Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa

339

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. Chodził tam do szkoły podstawowej, a następnie zawodowej. Miał liczną rodzinę, ośmioro rodzeństwa i przybraną siostrę. Jego ojciec był robotnikiem w spółdzielni mleczarskiej, a matka zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci. To właśnie bracia zaszczepili w nim miłość do futbolu. Przygodę ze sportem rozpoczął w wieku 11 lat. Jako junior grał we Włókniarzu Starogard. Cztery lata później Kazik został reprezentantem trzecioligowej drużyny seniorów tego klubu. 25 lipca 1970 roku Kazimierz Deyna ożenił się z Mariolą Polasik. Doczekali się oni syna, Norberta.

Kazimierz Deyna legenda Legii
Kazimierz Deyna najwybitniejszy polski piłkarz.

Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa – kariera piłkarska

We Włókniarzu Deyna grał do 1966 roku skąd przeniósł się na krótko do ŁKS – u Łódź. Następnie trafił do Legii Warszawa, była to także forma odbycia obowiązkowej służby wojskowej. W drużynie z Łazienkowskiej spędził 12 najlepszych lat w swojej karierze piłkarskiej. Podczas której rozegrał 390 meczów i strzelił 141 bramek, a także zdobył 2 mistrzostwa Polski i puchar Polski. W 1978 roku przeniósł się do Manchesteru City. Jednak nie był to udany czas w karierze piłkarza. Przez 3 lata pobytu w Anglii rozegrał 38 meczów i strzelił w nich 12 bramek. Na ostatnie lata swojej kariery piłkarz zakotwiczył w USA, a dokładnie w San Diego Sockers. W 105 meczach strzelił 49 goli. Od 1984 zawodnik zaczął też grę na hali w amerykańskiej lidze MSL, w tym samym klubie. Ostatni mecz Deyna zagrał 31 maja 1987 roku.

Od 1965 roku Kazimierz Deyna grał w drużynach juniorskich. 24 kwietnia 1968 zadebiutował w seniorskiej reprezentacji w meczu z Turcją. Padł wtedy wynik 8-0 dla Polski. Pierwsze mecze spędził na ławce rezerwowych. Prawdziwą szansę otrzymał dopiero cztery lata później na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Na turnieju z drużyną zdobył złoty medal, a sam został królem strzelców igrzysk. Na następnych mistrzostwach świata i Igrzyskach Olimpijskich wywalczył z drużyną kolejno brązowy i srebrny medal. Łącznie w seniorskiej reprezentacji Deyna zagrał w 97 meczach i strzelił 41 bramek.

Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa – ciekawostki

Kazimierz Deyna przez wiele znanych osób sportu był uważany za najlepszego polskiego piłkarza XX w. a według analityków nawet najlepszym polskim zawodnikiem w historii. Deyna był dobrym uczniem. Na maturze miał do wybrania 1 temat z 3 i musiał o nim napisać, tymczasem opisał wszystkie trzy. Były piłkarz Legii zajął 3 miejsce w plebiscycie Piłki nożnej w 1974 roku. 8 lat później ten wyczyn powtórzył Zbigniew Boniek, a w 2015 r. blisko tego był Robert Lewandowski. Przed mistrzostwami świata w Argentynie selekcjoner kadry Polski Jacek Gmoch chcąc urozmaicić zawodnikom czas urządził zawody bokserskie. Trzeba je było przerwać po 2 minutach ponieważ Kazik bezlitośnie „skopał” trenera.

Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa – tragiczna śmierć

Zginął on w wypadku samochodowym 1 września 1989 roku w San Diego. Uderzył w zepsutą ciężarówkę stojącą na pasie awaryjnym. Później okazało się, że były piłkarz prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Został on pochowany na cmentarzu w San Diego. W 2012 roku jego była żona, Mariola Deyna sprowadziła prochy wybitnego gracza do Polski. Ponownie odbył się symboliczny pogrzeb zawodnika, a urna z jego prochami spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Przed stadionem Legii Warszawa możemy zobaczyć pomnik zawodnika.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o Franciszku Smudzie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia