Pijani kierowcy na drogach

286

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pić albo nie pić oto jest pytanie. Pijani pasażerowie . Pijani kierowcy na drogach. 14 marca 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące konfiskaty auta pijanym kierowcom
Pić albo nie pić oto jest pytanie. Pijani pasażerowie

W pierwszym odcinku programu „Bezpieczni na drodze, bo bez alkoholu” redaktor Dominik Morawski, prowadzący audycję rozmawiał o zagrożeniu jakie stwarzają pijani kierowcy na drogach z Andrzejem Janeckim, Zastępcą Naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej w Legionowie. Dodatkowo w trzeciej części audycji pojawił się gość specjalny, który podzielił się swoim świadectwem.

Wykroczenie czy przestępstwo?

Policja rozgranicza pijanych kierowców na dwie grupy w zależności od ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowcy, którzy mają między 0,2 a 0,5 promila alkoholu odpowiadają za popełnienie wykroczenia z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń. Natomiast kierowca, który ma we krwi powyżej pół promila alkoholu, popełnia przestępstwo z art. 178 § 1 kodeksu karnego.

Konsekwencje dla kierowców

Kierowcy, którzy w wydanych powietrzu mają między 0,2 a 0,5 promila w badaniu alko sensorem są traktowani jako podejrzani oraz zabierani na komendę w celu przeprowadzenia dalszych czynności. Samochód takich osób jest odholowywany na koszt kierowcy. Chyba, że zatrzymany może przekazać auto innemu kierowcy. Jednak taka osoba musi posiadać prawo jazdy oraz być trzeźwa.

W przypadku osób, które mają więcej niż pół promila alkoholu jest tworzona dokumentacja niezbędna do przeprowadzenia procesu sądowego. Takie osoby muszą się liczyć z dotkliwszymi karami finansowymi oraz utratą prawa jazdy na dłuższy okres. Wielokrotnie zatrzymywany pijany kierowca ryzykuję utratę prawa jazdy dożywotnio.

Pijani kierowcy na drogach, cz. 1

cz. 2

cz. 3

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logotyp_wersja_polska_format_jpg-3-1024x273.jpg
Zadanie publiczne sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia