Numer VIN w pojeździe

608

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Numer VIN w pojeździe. Na zdjęciu duże zbliżenie na słupek kierowcy. Na nim umieszczono tabliczkę zawierającą numer vin samochodu.
Jednym z miejsc umieszczenia numeru VIN pojazdu, jest słupek od strony kierowcy.

Czym jest numer VIN? Tabliczka, a czasami naklejka znamionowa pojazdu? Gdzie ona jest, gdzie jej szukać? W którym polu, wpisuje się numer VIN w dowodzie rejestracyjnym? Numer VIN w pojeździe? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Numer VIN w pojeździe – czym jest

Vehicle Identification Number (tak brzmi jego oryginalna nazwa) – jest numerem identyfikacyjnym pojazdu nadawanym przez każdego producenta. Numerem VIN oznaczano wszystkie typy pojazdów, począwszy od samochodów poprzez motocykle i motorowery po autobusy, samochody ciężarowe oraz przyczepy. Do 1981 roku panowała dowolność w numeracji pojazdów i producenci stosowali różne formaty zapisu numeru nadwozia.

Numer VIN w pojeździe. Na zdjęciu kopia Dowodu Rejestracyjnego. W nim w polu , znajduje się numer VIN danego pojazdu.
Nr VIN w dowodzie rejestracyjnym, znajduje się w polu „E”.

Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków. Są to cyfry i litery z wyłączeniem liter I, O oraz Q (gdyż można je pomylić z cyframi). Numer VIN jest unikatowy czyli nie powinno być dwóch pojazdów o tym samym numerze. Zdarzają się jednak wpadki producentów samochodów. Jak doniósł niemiecki magazyn „Handelsblatt” taką wpadkę zaliczyło AUDI w 2017 roku. Do Chin, Korei i Japonii trafiła duża liczba samochodów z tym samym numerem VIN.

Numer VIN w pojeździe – jakie dane zawiera

Numer VIN w pojeździe.
Podczas corocznych badań technicznych, diagnosta jest zobowiązany do sprawdzenia numeru VIN pojazdu z dokumentami.

Vehicle Identification Number składa się z trzech części. Część pierwsza to WMI, zawiera trzy pierwsze znaki numeru VIN i określa producenta i kraj pochodzenia pojazdu. VIN samochodów z USA zaczyna się cyfrą „1” natomiast wyprodukowane w Japonii literą „J”. Część druga VIN to tzw. VDS, w pozycjach od 4 do 9 znaku zakodowano informacje o typie pojazdu. Tutaj są informacje o typie nadwozia, liczbie drzwi, poduszkach powietrznych itp. Znak dziewiąty w sekcji VDS to znak kontrolny numeru VIN. Część trzecia VIN nazywana VIS, to cyfry i litery na pozycjach od 10 do 17, (cztery ostatnie znaki to zawsze cyfry). Dzięki tej części można zidentyfikować konkretny pojazd, poznać wersję silnika, wyposażenie, rodzaj napędu, fabrykę gdzie wyprodukowano samochód oraz rok produkcji pojazdu.

Numer VIN w pojeździe – gdzie go szukać

Numer VIN w pojeździe.
Samochody opuszczające zakłady Elona Muska, również muszą posiadać numer VIN.

Po pierwsze dowód rejestracyjny, a konkretnie pole „E” tego dokumentu. Ponieważ jest to pole wymagane przy rejestracji pojazdu, nigdy nie powinno być puste. Dodatkowo numer VIN z dokumentu powinien być taki sam jak numer VIN wybity na tabliczce, znajdującej się w aucie. Po drugie podszybie pojazdu, w dolnej części przedniej szyby od strony kierowcy. Umieszczony tutaj numer VIN powinien być widoczny dla każdego, np. podczas kontroli. Po trzecie konkretne elementy nadwozia. VIN może się znajdować na dolnej części słupka, przy przednim siedzeniu pasażera (Skoda, Seat), przy zawiasach przednich drzwi (Audi) lub też w przegrodzie czołowej (BMW, Volvo). Ponieważ zdarza się, że nadwozie pojazdu oznaczono dwunastocyfrowym numerem VIN. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy pierwotny numer uszkodzono i właściciel pojazdu zdecydował się na jego wymianę w uprawnionej stacji diagnostycznej.

Gdzie jeszcze można znaleźć numer VIN?

O tym w materiale video: W jakich miejscach można znaleźć numer VIN?

Więcej ciekawych materiałów w dziale: Motoryzacja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia