Tour de Pologne 2022

457

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tour de Pologne 2022 79. edycja
Tour de Pologne 2022 - 79. edycja.

Tour de Pologne 2022 – 79. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, która zbliża się wielkimi krokami. A odbędzie się w dniach od 30 lipca do 5 sierpnia 2022 na liczącej ponad 1226 kilometrów. Trasa składająca się z 7 etapów i biegnącej z Kielc do Krakowa wystartuje 154 kolarzy z 22 zespołów. Wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski. Będący bez wątpienia jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie.

Tour de Pologne 2022 – historia

Wstępne koncepcje przeprowadzenia w odrodzonej i niepodległej Polsce wieloetapowej imprezy kolarskiej – wzorowanej na coraz popularniejszym Tour de France – pojawiały się już na początku lat 20. XX wieku. Bardziej realnych kształtów pomysły te nabrały jednak dopiero kilka lat później, gdy konkretny projekt jej organizacji przedstawiły wspólnie: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i dziennik „Przegląd Sportowy”.

Od 1. edycji w 1928 do 49. w 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). A od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, od 2009 do UCI World Ranking, od 2011 do UCI World Tour.

Całkowita długość trasy TdP wynosi około 1200 kilometrów, choć w przeszłości bywała znacznie większa (w 1953 roku kolarze musieli pokonać aż 2311 km); trasa wiedzie z północy na południe Polski. Od 1999 do 2005 wyścig kończyła górska czasówka z metą na Orlinku w Karpaczu. W sezonie 2008 trasa zawodów została diametralnie zmieniona i przeniesiona na wschodnie tereny kraju. Dlatego od tego momentu meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. W 2016 rozegrano również Tour de Pologne kobiet – pierwsza (i dotychczas jedyna) edycja rozpoczęła się dzień po zakończeniu wyścigu mężczyzn.

Tour de Pologne 2022 – Czesław Lang

Polski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Po zakończeniu kariery sportowej działacz sportowy oraz organizator Tour de Pologne UCI World Tour, Tour de Pologne Amatorów, Skandia Maraton Lang Team oraz Tauron Lang Team Race. Był pierwszym zawodowcem w polskim kolarstwie. Został także pierwszym prywatnym animatorem kolarstwa polskiego. Z podupadającego Wyścigu Dookoła Polski, który długo był w cieniu Wyścigu Pokoju, uczynił imprezę rangi światowej Tour de Pologne, która po latach doświadczeń i sukcesów awansowała do rangi wyścigu o znaczeniu prestiżowym (UCI World Tour).

Tour de Pologne 2022 - dyrektor generalny wyścigu Czesław Lang.
Tour de Pologne 2022 – dyrektor generalny wyścigu Czesław Lang.

Ważniejsze zwycięstwa i sukcesy:

1977: brązowy medal mistrzostw świata w drużynowym wyścigu szosowym

1979: wicemistrzostwo świata w drużynowym wyścigu szosowym

1980: wicemistrzostwo olimpijskie w wyścigu ze startu wspólnego, Tour de Pologne, Settimana Ciclistica Lombarda

1981: Małopolski Wyścig Górski

1983: prolog w Tirreno-Adriático

1986: zwycięstwo etapowe (druż.) w Giro d’Italia

1987: prolog w Tour de Romandie

1988: etap w Volta Ciclista a Catalunya, Trofeo Baracchi

Tour de Pologne 2022 – etap 1 30.07.2022

Uroczysty start 79. Tour de Pologne UCI WorldTour zaplanowano w Kielcach – stolicy województwa świętokrzyskiego znanego ze swojej górniczej przeszłości. Na trasie pierwszego etapu do zdobycia będzie aż 6 premii. Po połowie dystansu, o pierwszą Premię Lotną LOTTO zawodnicy powalczą w Annopolu. Druga Premia Lotna LOTTO czekać będzie w Józefowie nad Wisłą. Po kilkudziesięciu kilometrach po względnie płaskim odcinku, zmieni się profil trasy i na odcinku blisko 15 kilometrów będą do zdobycia 3 premie. Na początek Premia Górska PZU IV kat. DOBRE, a następnie Premia Specjalna Kazimierz Dolny, Powiat Puławski i ostatnia na tym etapie Premia Górska PZU IV kat. Wylągi. 30 kilometrów przed metą zawodnicy powalczą jeszcze o Premię Lotną LOTTO w Nałęczowie, Powiecie Puławskim. Koniec etapu w centrum Lublina, jednak przed tym na zawodników czeka ostatni podjazd, który wyłoni zwycięzcę pierwszego etapu. Etap liczy 218,8 km.

Tour de Pologne 2022
79 edycja – Tour de Pologne 2022

Tour de Pologne 2022 – etap 2 31.07.2022

Drugi etap w całości odbędzie się na Lubelszczyźnie. Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą, aż trzy Premie Lotne LOTTO. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim, Powiecie Tomaszowskim i ostatnia w Szczebrzeszynie, Powiecie Zamojskim. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie Premie Górskie PZU IV kat. Podjazd w Michalowie-Kolonii i zaraz po niej kolejna wspinaczka po Premię Górską PZU IV kat. w Sabaudii. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie będą musieli pokonać blisko 9 kilometrową rundę wokół „perły renesansu”. Etap liczy 205,6 km.

Tour de Pologne 2022 – etap 3 01.08.2022

Początek trzeciego etapu to Kraśnik, Powiat Kraśnicki. Podobnie jak przed rokiem meta będzie w Przemyślu. W pierwszej połowie dystansu do zdobycia będą trzy Premie Lotne LOTTO – w Janowie Lubelskim, Powiecie Janowskim oraz Leżajsku. O trzecią kolarze powalczą w Jarosławiu na 145 kilometrze. Pozostała część etapu to trzy Premie Górskie PZU do zdobycia na odcinku 13 kilometrów. Premia Górska PZU II kat. Sólca oraz Kalwaria Pacławska również II kat. Ostatnią premią na tym etapie będzie Premia Górska PZU Gruszowa III kat. Finisz, podobnie jak w ubiegłym roku, to wyczerpujący i widowiskowy podjazd w centrum miasta o nachyleniu od 14 do 15%. Etap liczy 237,9 km.

Tour de Pologne 2022
Tour de Pologne 2022 – edycja 79.

Tour de Pologne 2022 – etap 4 02.08.2022

Czwarty etap w całości będzie rozegrany w województwie podkarpackim. Start w średniowiecznym mieście Lesku, położonym nad rzeką San. Trasa będzie prowadzić przez góry Sanocko-Turczańskie, charakterystyczne będą liczne wzniesienia i zjazdy. Do zdobycia będą dwie Premie Lotne LOTTO w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. A także trzy Premie Górskie PZU, wszystkie II kategorii. W gminie Czarna następnie przy Hotelu Arłamów oraz na 30 kilometrów przed metą w Sanoku, kolarze powalczą o trzecią Premię Górską PZU w Leszczawie. Etap liczy 179,4 km.

Tour de Pologne 2022 – etap 5 03.08.2022

Kolejny dzień wyścigu będzie ostatnim przeprowadzonym na Podkarpaciu etapem tej edycji. Do pokonania ponad 170 kilometrów z Łańcuta, słynącego z pięknego barokowego zamku do nowoczesnego i prężnie rozwijającego się Rzeszowa. W Dynowie będą do zdobycia dwie premie: Premia Lotna LOTTO i Premia Górska PZU III kat. Przed wjazdem na 19 kilometrową rundę w Rzeszowie będzie do zdobycia jeszcze ostatnia Premia Górska III kat. Etap liczy 178,1 km

Tour de Pologne 2022 – etap 6 04.08.2022

Przedostatni etap będzie naprawdę widowiskowy. Indywidualna jazda na czas z Nowy Targ, Gronków do STACJA NARCIARSKA RUSIŃSKI. Trasa krótka, lecz wymagająca. Ponieważ będzie w większości prowadzić pod górę. Dlatego do pokonania będą 342 metry przewyższenia. Ten etap będzie mieć bez wątpienia istotny wpływ na końcową klasyfikację. A etap liczy 11,8 km

Tour de Pologne 2022 79 edycja
Tour de Pologne 2022

Tour de Pologne 2022 – etap 7 05.08.2022

Wielki finał Tour de Pologne UCI WorldTour już tradycyjnie odbędzie się w Krakowie. Tym razem kolarze wystartują spod siedziby włoskiej firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy muszą pokonać blisko 180 kilometrów. O ostatnie punkty dla najlepszego górala będzie można powalczyć na dwóch Premiach Górskich PZU. Położone są one w Bieńkówce I kat. oraz w gminie Budzów III kat. Do zdobycia będą także dwie Premie Lotne LOTTO. W związku z tym, jedna w Lanckoronie, a druga w Myślenicach. Etap zakończą trzy 5 kilometrowe rundy. Wnioskując na krakowskich Błoniach poznamy zwycięzcę 79. Tour de Pologne UCI WorldTour. Na zakończenie etap liczy 177,8 km

Tour de Pologne 2022 – koszulki podstawowe

Podczas wyścigu prowadzone są różne klasyfikacje zawodników. W związku z tym, najlepszy kolarz w danej kategorii otrzymuje koszulkę jej lidera, w której kontynuuje wyścig na następnym etapie. Te koszulki to:

Żółta koszulka – jedzie w niej lider czasowej indywidualnej klasyfikacji generalnej. Jest nim zawodnik, którego suma czasów zarejestrowanych na poszczególnych etapach, łącznie ze wszystkimi bonifikatami i karami, jest najmniejsza.

Różowa koszulka – jedzie w niej najlepszy kolarz w klasyfikacji górskiej (tzw. góral). Podczas etapów górskich na trasie znajdują się premie górskie kilku kategorii, punkty przyznawane są kilku pierwszym kolarzom w zależności od kategorii.

Granatowa koszulka – jedzie w niej najlepszy kolarz w klasyfikacji na najaktywniejszego. W wyścigu przyznawane są punkty za specjalne lotne premie. Na linii premii lotnej trzej pierwsi zawodnicy otrzymują odpowiednio następującą liczbę punktów: 3, 2, 1.

Biała koszulka – jedzie w niej najlepszy kolarz w klasyfikacji punktowej. W wyścigu przyznawane są punkty za dojechanie na metę na czołowych pozycjach w etapach, jak i za tzw. lotne premie charakterystyczne dla etapów płaskich.

Tour de Pologne 2022 – klasyfikacje

Na koniec każdego etapu liderzy tych 4 klasyfikacji są oficjalnie dekorowani koszulkami przez organizatora wyścigu i są zobowiązani jechać w nich kolejnego dnia. Jeśli ten sam zawodnik będzie liderem więcej niż jednej klasyfikacji, zakłada koszulkę według następującej hierarchii:

Żółta koszulka „klasyfikacja generalna”

Różowa koszulka „górska klasyfikacja”

Granatowa koszulka „klasyfikacja na najaktywniejszego”

Biała koszulka „klasyfikacja punktowa”

Tour de Pologne 2022
Tour de Pologne 2022 – 79 edycja.

Klasyfikacje dodatkowe

Obok podstawowych organizator zawodów prowadzi także dodatkowe klasyfikacje:

Klasyfikacja drużynowa.

Klasyfikacja na najlepszego Polaka.

Tour de Pologne 2022 – wyścig pokoju

Tegoroczna rywalizacja przebiegać będzie pod hasłem „Wyścig dla pokoju”. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi usłyszało o tym, co dzieje się w Ukrainie. Przekazujemy takie wartości jak pokój i braterstwo, bo nasz wyścig oglądają miliony ludzi na całym świecie – wyjaśnił dyrektor generalny wyścigu Czesław Lang.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: BNP Paribas Poland Open 2022

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia