Darmowe autostrady dla Ukraińców, darmowe przejazdy PKP i MZK – co się zmieniło 1 czerwca 2022

833

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Darmowe autostrady dla Ukraińców. Na zdjęciu bramki wjazdowe na autostradę. W oddali widać sznury samochodów do poszczególnych bramek. W centrum widoczna tablica informacyjna dla pojazdów korzystających z systemu e-toll.
Opłaty E-toll

Po wybuchu wojny w Ukrainie, jednym z działań podjętych przez Polskę, była pomoc uchodźcom zza wschodniej granicy. Między innymi pojazdy z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi, korzystające z płatnych dróg w Polsce zostały zwolnione z opłat. Z dniem 1 czerwca 2022 roku, ten rodzaj pomocy przestał działać. W związku z tym, ukraińscy kierowcy zobowiązani są do wnoszenia opłat za korzystanie z autostrad na takich samych zasadach jak pozostali uczestnicy ruchu drogowego, zgodnie z aktualnie obowiązującymi cennikami. Darmowe autostrady dla Ukraińców już są płatne.

Darmowe autostrady dla Ukraińców – jest jeden wyjątek

Transport humanitarny należy zgłosić 24 godziny, przed przejazdem.

Wyjątek stanowią przejazdy płatnymi autostradami, transportów przewożących pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy. W tym przypadku nie ważne jest, jaką tablicę rejestracyjną posiada pojazd, ukraińską czy polską. Przewoźnik chcący skorzystać z ulgi przysługującej transportom humanitarnym musi wcześniej dopełnić formalności. Najlepszym sposobem jest dokonanie zgłoszenia drogą elektroniczną, najlepiej 24 godziny przed planowanym transportem. Zgłoszenie powinno zawierać:   

  • dane kontaktowe (nazwa organizacji, adres siedziby, adres poczty e-mail, telefon kontaktowy, wskazanie osoby upoważnionej do kontaktu),
  • ilość pojazdów,
  • numery rejestracyjne pojazdów,
  • wskazanie kraju, w którym zarejestrowano pojazd,
  • wskazanie planowanej trasy przejazdu przez Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem odcinków autostrad A1, A2 i A4 oraz daty przejazdu przez terytorium Polski w obydwu kierunkach.

Darmowe autostrady dla Ukraińców – koleje po 1 czerwca 2022

Darmowe przejazdy koleją są możliwe wyłącznie na określonych kierunkach.

PKP Intercity zmieniło zasady wydawania darmowych biletów uchodźcom z Ukrainy. Od 1 czerwca korzystanie z darmowych przejazdów będzie możliwe jedynie w wagonach drugiej klasy w pociągach TLK i InterCity. Oraz tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy. Są to Chełm, Dorohusk, Lublin, Hrubieszów, Przemyśl Zagórz, Rzeszów oraz Jarosław. Bezpłatnie, PKP Intercity mogą także podróżować kobiety, dzieci i młodzież do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością. W celu otrzymania bezpłatnego biletu, trzeba okazać ukraiński paszport potwierdzający przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku. Może to być również inny dokument ze zdjęciem, taki jak dowód osobisty, legitymacja studencka czy prawo jazdy, wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Darmowe autostrady dla Ukraińców – komunikacja miejska po 1 czerwca 2022

W komunikacji miejskiej wielu miast, obywatele Ukrainy są zobowiązani do zakupu biletów zgodnie z aktualną taryfą.

Polskie miasta odstępują od darmowych przejazdów komunikacją miejską, które były jedną z form pomocy oferowanej uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. Niektóre z pomorskich miast należących do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo czy Pruszcz Gdański) zrezygnowało z darmowych przejazdów obywateli Ukrainy z końcem kwietnia. W Warszawie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Ukraińcy muszą płacić za przejazdy od 1 czerwca 2022 roku. We Wrocławiu bezpłatne przejazdy dla Ukraińców, skończyły się z końcem czerwca.

Może cię również zainteresować: 500 plus dla obywateli Ukrainy

Zapraszam do obejrzenia wideo: Pomoc humanitarna dla Ukrainy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia