Ukraińskie prawo jazdy w Polsce

875

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ukraińskie prawo jazdy w Polsce. Na fotografii ukraińskie prawo jazdy, całość w kolorze błękitnym. W lewym górnym roguniebiesko-żółta flaga Ukrainy, a na niej literyUA. W prawym górnym rogu kształt Ukrainy w kolorze czerwonym. W lewej części dokumentu portret kierowcy, po prawej jego dane.
Ukraińskie prawo jazdy w Polsce.

Ukraińskie prawo jazdy w Polsce. Zgodnie z polskim prawem, każdy obcokrajowiec, zamierzający pozostać w Polsce przez czas dłuższy niż sześć miesięcy ma obowiązek wymiany zagranicznego prawa jazdy na polski dokument uprawniający do kierowania pojazdami.

Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – ważność

Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 roku , gwarantuje wszystkim legitymującym się ukraińskim prawem jazdy prawo do poruszania się po Polsce. Dotyczy to wszystkich osób, które wjeżdżają na teren Rzeczypospolitej Polskiej na krótki pobyt, związany np. z wizytą rodzinną, zakupami czy też w celach turystycznych. Co jeśli taki kierowca przewiduje dłuższy pobyt w Polsce, na przykład zamelduje się w Polsce na pobyt stały lub czasowy? Może to zrobić, jeśli przebywa w kraju powyżej 185 dni. W tym przypadku należy wymienić prawo jazdy w ciągu 6 miesięcy od przekroczenia polskiej granicy.

Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – wymiana

Ukraiński kierowca chcący wymienić swoje prawo jazdy powinien udać się do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Są to urząd miasta, starostwo powiatowe itp. Tam musi złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy zgodnie ze wzorem otrzymanym w urzędzie. Do wniosku należy dodatkowo złożyć:

  • aktualne zdjęcie (zgodne z wymaganiami),
  • dowód osobisty, kartę pobytu lub zaświadczenie o zameldowaniu,
  • kserokopię zagranicznego prawa jazdy, wraz z jego tłumaczeniem na język polski (tłumaczenie uwierzytelnione).

Za wydanie prawa jazdy pobiera się:

  • opłatę za dokument prawa jazdy – 100 zł
  • opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł

Weryfikacja legalności posiadanego prawa jazdy, wiąże się z opłatą 113 zł w Konsulacie Ukrainy. Czas oczekiwania na polskie prawo jazdy zależy głównie od tego, jak długo będzie trwało potwierdzenie zgodności danych i wiarygodności zagranicznego prawa jazdy. W większości przypadków nowy dokument jest gotowy w ciągu kilku tygodni.

Może cię również zainteresować: Darmowe autostrady dla Ukraińców

Więcej ciekawych artykułów oraz audycji w: Radio Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia