Mamy z niepełnosprawnością

293

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mamy z niepełnosprawnością

Niepełnosprawne kobiety, tak jak te zdrowe, pragną poznać uroki macierzyństwa. Niestety w Polsce ten temat wciąż budzi wiele kontrowersji. W społeczeństwie nadal krąży opinia, że takie kobiety nie są w stanie podołać tej odpowiedzialności. Tymczasem mamy z niepełnosprawnością pokazują, jak doskonale radzą sobie w tej roli. 

Mamy z niepełnosprawnością – przełamać bariery 

Niepełnosprawna kobieta, która planuje zajść w ciąże, wielokrotnie słyszy od lekarzy, że z powodu swojej dysfunkcji nie powinna podejmować się takiego wyzwania. Według niektórych specjalistów istnieje bowiem zagrożenie, że w tej sytuacji dziecko również urodzi się niepełnosprawne. Słysząc takie argumenty, wiele kobiet zaczyna tłumić swoje pragnienia i rezygnuje ze swoich potrzeb. Niekiedy jednak, wbrew nastawieniu otoczenia, decyduje się na macierzyństwo. W takich przypadkach służba zdrowia najczęściej sugeruje aborcję, obstając przy twardych argumentach, dotyczących m.in. rzekomych zaburzeń, które grożą dziecku po narodzinach. W rzeczywistości niepełnosprawność ruchowa nie jest żadną przeszkodą. Mitem jest również przekonanie, że budowa ciała kobiety z niepełnosprawnością ruchu uniemożliwia prawidłowy rozwój płodu. Niestety gabinety ginekologiczne czy szkoły rodzenia także nie są odpowiednio przystosowane do różnych niepełnosprawności. Sami lekarze również nie posiadają dobrego przygotowania do prowadzenia ciąży niepełnosprawnych pacjentek. 

Mamy z niepełnosprawnością – wychować dziecko 

W większości przypadków niepełnosprawne kobiety bardzo dobrze sobie radzą zarówno w czasie ciąży, jak i lepiej potrafią zaszczepić w dziecku empatię i otwartość na drugiego człowieka. Wiele kobiet z niepełnosprawnością po urodzeniu dziecka przyznaje, że nie wyobraża sobie życia bez swoich pociech. Martwią ich jedynie bariery architektoniczne, które stają się utrudnieniem np. gdy trzeba zaprowadzić dziecko do szkoły. Ponadto muszą też pomyśleć o kilku usprawnieniach technicznych, dzięki którym będą mogły bez problemu kąpać i przewijać malucha. Dla mam na wózkach największym wyzwaniem jest spacer z małym dzieckiem. Każde wyjście z domu wymaga odpowiedniego planowania, z uwzględnieniem chociażby krawężników na drodze czy wszechobecnych schodów. Samo macierzyństwo jest oczywiście ogromnym wyzwaniem. Dla większości niepełnosprawnych kobiet daje ono jednak poczucie spełnienia i satysfakcji. 

Mamy z niepełnosprawnością

Mamy z niepełnosprawnością w innych krajach 

W Niemczech sytuacja niepełnosprawnych mam jest bardzo dobra. Ze względu na stopień niepełnosprawności bezrobotnym rodzicom przysługują różnego typu dofinansowania. Ponadto samo poruszanie się po tamtejszych drogach jest znacznie prostsze, a i szpitale są również lepiej przystosowane. Panujące wciąż stereotypy i uprzedzenia nadal probują nam narzucić przekonanie, że niepełnosprawność wyklucza normalne rodzicielstwo. Tymczasem doświadczenie mam z niepełnosprawnościami pokazuje coś zupełnie innego. Bardzo ważne jest jednak, by na drodze do swojego szczęścia nie musiały wciąż walczyć z krzywdzącymi i nieprawdziwymi opiniami.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Bezpieczne wakacje – poradnik

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia