Elektrownia w Ostrołęce

0
90
Elektrownia w Ostrołęce
Elektrownia w Ostrołęce

Elektrownia w Ostrołęce miała być największą w Europie elektrownią węglową, kwestią bezpieczeństwa kraju , tak twierdzili w 2015 roku politycy PIS z Jarosławem Kaczyńskim i Andrzejem Dudą na czele. Podjęto więc decyzję o rozpoczęciu budowy z luką finansową. Jak się później okazało z powodu niegospodarności, niekompetencji, inwestycja ta przyniosła około 1,3 mld straty.

Elektrownia w Ostrołęce a Najwyższa

Jak wynika z dokumentów, spółki, które miały wybudować elektrownię:(Enea i Energa) – robiły wszystko aby nie angażować się w ten projekt.
Możemy przeczytać, że brak źródeł finansowania już na początku inwestycji były podstawową przyczyną porażki przy budowie elektrowni węglowej Ostrołęka C. Tak wynika z dokumentów Najwyższej Izby Kontroli.
Według polityka KO Czesława Mroczka już ” w 2015 roku wszyscy w Polsce wiedzieli , że projekt węglowy w Ostrołęce jest nieopłacalny…..” a mimo to ” w efekcie – w 2019 roku przystąpiono do budowy bloku węglowego, a w 2020 do jego rozbiórki”- mówi poseł KO.
Na zarzuty odpowiadają zarówno politycy PIS, jak i spółka Energa, tłumacząc konieczność rozbiórki ” bloku C ” wymogami dostosowania się do zmieniającej się polityki klimatycznej UE “.

Elektrownia w Ostrołęce – komentarz byłego przewodniczącego elektrowni

Sprawę komentuje też były przewodniczący elektrowni Ostrołęka Krzysztof Majkowski : “Najgorsze jest to, że wielu ludzi ta sprawa zniechęciła, załamała. Ostrołęka to było jakiś czas temu stosunkowo dynamiczne miasto, z nowoczesną elektrownią. Stała się symbolem zatęchłych układów, kumoterstwa, wręcz obciachu “.

Elektrownia w Ostrołęce- stanowisko Biura Prasowego Energa

Swoje stanowisko przedstawiło Biuro Prasowe Energa, twierdząc że blok energetyczny w Ostrołęce wciąż jest w budowie. Inwestycja przeszła jedynie konwersję na technologię wykorzystującą spalanie gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Z tego powodu błędem jest mówienie o stratach- wydatkowane dotąd środki są po prostu dodatkowymi kosztami poniesionymi w ramach realizowanej wciąż inwestycji.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !