Lubicie jajka? Jeżeli tak, to zapewne z radością oczekujecie najbardziej jajecznych świąt w roku, które już za chwilę! To dobra okazja, aby przyjrzeć się właściwościom odżywczym jajek i sprawdzić, czy rzeczywiście tuczą.
Jajka – wartości odżywcze
Nie bez powodu uważa się, że jajka to jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Są w końcu zaczątkiem nowego życia! Muszą więc zawierać wszystko, czego potrzebuje rozwijający się organizm. Jajka kurze zawierają m.in. sporo żelaza, kwasu foliowego (witamina B9), witaminy E, a także cholesterolu pokarmowego, o którym za chwilę. Jajka są również dobrym źródłem magnezu, wody i oczywiście białka, a raczej całego ich zestawu. Zestaw 24 białek zawartych w jajkach zawiera m.in. owoalbuminę, konalbuminę, owomukoid, owomucynę i lizozym. Pełnią one rozmaite funkcje: działają przeciwdrobnoustrojowo oraz wiążą glin, żelazo i miedź. Oprócz białek, jajka kurze zawierają idealną kompozycję aminokwasów endogennych i egzogennych o niemal stuprocentowej przyswajalności. W jajkach znajduje się również duża zawartość karotenoidów mających istotny wpływ na jakość widzenia, a także zapobieganie zwyrodnienia plamki żółtej.
Jajka zawierają sporo tłuszczów, jednak przeważają wśród nich dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3. Zwłaszcza te ostatnie występują w ilościach niespotykanych w innych produktach spożywczych. Warto pamiętać, że poziom składników odżywczych zawartych w jajkach jest silnie powiązany z rodzajem chowu kur, ich rasą oraz jakością ich pokarmu. Nie zdziwi więc informacja, że w im lepszych warunkach żyją nioski, tym ich jajka będą bogatsze w cenne składniki. Wniosek? Wybierajmy jajka od kur z wolnego wybiegu. Mają one swobodny dostęp do urozmaiconego zestawu pokarmów – nie tylko ziaren, ale też rozmaitych bezkręgowców i traw. Dzięki tak pożywnemu jadłospisowi te „szczęśliwe kury” znoszą jajka o lepszym profilu kwasów tłuszczowych, a także większej zawartości białek i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Kury z wolnego wybiegu mają też większy dostęp do światła słonecznego, który pozytywnie wpływa na zawartość witaminy D w znoszonych przez nie jajkach.
Czy jajka tuczą?
Niektóre osoby spożywają same białka ze względu na fakt, że żółtko kumuluje w sobie większość kalorii zawartych w jajku. W najlepszym wypadku pozbywają się więc żółtek, oddając je do zjedzenia bliskim lub wykorzystując w rozmaity sposób, ale często po prostu je wyrzucają. To duży błąd i wielkie marnotrawstwo! Warto bowiem wiedzieć, że to właśnie w żółtku znajduje się największe bogactwo składników odżywczych, których nie zawierają białka. Faktem jest, że to w żółtku znajduje się cholesterol i, jak już wspomnieliśmy, jest też bardziej kaloryczne od białka. Liczne badania naukowe wykazały jednak, że cholesterol pokarmowy zawarty w jajkach nie wykazuje negatywnego wpływu na zdrowie ludzkiego układu sercowo-naczyniowego. Biorąc pod uwagę mnogość witamin, minerałów i wielu innych składników zawartych żółtku, najzdrowszym rozwiązaniem będzie zjedzenie całego jajka. Dodajmy, że jedno jajko zawiera przeciętnie ok. 70 kalorii.
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż
Źródło: www.dietetycy.org.pl