Numer VIN – gdzie go znaleźć

0
150
Numer VIN - gdzie go znaleźć. Na fotografii dowód rejestracyjny z Chin . Zawiera numer VIN samochodu japońskiego.
Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym z Chińskiej Republiki Ludowej. Litera "J" na pierwszej pozycji VIN wskazuje na samochód japoński.

Numer VIN – gdzie go znaleźć – co to

Numer VIN – gdzie go znaleźć. Vehicle Identification Number – jest numerem identyfikacyjnym pojazdu nadawanym przez każdego producenta. Numerem VIN oznaczano wszystkie typy pojazdów, począwszy od samochodów poprzez motocykle i motorowery po autobusy, samochody ciężarowe oraz przyczepy. Do 1981 roku panowała dowolność w numeracji pojazdów i producenci stosowali różne formaty zapisu numeru nadwozia. Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków. Są to cyfry i litery z wyłączeniem liter I, O oraz Q (gdyż można je pomylić z cyframi). Numer VIN jest unikatowy czyli nie powinno być dwóch pojazdów o tym samym numerze. Zdarzają się jednak wpadki producentów samochodów. Jak doniósł niemiecki magazyn “Handelsblatt” taką wpadkę zaliczyło AUDI w 2017 roku. Do Chin, Korei i Japonii trafiła duża liczba samochodów z tym samym numerem VIN.

Numer VIN – gdzie go znaleźć – dane

Numer VIN składa się z trzech części. Część pierwsza to WMI, zawiera trzy pierwsze znaki numeru VIN i określa producenta i kraj pochodzenia pojazdu. VIN samochodów z USA zaczyna się cyfrą „1” natomiast wyprodukowane w Japonii literą „J”. Część druga VIN to tzw. VDS, w pozycjach od 4 do 9 znaku zakodowano informacje o typie pojazdu. Tutaj są informacje o typie nadwozia, liczbie drzwi, poduszkach powietrznych itp. Znak dziewiąty w sekcji VDS to znak kontrolny numeru VIN. Część trzecia VIN nazywana VIS, to cyfry i litery na pozycjach od 10 do 17, (cztery ostatnie znaki to zawsze cyfry). Dzięki tej części można zidentyfikować konkretny pojazd, poznać wersję silnika, wyposażenie, rodzaj napędu, fabrykę gdzie wyprodukowano samochód oraz rok produkcji pojazdu.

Numer VIN - gdzie go znaleźć. Na zdjęciu widnieje fragment zniszczonej, zardzewiałej  podłogi pojazdu , kiedyś w kolorze białym z nieczytelnym numerem VIN.
Uszkodzony numer VIN na podłodze starego samochodu.

Numer VIN – gdzie go znaleźć – lokalizacja

Po pierwsze dowód rejestracyjny, a konkretnie pole „E” tego dokumentu. Jest to pole wymagane przy rejestracji pojazdu i nigdy nie powinno być puste. Dodatkowo numer VIN z dokumentu powinien być taki sam jak numer VIN wybity na tabliczce, znajdującej się w aucie. Po drugie podszybie pojazdu, w dolnej części przedniej szyby od strony kierowcy. Umieszczony tutaj numer VIN powinien być widoczny dla każdego, np. podczas kontroli. Po trzecie konkretne elementy nadwozia. VIN może się znajdować na dolnej części słupka, przy przednim siedzeniu pasażera (Skoda, Seat), przy zawiasach przednich drzwi (Audi) lub też w przegrodzie czołowej (BMW, Volvo). Zdarza się, że nadwozie pojazdu oznaczono dwunastocyfrowym numerem VIN. Taka sytuacja może mieć miejsce gdy pierwotny numer został uszkodzony i właściciel pojazdu zdecydował się na jego wymianę w uprawnionej stacji diagnostycznej.

Gdzie jeszcze można znaleźć numer VIN?

O tym w materiale video: W jakich miejscach można znaleźć numer VIN?

Może cię również zainteresować: Wtrysk paliwa Common Rail

Więcej ciekawych materiałów w dziale: Motoryzacja