Bezpieczna żywność

0
109
Patrycja Siek

Motywem przewodnim kolejnej audycji “Bezpieczny Mazowszanin” jest bezpieczna żywność. Jak bezpiecznie przechowywać żywność? Czym jest salmonelloza i jak się przed nią uchronić? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy czytaniu etykiet produktów? Co producenci chcą nam zakomunikować poprzez różne oznaczenia daty spożycia produktów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znają Państwo odpowiedź w naszym podcaście.

O szczegółach rozmawiał Dominik Morawski z Patrycją Siek – przedstawicielką sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Inspekcji Sanitarnej w Legionowie. Zapraszamy do słuchania, Cz. 1

Cz. 2

Bezpieczna żywność w czasie upałów

Każdego lata pracownicy stacji sanitarno – epidemiologicznych ostrzegają przed zatruciami pokarmowymi, które mogą wystąpić po spożyciu zakażonej żywności. W Polsce za większość zatruć pokarmowych odpowiada salmonella enterica. Owe bakterie można spotkać między innymi w mięsie, rybach, jajach oraz ich przetworach, twarogach, serach, a nawet w sokach. Pierwsze objawy zatrucia występują zazwyczaj w przedziale od 6 do 72 godzin od posiłku. Do typowych objawów zatrucia salmonellą można zaliczyć biegunkę, bóle brzucha, mdłości oraz nudności. Często towarzyszy im podwyższona temperatura, ból głowy, dreszcze oraz ogólne osłabienie. Najcięższe objawy z reguły przechodzą po 2-3 dniach. Jednakże do pełni sił chorzy powracają najwcześniej po tygodniu. Leczenie sprowadza się do prawidłowego nawadniania oraz żywienia.

Do najpoważniejszych zagrożeń należy zatrucie jadem kiełbasianym, który występuje w źle przechowywanych konserwach, a także w niedopieczonym mięsie oraz rybach, które były źle przechowywane. Zatrucie może skończyć się zgonem, dlatego nie należy go bagatelizować, ponieważ śmiertelna dawka jadu kiełbasianego wynosi tylko 0,000001 g. W związku z tym jeśli zauważymy u siebie takie objawy jak ucisk w żołądku, odbijania, nudności, biegunka to mogą być to objawy zatrucia jadem kiełbasianym. Do tego mogą dojść zaburzenia widzenia, suchość w ustach, wzdęcia brzucha, zaparcia, zatrzymanie moczu, a nawet porażenie oddychania. Reasumując jeśli zobaczymy, że puszki od konserw, które planowaliśmy otworzyć są napuchnięte kategorycznie powinniśmy zrezygnować z spożycia ich zawartości.

Zainteresowała cię tematyka poruszana w audycji? Posłuchaj także innych odcinków z tego cyklu. A znajdziesz je tutaj.

Audycja “Bezpieczny Mazowszanin” jest nagrywana we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!