Onkologiczne leki refundowane – nowa lista

267

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Onkologiczne leki refundowane
fot. Angiola Harry / Unsplash

Na 8 maja przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika. To dobra okazja, aby przypomnieć, jakie onkologiczne leki refundowane znajdują się na aktualnej liście. Nowa lista uwzględnia zmiany ważne również dla pacjentek zmagających z się z rakiem jajnika.

Onkologiczne leki refundowane: co nowego?

W maju ogłoszono nową listę refundacyjną, która wprowadziła wiele ważnych zmian dla pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi. Na aktualizowanej zwyczajowo co dwa miesiące liście pojawił się szereg nowych leków. Pierwszym z nich jest Lynparza (olaparyb), w przypadku którego rozszerzono dotychczasowe wskazania o I linię leczenia podtrzymującego dla pacjentek, u których rozpoznano raka jajnika, jajowodu. Lek Lynparza będzie też refundowany dla chorych na pierwotnego raka otrzewnej w ramach nowego programu lekowego B.50. –„Leczenie chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej (ICD-10 C56, C57, C48)”. Druga nowość to Bavencio (Avelumabum) – lek został włączony do nowego programu lekowego „Leczenie raka z komórek Merkla awelumabem (ICD-10 C44)”. Lek można stosować podczas I i II linii leczenia. Kolejnym nowym lekiem na liście refundacyjnej jest Cabometyx (cabozantinibum). Stanowi on kolejną opcję przy II linii leczenia w ramach programu lekowego B.5 – „Leczenie raka wątrobowokomórkowego (ICD-10 C 22.0)”.

onkologiczne leki refundowane
fot. National Cancer / Unsplash

Kolejna pozycja to Rydapt (midostauryna). Lek ten wprowadzono do dwóch nowych programów lekowych: B.115 – „Leczenie agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z współistniejącym nowotworem układu krwiotwórczego oraz białaczki mastocytarnej” oraz B.114. – „Leczenie chorych na ostrą białaczkę szpikową (ICD-10 C 92.0), leczenie nowo rozpoznanej ostrej białaczki szpikowej u chorych z udokumentowaną obecnością mutacji genu FLT3”. Na nowej liście refundacyjnej znalazł się również Avastin (bewacyzumab). Włączono go do nowego programu lekowego B.116 – „Leczenie chorych na zaawansowanego raka szyjki macicy (ICD-10 C53)”. Kolejnym nowym lekiem jest Kyprolis w schemacie Kd (karfilzomib+deksametazon). Podlega on refundacji w ramach programu „Leczenie chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego (ICD10 C90.0) po pierwszej linii leczenia”. Ostatnią nowością jest Ninlaro w schemacie IRd (Iksazomib+lenalidomid+deksametazon) w ramach tego samego programu lekowego. Przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów z wysokim ryzykiem cytogenetycznym.

Zmiany w programach lekowych

Majowy projekt listy leków refundowanych wprowadza również zmiany w programach lekowych. Program B.9. – „Leczenie chorych na raka piersi (ICD-10 C50)” uległ znacznemu uproszczeniu. Umożliwia ponadto leczenie nawet najmniejszych guzów raka piersi. Nowy kształt ma również program B.50 – „Leczenie chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej (ICD-10 C56, C57, C48)”. Stanowi on teraz połączenie dwóch dotychczasowych programów lekowych. Pierwszym z nich jest program lekowy B.50 – „Leczenie zaawansowanego raka jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej (ICD-10 C56, C57, C48). Drugim programem, który włączono do zmodyfikowanego programu lekowego B50. jest program B.80 – „Leczenie podtrzymujące olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej (ICD-10 C56, C57, C48)”. Nowa forma programu lekowego B.50 uwzględnia nowe wskazania do leczenia olaparybem pacjentek z noworozpoznanym rakiem jajnika.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.zwrotnikraka.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia