Wakacje osób niepełnosprawnych

55
Wakacje dla osób niepełnosprawnych

Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre. W tym czasie każdy marzy o tym, by choć na chwilę oderwać się od szarej codzienności. Podróżowanie po naszym kraju pozwala odkryć wiele pięknych i interesujących zakątków. Wakacje osób niepełnosprawnych wymagają szczególnego przygotowania. W związku z tym przygotowaliśmy listę miejsc, które można odwiedzać bez względu na różne ograniczenia. 

Wakacje osób niepełnosprawnych – zabytki 

Kadzielnia to miejsce, które w Kielcach znają wszyscy. Znajduje się tu amfiteatr na 5000 osób, w którym odbywają się największe koncerty. W tym miejscu można zobaczyć także wzgórze o wysokości 295 m n.p.m. Ponadto w Kadzielni znajduje się najwięcej jaskiń na całej Kielecczyźnie. Ze względu na piękne widoki jest doskonałym miejscem do spacerów. Miejsce to jest dostępne dla wózków inwalidzkich tylko w pewnym zakresie. Bez problemu można się tam dostać asfaltową nawierzchnią od strony ulicy Krakowskiej. W Kielcach znajdują się także Tablice Mojżeszowe. Są to monumentalne tablice z dziesięciorgiem przykazań. Umieszczono je 30 grudnia 2005 roku i od tamtej pory stanowią jedną z atrakcji turystycznych tego regionu. 

Wakacje dla osób niepełnosprawnych – ciekawe atrakcje 

W Łodzi miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest np. Pasaż Róży, zlokalizowany w podwórku, w którym niegdyś znajdował się pierwszy łódzki hotel. Znajdujące się tam wyłożone lustrami budynki robią niesamowite wrażenie na odwiedzających to miejsce. Pasaż jest w pełni dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przed wjazdem należy jedynie delikatnie uchylić bramę wejściową. W tej samej miejscowości znajduje się także Aleja Gwiazd. Jej pomysłodawcą był Jan Machulski. Pierwszą gwiazdę poświęcono Andrzejowi Sewerynowi, odtwórcy roli Maksa Bauma w filmie „Ziemia obiecana”. Nieco młodsi turyści z pewnością ucieszą się również z łatwem dostępności do łódzkich rzeźb Plastusia i Misia Uszatka. Jedną z wizytówek Krakowa jest z pewnością Kościół Mariacki. Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku, był świadkiem wielu ważnych wydarzeń naszego kraju. Osoby niepełnosprawne także bez problemu mogą odwiedzać to legendarne miejsce.

Wakacje dla osób niepełnosprawnych 

Wakacje dla osób niepełnosprawnych – ważne symbole 

Pozostając na moment w Krakowie, nie można zapomnieć o Smoku Wawelskim, który, ze względu na swoje położenie, również jest przyjaznym miejscem dla turystów z niepełnosprawnością. Według legendy kryjówką słynnego smoka była jaskinia znajdująca się pod Wawelem. Dodatkową atrakcją jest również fakt, że w pewnym momencie smok sam zaczyna zionąć ogniem. Z nieco mniej popularnych miejsc warto wspomnieć np. o Szlaku Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich. Jest to ścieżka edukacyjna, prowadząca przez środek lasu. Dęby, które można zobaczyć na szlaku, mają od 150 do 500 lat. Wszystkie noszą imiona po słynnych postaciach z okresu średniowiecza. Podróżowanie w przypadku osób z niepełnosprawnością jest nieco bardziej skomplikowane. Na szczęście jednak obecne udogodnienia umożliwiają odwiedzanie wielu pięknych i legendarnych miejsc.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Zespół Downa – życie z dodatkowym chromosomem