Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa

0
91

Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. Chodził tam do szkoły podstawowej, a następnie zawodowej. Miał liczną rodzinę, ośmioro rodzeństwa i przybraną siostrę. Jego ojciec był robotnikiem w spółdzielni mleczarskiej, a matka zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci. To właśnie bracia zaszczepili w nim miłość do futbolu. Przygodę ze sportem rozpoczął w wieku 11 lat. Jako junior grał we Włókniarzu Starogard. Cztery lata później Kazik został reprezentantem trzecioligowej drużyny seniorów tego klubu. 25 lipca 1970 roku Kazimierz Deyna ożenił się z Mariolą Polasik. Doczekali się oni syna, Norberta.

Kazimierz Deyna legenda Legii
Kazimierz Deyna najwybitniejszy polski piłkarz.

Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa – kariera piłkarska

We Włókniarzu Deyna grał do 1966 roku skąd przeniósł się na krótko do ŁKS – u Łódź. Następnie trafił do Legii Warszawa, była to także forma odbycia obowiązkowej służby wojskowej. W drużynie z Łazienkowskiej spędził 12 najlepszych lat w swojej karierze piłkarskiej. Podczas której rozegrał 390 meczów i strzelił 141 bramek, a także zdobył 2 mistrzostwa Polski i puchar Polski. W 1978 roku przeniósł się do Manchesteru City. Jednak nie był to udany czas w karierze piłkarza. Przez 3 lata pobytu w Anglii rozegrał 38 meczów i strzelił w nich 12 bramek. Na ostatnie lata swojej kariery piłkarz zakotwiczył w USA, a dokładnie w San Diego Sockers. W 105 meczach strzelił 49 goli. Od 1984 zawodnik zaczął też grę na hali w amerykańskiej lidze MSL, w tym samym klubie. Ostatni mecz Deyna zagrał 31 maja 1987 roku.

Od 1965 roku Kazimierz Deyna grał w drużynach juniorskich. 24 kwietnia 1968 zadebiutował w seniorskiej reprezentacji w meczu z Turcją. Padł wtedy wynik 8-0 dla Polski. Pierwsze mecze spędził na ławce rezerwowych. Prawdziwą szansę otrzymał dopiero cztery lata później na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Na turnieju z drużyną zdobył złoty medal, a sam został królem strzelców igrzysk. Na następnych mistrzostwach świata i Igrzyskach Olimpijskich wywalczył z drużyną kolejno brązowy i srebrny medal. Łącznie w seniorskiej reprezentacji Deyna zagrał w 97 meczach i strzelił 41 bramek.

Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa – ciekawostki

Kazimierz Deyna przez wiele znanych osób sportu był uważany za najlepszego polskiego piłkarza XX w. a według analityków nawet najlepszym polskim zawodnikiem w historii. Deyna był dobrym uczniem. Na maturze miał do wybrania 1 temat z 3 i musiał o nim napisać, tymczasem opisał wszystkie trzy. Były piłkarz Legii zajął 3 miejsce w plebiscycie Piłki nożnej w 1974 roku. 8 lat później ten wyczyn powtórzył Zbigniew Boniek, a w 2015 r. blisko tego był Robert Lewandowski. Przed mistrzostwami świata w Argentynie selekcjoner kadry Polski Jacek Gmoch chcąc urozmaicić zawodnikom czas urządził zawody bokserskie. Trzeba je było przerwać po 2 minutach ponieważ Kazik bezlitośnie “skopał” trenera.

Kazimierz Deyna legenda Legii Warszawa – tragiczna śmierć

Zginął on w wypadku samochodowym 1 września 1989 roku w San Diego. Uderzył w zepsutą ciężarówkę stojącą na pasie awaryjnym. Później okazało się, że były piłkarz prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Został on pochowany na cmentarzu w San Diego. W 2012 roku jego była żona, Mariola Deyna sprowadziła prochy wybitnego gracza do Polski. Ponownie odbył się symboliczny pogrzeb zawodnika, a urna z jego prochami spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Przed stadionem Legii Warszawa możemy zobaczyć pomnik zawodnika.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o Franciszku Smudzie