Wyposażenie motocykla

86
wyposażenie motocykla
fot. Gerhard Siebert / Unsplash

Motocykle gotowe na sezon? Zanim wyruszycie na drogi, przypominamy, jakie wyposażenie motocykla jest obowiązkowe. Radzimy też, w jakie akcesoria ze względów bezpieczeństwa warto doposażyć nasz pojazd.

Obowiązkowe wyposażenie motocykla

Prawo dokładnie określa, jakie wyposażenie motocykla jest obowiązkowe. Pamiętajmy, że jego brak jest wykroczeniem. Jeżeli chodzi o samego motocyklistę, przepisy nie mówią zbyt wiele. Pewnym jest, że poruszając się motocyklem, musimy mieć na głowie kask. Obowiązek ten dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażera. Nie jest istotna długość trasy, jaką mamy zamiar przebyć, ani obszaru, w jakim się poruszamy. Nawet krótka przejażdżka może nas kosztować mandat, jeżeli wybierzemy się w nią bez kasku. Dodajmy, że nie ma znaczenia również prędkość, z jaką jedziemy. Przepisy nie określają też, jaki jest wymagany typ kasku, mamy więc pełną dowolność w kwestii jego wyboru. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów kasków na motocykl: otwarte, integralne, szczękowe i terenowe. Szukając odpowiedniego kasku, pamiętajmy, aby posiadał on odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Postawmy też na sprawdzonego, renomowanego producenta – stawką jest w końcu nasze zdrowie i życie.

wyposażenie motocykla
fot. Skyler Smith / Unsplash

Co do wyposażenia samego motocykla, prawo określa je dużo bardziej obszernie i szczegółowo. Przede wszystkim, motocykl musi posiadać ważną homologację wystawioną przez Europejską Komisję Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych lub Unię Europejską. Obowiązkowy jest ponadto prędkościomierz motocyklowy i drogomierz znajdujący się w zasięgu wzroku kierowcy. Pojazd musi być też wyposażony w minimum jedno lusterko zewnętrzne umieszczone po lewej stronie pojazdu. Obligatoryjny jest również sygnał dźwiękowy o ciągłym i nieprzeraźliwym tonie. Jednoślad musi mieć też zamontowane błotniki nie węższe od szerokości opony. Motocykl musi posiadać także urządzenie zabezpieczające go przed uruchomieniem przez niepowołane osoby. Musi też być wyposażony w tłumik wydechu, dwa niezależne hamulce (każdy na jedno koło), a także odpowiednio dopasowane opony pneumatyczne. Przepisy są jasne również jeżeli chodzi o światła w motocyklu. O tych obowiązkowych i opcjonalnych pisaliśmy już w naszym artykule.

W co warto doposażyć motocykl?

Istnieje kilka elementów wyposażenia jednośladu, które nie są wymagane przez prawo. Jednak dla bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego zdecydowanie powinniśmy mieć je podczas każdej motocyklowej wyprawy. Sprawmy sobie więc kompletny strój motocyklowy i powodem bynajmniej nie jest zachowanie dobrego stylu. Taki kostium skutecznie ochroni nasze ciało przed otarciami, a także poważniejszymi urazami. Pamiętajmy, że wcale nie musimy jechać szybko, aby być narażonymi na groźny wypadek. Co jeszcze warto brać w podróż motocyklem? Zdecydowanie elementy odblaskowe, na przykład kamizelkę. Jeżeli ze względów estetycznych nie chcemy w nią inwestować, pomyślmy na przykład o odblaskowej szarfie lub innych elementach, o których również pisaliśmy w artykule poświęconym obowiązkowemu i nieobowiązkowemu oświetleniu motocykla. Zawsze miejmy też przy sobie niewielką apteczkę. Najlepiej, aby była przypinaną na pas – dzięki temu w razie wypadku będziemy mieć ją w bliskim zasięgu.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źrodło: www.oponeo.pl