Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

1064

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba objawiająca się silnym i trwałym zaczerwienieniem na twarzy. Niestety, trudno wyleczyć ją całkowicie. W przypadku tej dolegliwości istotna jest właściwa pielęgnacja i stosowanie działań profilaktycznych. Podpowiadamy, jak podjąć skuteczną walkę z tym problemem.

Trądzik różowaty – co to jest?

Po raz pierwszy trądzik różowaty został opisany już XIV wieku. Wówczas francuski chirurg Guy de Chauliac nazwał tę chorobę „couperose”, co w tłumaczeniu polskim oznacza „czerwona kropka”. Choroba atakuje przede wszystkim dorosłych, pierwsze objawy występują najczęściej po 30. roku życia. Charakterystyczne zaczerwienienie na twarzy zwykle obejmuje okolice czoła, nosa, policzków i brody. Nie ma jednoznacznej przyczyny występowania dolegliwości. Powodem mogą być np. predyspozycje genetyczne. Często choroba dotyka także kobiety, które przechodzą zmiany hormonalne spowodowane np. ciążą lub stosowaniem antykoncepcji. Trądzik różowaty mocno rozwija się również na skórze naczynkowej. Problem nasilają też czynniki zewnętrzne, w tym m.in. zła dieta, stosowanie preparatów glikortykosteroidowych, częste korzystanie z sauny czy pływanie w chlorowanej wodzie.

Trądzik różowaty – objawy

Jeśli chodzi o wspomniany rumień twarzy, to wyróżnia się cztery podstawowe stadia trądzika różowatego. Pierwszym z nich stadium naczyniowo-rumieniowe, gdzie zaczerwienienie pojawia się na środkowej części twarzy. W niektórych przypadkach może obejmować okolice karku i klatki piersiowej. Kolejne to stadium grudkowo-krostkowe. Charakterystyczne krosty pojawiają się głównie na policzkach, czole i brodzie. Zmiany mogą przypominać zwykły trądzik, dlatego istotne jest ich prawidłowe rozpoznanie. Trzecie stadium nazywane jest etapem przerostowym. Objawia się przewlekłym obrzękiem skóry. W tym przypadku znamiona mogą występować w okolicach czoła, uszu, podbródka i powiek. Czwarte stadium dotyka okolic oczu, tym samym powodując zaczerwienienie spojówek oraz wrażliwość na światło. Chory odczuwa wręcz wrażenie obcego ciała w oku.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty – działania profilaktyczne

Wspomnieliśmy wyżej, że dolegliwości zwykle nie da się wyleczyć całkowicie. Można jednak skutecznie eliminować jej objawy. Przede wszystkim kluczowa jest właściwa dieta. Chory powinien unikać m.in. ostrych przypraw i alkoholu. W przypadku trądzika różowatego skóra jest także wrażliwa na gwałtowne zmiany temperatur oraz kosmetyki zawierające np. mentol. Podrażnienia skóry wywołuje też duży wysiłek fizyczny. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Należy stosować wyłącznie naturalne, delikatne, a przede wszystkim nawilżające kosmetyki. Latem, podczas upałów, trzeba chronić skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Podczas podróży warto stosować chłodzące aerozole. W przypadku terapii farmakologicznej do leczenia miejscowego zwykle zaleca się: metronidazol, iwermektynę, klindamicynę, erytromycynę, retinoidy lub kwas azelainowy.

Trądzik różowaty – leczenie laserowe

Jest to jeden z zabiegów, który przeprowadza się w celu m.in. usuwania popękanych naczynek. Nowoczesne lasery potrafią usuwać także rumień, który jest typowy dla trądzika różowatego. Zabieg cieszy się dużym zaufaniem wśród pacjentów. Warto dodać, że najlepiej wykonać go w okresie jesienno-wiosennym, by uniknąć dodatkowych przebarwień. Należy pamiętać także, że zabieg usuwa objawy, ale nie likwiduje przyczyn. Dlatego po jego przeprowadzeniu skórę trzeba nieustannie pielęgnować, by nie dopuścić do pojawienia się nowych przebarwień.

Foto: Wikimedia Commons, Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=106496&preview=true – Społeczne skutki pandemii

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia