Pijani kierowcy na drogach

0
32
Pijani kierowcy na drogach
Pijani kierowcy na drogach

W pierwszym odcinku programu “Bezpieczni na drodze, bo bez alkoholu” redaktor Dominik Morawski, prowadzący audycję rozmawiał o zagrożeniu jakie stwarzają pijani kierowcy na drogach z Andrzejem Janeckim, Zastępcą Naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej w Legionowie. Dodatkowo w trzeciej części audycji pojawił się gość specjalny, który podzielił się swoim świadectwem.

Wykroczenie czy przestępstwo?

Policja rozgranicza pijanych kierowców na dwie grupy w zależności od ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowcy, którzy mają między 0,2 a 0,5 promila alkoholu odpowiadają za popełnienie wykroczenia z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń. Natomiast kierowca, który ma we krwi powyżej pół promila alkoholu, popełnia przestępstwo z art. 178 § 1 kodeksu karnego.

Konsekwencje dla kierowców

Kierowcy, którzy w wydanych powietrzu mają między 0,2 a 0,5 promila w badaniu alko sensorem są traktowani jako podejrzani oraz zabierani na komendę w celu przeprowadzenia dalszych czynności. Samochód takich osób jest odholowywany na koszt kierowcy. Chyba, że zatrzymany może przekazać auto innemu kierowcy. Jednak taka osoba musi posiadać prawo jazdy oraz być trzeźwa.

W przypadku osób, które mają więcej niż pół promila alkoholu jest tworzona dokumentacja niezbędna do przeprowadzenia procesu sądowego. Takie osoby muszą się liczyć z dotkliwszymi karami finansowymi oraz utratą prawa jazdy na dłuższy okres. Wielokrotnie zatrzymywany pijany kierowca ryzykuję utratę prawa jazdy dożywotnio.

Pijani kierowcy na drogach, cz. 1

cz. 2

cz. 3

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logotyp_wersja_polska_format_jpg-3-1024x273.jpg
Zadanie publiczne sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.