Bezpieczna żywność

312

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Patrycja Siek

Motywem przewodnim kolejnej audycji “Bezpieczny Mazowszanin” jest bezpieczna żywność. Jak bezpiecznie przechowywać żywność? Czym jest salmonelloza i jak się przed nią uchronić? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy czytaniu etykiet produktów? Co producenci chcą nam zakomunikować poprzez różne oznaczenia daty spożycia produktów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znają Państwo odpowiedź w naszym podcaście.

O szczegółach rozmawiał Dominik Morawski z Patrycją Siek – przedstawicielką sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Inspekcji Sanitarnej w Legionowie. Zapraszamy do słuchania, Cz. 1

Cz. 2

Bezpieczna żywność w czasie upałów

Każdego lata pracownicy stacji sanitarno – epidemiologicznych ostrzegają przed zatruciami pokarmowymi, które mogą wystąpić po spożyciu zakażonej żywności. W Polsce za większość zatruć pokarmowych odpowiada salmonella enterica. Owe bakterie można spotkać między innymi w mięsie, rybach, jajach oraz ich przetworach, twarogach, serach, a nawet w sokach. Pierwsze objawy zatrucia występują zazwyczaj w przedziale od 6 do 72 godzin od posiłku. Do typowych objawów zatrucia salmonellą można zaliczyć biegunkę, bóle brzucha, mdłości oraz nudności. Często towarzyszy im podwyższona temperatura, ból głowy, dreszcze oraz ogólne osłabienie. Najcięższe objawy z reguły przechodzą po 2-3 dniach. Jednakże do pełni sił chorzy powracają najwcześniej po tygodniu. Leczenie sprowadza się do prawidłowego nawadniania oraz żywienia.

Do najpoważniejszych zagrożeń należy zatrucie jadem kiełbasianym, który występuje w źle przechowywanych konserwach, a także w niedopieczonym mięsie oraz rybach, które były źle przechowywane. Zatrucie może skończyć się zgonem, dlatego nie należy go bagatelizować, ponieważ śmiertelna dawka jadu kiełbasianego wynosi tylko 0,000001 g. W związku z tym jeśli zauważymy u siebie takie objawy jak ucisk w żołądku, odbijania, nudności, biegunka to mogą być to objawy zatrucia jadem kiełbasianym. Do tego mogą dojść zaburzenia widzenia, suchość w ustach, wzdęcia brzucha, zaparcia, zatrzymanie moczu, a nawet porażenie oddychania. Reasumując jeśli zobaczymy, że puszki od konserw, które planowaliśmy otworzyć są napuchnięte kategorycznie powinniśmy zrezygnować z spożycia ich zawartości.

Zainteresowała cię tematyka poruszana w audycji? Posłuchaj także innych odcinków z tego cyklu. A znajdziesz je tutaj.

Audycja “Bezpieczny Mazowszanin” jest nagrywana we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia