Stopy procentowe znów w górę

99

W środę 8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 5,25 do 6,00 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku.
Poziom stóp procentowych po środowej decyzji:
– stopa referencyjna 6,00 proc. w skali rocznej
– stopa lombardowa 6, 50 proc. w skali rocznej
– stopa depozytowa 5,50 proc w skali rocznej
– stopa redyskonta weksli 6,05 proc. w skali rocznej
– stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali rocznej
Rada Polityki Pieniężnej po posiedzeniu pokreśliła, że podwyższenie stóp procentowych było konieczne z powodu utrzymującej się inflacji na wysokim poziomie.
Swój komunikat wydał również Narodowy Bank Polski, zapewniając, że; ” będzie podejmował wszelki niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrzymania się podwyższonej inflacji” . Według prognoz ekonomistów Banku Pekao możemy spodziewać się kolejnej podwyżki już w lipcu, natomiast ekonomiści ING Banku Śląskiego spodziewają się szczytu stóp procentowych na poziomie 8,5 proc.
Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. Jak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły o 13,9 procent.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !