Koszt prawa jazdy w 2021 roku

283
Koszt prawa jazdy
fot. David Emrich / Unsplash

O ile zdamy za pierwszym razem, wydatek na „prawko” powinien zamknąć się w kwocie ok. 2 500 zł. Oczywiście za uzyskanie uprawnień możemy zapłacić jeszcze więcej. Co składa się na całkowity koszt prawa jazdy kategorii B?

Koszt prawa jazdy w 2021 – jaką kwotę przygotować?

Na finalny koszt prawa jazdy składa się nie tylko opłata za kurs i egzaminy, ale również cena szeregu dokumentów, które musimy zgromadzić, zanim zaczniemy ubiegać się o uprawnienia. Pierwszym krokiem jest wyrobienie tzw. PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Wraz z PPK kandydat na kierowcę otrzymuje indywidualny numer, który trafia do specjalnego systemu teleinformatycznego. Dzięki temu numerowi szkoły jazdy, ośrodki egzaminacyjne i urzędy wydające prawo jazdy mogą szybko zidentyfikować kandydata na kierowcę. Co prawda za profil PKK nie musimy nic płacić, ale właśnie teraz zaczyna się długa i usłana szeregiem kosztów droga do uzyskania wymarzonego dokumentu. Do oczywistych kosztów kursu i egzaminów musimy również doliczyć m.in opłatę za badania lekarskie, wykonanie zdjęcia do dokumentu oraz kilka innych niezbędnych czynności. Sprawdźcie szczegóły!

Koszt prawa jazdy
fot. Matheus Ferrero / Unsplash

Badania lekarskie są niezbędne, ponieważ stwierdzają, jak długo i czy w ogóle możemy prowadzić pojazd. Ich koszt wynosi ok. 200 zł. Warto pamiętać, że niektóre szkoły jazdy dopłacają do badań lekarskich. Warunkiem jest udanie się do wskazanego przez szkołę lekarza. Jeżeli nie mamy aktualnego zdjęcia, musimy wybrać się do fotografa – wykonanie zdjęcia to koszt rzędu 20-30 zł. Dopiero mając wyniki badań lekarskich oraz zdjęcie, możemy złożyć wniosek o PKK. Zrobimy to we właściwym Starostwie Powiatowym. Wniosek pobierzemy w urzędzie lub na stronie wydziału komunikacji zgodnie z naszym miejscem zamieszkania. Warto wiedzieć, że wniosek można złożyć też drogą internetową. Wystarczy założyć konto w Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca (ESP PiK) na www.esp.pwpw.pl, wypełniając odpowiedni formularz. Wniosek podpisujemy podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP. Pamiętajmy, że podpisanie wniosku jest równoznaczne z jego wysłaniem.

Kurs, egzamin i dodatkowe koszty

W zależności od miejscowości, jakości materiałów szkoleniowych i renomy szkoły koszt kursu na prawo jazdy może wynosić od 1200 do nawet ponad 2000 złotych. Pamiętajmy, że zwłaszcza w tańszych szkołach niektóre materiały szkoleniowe są dodatkowo płatne, dlatego zorientujmy się uprzednio, za co dokładnie płacimy. Warto też dowiedzieć się, czy istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty. Kurs obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych (po 45 minut) oraz 30 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut). Koszt egzamin teoretycznego kategorii B wynosi 30 zł, zaś praktycznego – 140 zł. Opłatę musimy uiszczać za każde kolejne podejście do egzaminu. Adepci na kierowców wykupują często jazdy doszkalające. Ich koszt to ok. 40-60 zł za godzinę. W internecie znajdziemy też kursy online przygotowujące do egzaminu teoretycznego. Ich ceny zaczynają się od kilku złotych za dobę dostępu. Po zaliczeniu obydwu egzaminów możemy nareszcie złożyć wniosek o prawo jazdy, co wiąże się z opłatą wynoszącą 100,50 zł.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: Rankomat.pl