Muzyka podczas jazdy – bezpieczna czy nie?

458

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

muzyka
fot. Element5 Digita / Unsplash

Jak słuchanie muzyki w trakcie jazdy wpływa na nasze zdolności kierowania samochodem? Oto kilka sposobów na to, aby muzyka nie rozpraszała nas podczas prowadzenia auta.

Zalety i wady słuchania muzyki podczas jazdy

Słuchanie muzyki i śpiewanie ulubionej piosenki to dla wielu z nas nieodłączna część prowadzenia auta. Czasem też zdarza się nam wystukiwać rytm stopą lub palcami, kiedy czekamy na zmianę świateł. Badania wykazują, że ok. 90% zmotoryzowanych regularnie słucha muzyki podczas jazdy. Oczywiście nie musi być ono z konieczności niebezpieczne, nie jest też nielegalne. Warto jednak być świadomym ryzyka, jakie niesie ze sobą wpływ muzyki na decyzje, podejmowane przez nas na drodze. Częste zmiany stacji, pogłaśnianie muzyki lub generalnie słuchanie jej zbyt głośno znacznie zwiększa nasze rozkojarzenie i obniża spostrzegawczość. Z drugiej strony istnieją badania, potwierdzające teorię, że słuchanie muzyki podczas jazdy może zredukować ryzyko wypadku. Powód? Muzyka o rozsądnej głośności niweluję monotonię jazdy i wspomaga koncentrację, poprawia nastrój i redukuje stres. Słuchając radia, jesteśmy ponadto na bieżąco z informacjami dotyczącymi pogody i sytuacji na drodze.

muzyka
fot. Andre Luis Alves- Campos / Unsplash

Jazda z włączoną muzyką może być całkowicie bezpieczna, jeżeli tylko jesteśmy w stanie maksymalnie skupić się na prowadzeniu auta. Starajmy się więc nie ulegać pokusie częstych zmian stacji radiowej albo wkładania i wyjmowania płyt CD. Zamiast tego, jeszcze przed wyruszeniem w podróż włączmy w odtwarzaczu album ulubionego artysty albo wcześniej ułożona playlistę, która będzie nam towarzyszyć w trasie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na radio, zaakceptujmy fakt, że możemy czasem usłyszeć utwór, którego sami nie dodalibyśmy do swojej składanki. Starajmy się nie zwracać uwagi na muzykę, która nie trafia w nasz gust – uchroni to nas przed chęcią zmiany stacji. Radia samochodowe nie są zaprojektowane tak, aby obsługiwać je podczas jazdy. Są zwykle niewielkie i niewyraźnie oznaczone. Operowanie przy radiu w czasie prowadzenia samochodu zajmuje dużo więcej uwagi i wysiłku, niż można by przypuszczać.

Muzyka w samochodzie: jak słuchać?

Bardzo głośna muzyka obniża zdolność do prowadzenia auta. Możemy nie usłyszeć istotnych dźwięków z trasy: sygnałów dźwiękowych lub odgłosów silników nadjeżdżających pojazdów. Zawsze ustawiajmy głośność muzyki na poziomie umożliwiającym usłyszenie wszystkich odgłosów na drodze. Pamiętajmy, że jazda ze słuchawkami na lub w uszach może być śmiertelnie niebezpieczna. Jeżeli musimy je mieć, zostawmy jedno ucho wolne. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie ustawienie wszystkiego zanim wyruszymy w trasę: siedzenia, lusterek, kontrolek – i muzyki. Równie dobrym pomysłem będzie przekazanie roli „managera muzycznego” siedzącemu obok towarzyszowi podróży. Jeżeli zaś jesteśmy świeżo upieczonymi kierowcami, najbezpieczniej będzie w ogóle nie słuchać muzyki. Na tym etapie nie jesteśmy jeszcze do końca pewni naszych umiejętności. Jeszcze przez jakiś czas po uzyskaniu prawa jazdy pełna koncentracja będzie naszym największym sprzymierzeńcem. Jeżeli tylko nauczymy się płynnie operować pedałami, kierownicą i innymi elementami, ze spokojem będziemy mogli włączyć muzykę na rozsądnym poziomie głośności i komfortowo wyruszyć w podróż.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.epermittest.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia