Popularne filmy na podstawie książek

215
Filmy na podstawie książek

Filmy na podstawie książek nie zawsze okazywały się strzałem w dziesiątkę. Wiele tytułów jednak do dziś pozostało klasykami kina, do których chętnie wracamy. Przypomnijmy najpopularniejsze adaptacje filmowe. 

Filmy na podstawie książek – oddać piękno historii 

Warto podkreślić, że filmowe adaptacje zwykle nigdy całkowicie nie przenoszą na ekran literackiego pierwowzoru. Dzieje się tak m.in. dlatego, że już sam język literatury jest zupełnie inny, niż język filmu. Często twórcy ekranizacji starają się jak najbardziej odwzorować duch oryginału. Niekiedy jednak muszą dokonać pewnych przekształceń, np. w celu urozmaicenia fabuły. Nasze zestawienie postanowiliśmy rozpocząć od rodzimej produkcji pt. „Ogniem i mieczem” z 1999 roku. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza do dziś jest jednym z najlepiej zarabiających polskich filmów. W rolach głównych wystąpili Izabela Scorupco i Michał Żebrowski. Na podstawie książki powstał również film „Co gryzie Gilberta Grape’a”. Jest to historia młodego mężczyzny, który marzy o wyrwaniu się z rodzinnego miasteczka. Ekranizacja z 1993 roku znana jest m.in. z rewelacyjnych ról Johnnego Deppa czy Leonardo DiCaprio. 

Filmy na podstawie powieści – klasyka kina 

Niekiedy autorzy książek, na podstawie których zostaje oparty film, biorą osobisty udział w pracach nad filmową adaptacją. Przykładem jest film „Ojciec chrzestny” z 1972 roku. Historia przedstawia dzieje sycylijskiej mafijnej rodziny w Nowym Jorku. Do historii kina przeszła zarówno legendarna rola Marlona Brando, jak i muzyka filmowa autorstwa Nino Rota. W zestawieniu nie może zabraknąć nieco bardziej współczesnego dzieła – „Władcy pierścieni”. Film to zrealizowana z rozmachem ekranizacja prozy J.R.R. Tolkiena z 1955 roku. Głównym bohaterem jest hobbit Frodo, któremu czarodziej Gandalf powierza trudną i niebezpieczną misję odzyskania magicznego pierścienia z rąk Bilbo Bagginsa. Jak wiemy, film nie tylko zdobył cztery Oscary, ale i międzynarodową sławę. 

Filmy na podstawie książek

Filmy na podstawie książek – wierne adaptacje 

Podobnym przykładem do wspomnianego wyżej filmu „Władca Pierścieni” jest seria ośmiu brytyjsko-amerykańskich filmów fantasy – „Harry Potter”. Dzieła powstały na podstawie powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling pod tym samym tytułem. Głównymi bohaterami są młodzi uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Osią fabuły jest z kolei walka społeczności czarodziejskiej z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem. Zmieniając nieco klimat, warto także wspomnieć o filmie „Dziennik Bridget Jones”, który powstał na podstawie powieści o identycznym tytule. Film opowiada historię tytułowej Bridget Jones – młodej kobiety, której życie uczuciowe jest pasmem porażek. Wraz z rozpoczęciem nowego roku postanawia zacząć prowadzić dziennik, w którym będzie zapisywać zdarzenia i refleksje ze swojego życia. Choć wiele z wymienionych tytułów dość barwnie przedstawia historię z książki, to mimo wszystko przed obejrzeniem filmu zawsze warto sięgnąć po literacki pierwowzór.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/2021/06/11/oscar-pistorius-historia-dramatyczna/\