Orły 2021 rozdane

0
40

Orły 2021 już rozdane. Za nami gala wręczenia najważniejszych nagród polskiej kinematografii. Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową nie przerwanie już od 1999 roku. Statuetki można otrzymać łącznie w 20 kategoriach, między innymi za najlepszy film, najlepszą muzykę, kostiumy, scenografię, zdjęcia, montaż, a także dla najlepszego aktora i aktorki.

W tym roku o kategorię najlepszy film walczyło aż 40 produkcji. Po raz pierwszy do rywalizacji o Orły dopuszczono filmy, które w wyniku zamrożenia branży filmowej z powodu pandemii swoją premierę miały w serwisach i na platformach VOD.

Zdecydowanym faworytem edycji Orły 2021 był film Jana Holoubka „25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy”. Zdobył on aż 15 nominacji. Statuetka powędrowała między innymi do Holoubka za najlepszą reżyserię oraz w kategorii odkrycie roku. Nagrody otrzymali także Piotr Trojan, za główną rolę Tomasza Komendy, Agata Kulesza, która wcieliła się w matkę Tomka, a także Jan Frycz. Ten ostatni otrzymał statuetkę w kategorii aktor drugoplanowy za rolę więźnia „Starego”, współdzielącego z Tomkiem celę.

W kategorii najlepszy film zwyciężyła produkcja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. Produkcja ta otrzymała również statuetkę w kategorii najlepszy scenariusz, pokonując Andrzeja Gołdę, który był autorem scenariusza do ww. filmu Jana Holoubka. Doceniono również muzykę, wykorzystaną w filmie, autorstwa nieżyjącego od 14 lat Tadeusza Nalepy.

Najlepszą aktorką drugoplanową została Kinga Preis  za rolę matki w filmie „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego. Doceniono także zdjęcia do „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej. Statuetka powędrowała do Michała Englerta. Nagrodę publiczności otrzymała „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, zaś w kategorii serial fabularny zwyciężyła produkcja „Król” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, będąca ekranizacją powieści Szczepana Twardocha.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj również: Oscary 2021

Tekst: Piotr Warachowski

Foto: za pfn.pl