Malala Yousafzai – najmłodsza noblistka

170
Malala Yousafzai

Malala Yousafzai jest doskonałym przykładem na to, że upór i determinacja stają się początkiem rewolucyjnych zmian. Urodziła się w kraju, w którym edukacja kobiet nie jest mile widziana. Dziewczyna postanowiła zwrócić uwagę na ten problem. W efekcie stała się symbolem walki o prawo do równego traktowania człowieka. 

Malala Yousafazai – życie w trudnym kraju 

Malala Yousafzai urodziła się 12 lipca 1997 roku w prowincji Swat na północy Pakistanu. Przyszła na świat w rzeczywistości, w której świętuje się narodziny chłopca. Jeśli rodzi się córka – bliskich ogarnia smutek. W tym wypadku jednak jej ojciec pokochał ją od pierwszych chwil i wychowywał ją z takim samym zaangażowaniem, co dwóch synów. Kiedy Malala była mała, jej ojciec spełnił swoje marzenie – otworzył szkołę, która miała być dostępna dla wszystkich, bez względu na płeć. Kiedy noblistka rozpoczęła edukacje, była prawdziwą prymuską w klasie. Beztroskie życie w szkole zakłócił jednak talibski bunt, któremu przewodził Maulana Flazllulah. Założył on nielegalną rozgłośnię radiową. Za jej pośrednictwem nawoływał do porzucenia praktyk, które w jego mniemaniu – zakłócały tradycyjny muzułmański porządek społeczny. Ponieważ większość mieszkańców tego kraju nie posiadała telewizorów i nie potrafiła czytać, to większość informacji czerpała właśnie z tego źródła. 

Malala Yousafazai – zamach na życie 

W 2012 roku, w drodze do szkoły Malala została zaatakowana przez talibów. Dziewczyna została postrzelona w głowę oraz szyję. Do szpitala trafiła w stanie krytycznym, jednak po wielu operacjach, rekonstrukcji twarzy i rehabilitacji udało się jej powrócić do normalnego życia. Z kolei zamachowcy po ataku oświadczyli, że postanowili ją ukarać za promowanie niewłaściwych poglądów. Po dramatycznym zdarzeniu aktywistka wraz z rodziną przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Działalność społeczną zaczęła, mając 11 lat. Założyła bloga, na którym opisywała, jak wygląda życie w reżimie. W swoich postach otwarcie wyrażała poglądy na temat konieczności przywrócenia dziewczynkom i kobietom prawa do edukacji. Blog szybko zdobył popularność, a jego autorka zaczęła pojawiać się w filmach dokumentalnych, w których mówiła o prześladowaniach, jakich doświadczają kobiety żyjące w jej kraju. Dzięki swojej sile i odwadze dziewczyna stała się wkrótce rozpoznawalna na całym świecie. 

Malala Yousafazai

Malala Yousafazai – nagrody i wyróżnienia 

Wraz ze swoim ojcem Malala założyła Fundacje wspierającą edukacje kobiet i dziewcząt w ubogich krajach. Za swoją działalność zdobyła wiele nagród, m.in. nagrodę National Peace Prize. W 2014 roku w wieku 16 lat została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Trzy lata później rozpoczęła studia na Oksfordzie. Dziś nadal pracuje dla fundacji i wspiera liczne akcje, m.in. na rzecz walki z analfabetyzmem. W 2017 roku wydała swoją książkę, w której opowiedziała historię swojego życia.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Wakacje dla osób niepełnosprawnych