Stopy procentowe znów w górę

393

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Glapińskiego - bez precedensu
Wniosek o Trybunał Stanu dla Glapińskiego - bez precedensu

W środę 8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 5,25 do 6,00 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku.
Poziom stóp procentowych po środowej decyzji:
– stopa referencyjna 6,00 proc. w skali rocznej
– stopa lombardowa 6, 50 proc. w skali rocznej
– stopa depozytowa 5,50 proc w skali rocznej
– stopa redyskonta weksli 6,05 proc. w skali rocznej
– stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali rocznej
Rada Polityki Pieniężnej po posiedzeniu pokreśliła, że podwyższenie stóp procentowych było konieczne z powodu utrzymującej się inflacji na wysokim poziomie.
Swój komunikat wydał również Narodowy Bank Polski, zapewniając, że; ” będzie podejmował wszelki niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrzymania się podwyższonej inflacji” . Według prognoz ekonomistów Banku Pekao możemy spodziewać się kolejnej podwyżki już w lipcu, natomiast ekonomiści ING Banku Śląskiego spodziewają się szczytu stóp procentowych na poziomie 8,5 proc.
Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. Jak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły o 13,9 procent.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia