Malala Yousafzai – najmłodsza noblistka

399

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Malala Yousafzai

Malala Yousafzai jest doskonałym przykładem na to, że upór i determinacja stają się początkiem rewolucyjnych zmian. Urodziła się w kraju, w którym edukacja kobiet nie jest mile widziana. Dziewczyna postanowiła zwrócić uwagę na ten problem. W efekcie stała się symbolem walki o prawo do równego traktowania człowieka. 

Malala Yousafazai – życie w trudnym kraju 

Malala Yousafzai urodziła się 12 lipca 1997 roku w prowincji Swat na północy Pakistanu. Przyszła na świat w rzeczywistości, w której świętuje się narodziny chłopca. Jeśli rodzi się córka – bliskich ogarnia smutek. W tym wypadku jednak jej ojciec pokochał ją od pierwszych chwil i wychowywał ją z takim samym zaangażowaniem, co dwóch synów. Kiedy Malala była mała, jej ojciec spełnił swoje marzenie – otworzył szkołę, która miała być dostępna dla wszystkich, bez względu na płeć. Kiedy noblistka rozpoczęła edukacje, była prawdziwą prymuską w klasie. Beztroskie życie w szkole zakłócił jednak talibski bunt, któremu przewodził Maulana Flazllulah. Założył on nielegalną rozgłośnię radiową. Za jej pośrednictwem nawoływał do porzucenia praktyk, które w jego mniemaniu – zakłócały tradycyjny muzułmański porządek społeczny. Ponieważ większość mieszkańców tego kraju nie posiadała telewizorów i nie potrafiła czytać, to większość informacji czerpała właśnie z tego źródła. 

Malala Yousafazai – zamach na życie 

W 2012 roku, w drodze do szkoły Malala została zaatakowana przez talibów. Dziewczyna została postrzelona w głowę oraz szyję. Do szpitala trafiła w stanie krytycznym, jednak po wielu operacjach, rekonstrukcji twarzy i rehabilitacji udało się jej powrócić do normalnego życia. Z kolei zamachowcy po ataku oświadczyli, że postanowili ją ukarać za promowanie niewłaściwych poglądów. Po dramatycznym zdarzeniu aktywistka wraz z rodziną przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Działalność społeczną zaczęła, mając 11 lat. Założyła bloga, na którym opisywała, jak wygląda życie w reżimie. W swoich postach otwarcie wyrażała poglądy na temat konieczności przywrócenia dziewczynkom i kobietom prawa do edukacji. Blog szybko zdobył popularność, a jego autorka zaczęła pojawiać się w filmach dokumentalnych, w których mówiła o prześladowaniach, jakich doświadczają kobiety żyjące w jej kraju. Dzięki swojej sile i odwadze dziewczyna stała się wkrótce rozpoznawalna na całym świecie. 

Malala Yousafazai

Malala Yousafazai – nagrody i wyróżnienia 

Wraz ze swoim ojcem Malala założyła Fundacje wspierającą edukacje kobiet i dziewcząt w ubogich krajach. Za swoją działalność zdobyła wiele nagród, m.in. nagrodę National Peace Prize. W 2014 roku w wieku 16 lat została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Trzy lata później rozpoczęła studia na Oksfordzie. Dziś nadal pracuje dla fundacji i wspiera liczne akcje, m.in. na rzecz walki z analfabetyzmem. W 2017 roku wydała swoją książkę, w której opowiedziała historię swojego życia.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Wakacje dla osób niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia