Mimo Wszystko”, założona przez słynną polską aktorkę Anne Dymną, na co dzień wspiera głównie dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Sama fundacja ma jednak w swoim dorobku szereg innych działalności skierowanych przede wszystkim do osób niepełnosprawnych. Jedną z nich jest Festiwal Zaczarowanej Piosenki, konkurs dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnością. W trakcie każdej edycji uczestnicy mają m.in. możliwość współpracy ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej. Inną inicjatywą Fundacji jest „Każdy ma swoje Kilimandżaro”, czyli organizacja wypraw w miejsca, które z pozoru mogłyby się wydawać niedostępne dla osób niepełnosprawnych. Klinika Budzik jest miejscem, które w większości zostało sfinansowane przez Fundację „Akogo?”. Placówka pomaga dzieciom i młodzieży znajdującym się w śpiączce po ciężkich urazach mózgu. Główną założycielką jest aktorka Ewa Błaszczyk. Jedną z pacjentek jest jej córka, Aleksandra, która od 2000 roku przebywa w śpiączce po tym, jak zakrztusiła się tabletką. 

Foto: https://newsroom.wosp.org.pl/presskits/29-final-wosp-grafiki, Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=106153&preview=true – Sławni Polacy na całym świecie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia