Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach

259

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach
Dlaczego wakacyjny urlop może powodować u nas stany depresyjne?

Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach – dlaczego w czasie kiedy powinniśmy czuć się zrelaksowani czujemy się źle? Jak można temu zaradzić? Przed Wami kilka cennych porad od Jakuba Bączka – trenera mentalnego m.in. olimpijczyków i wielu innych gwiazd. 

Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach – skąd złe samopoczucie? 

Wakacje w większości przypadków kojarzą nam się z cudownym wypoczynkiem. Każdego ranka budzimy się z energią, wprost czekając na to, co przyniesie nam kolejny dzień. Tymczasem w niektórych przypadkach nasza kondycja zarówno fizyczna, jak i psychiczna wcale nie jest najlepsza. Dlaczego? Jak się okazuje, następuje u nas pewnego rodzaju rozregulowanie organizmu. Nasze ciało przyzwyczajone do pewnego rodzaju, codziennego rygoru, nagle uświadamia sobie, że brakuje mu obowiązków. W efekcie sam dzień musimy sobie zorganizować zupełnie inaczej. Istnieje jeszcze kilka innych czynników. Czas wolny, to moment, w którym nasz umysł może pozwolić sobie na różnego typu przemyślenia. A te niestety nierzadko działają na nas dołująco. Ponadto różnego typu wyjazdy, wczasy wiążą się ze zmianą środowiska, w tym z towarzystwem ludzi o odmiennych poglądach, co również może stawiać nas w niekomfortowej sytuacji. To wszystko w połączeniu z upałami, które zawsze w pewnym stopniu wyczerpują nasz organizm. 

Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach

Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach – efektywny urlop

Wyżej wymienione czynniki zaczynają powodować frustracje. Kto jednak powiedział, że wypoczynek musi polegać wyłącznie na leżakowaniu z książką, oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki, czy popijaniu napojów wyskokowych? Co więcej, wspomnianych procentów należy wręcz unikać, gdyż to właśnie one w środku lata m.in. prowokują do brawurowych zachowań. Nie tylko amatorzy aktywnego wypoczynku zgodzą się, że wakacyjny czas przy odrobinie chęci można kreatywnie zaplanować. Z drugiej strony to również dobry moment, by po urlopie z kolei nie poczuć się zbyt przytłoczonym nadmiarem kolejnych obowiązków. W tym celu można sporządzić listę rzeczy, za które możemy się wziąć po wakacjach. Wolny czas spędzamy produktywnie, a przy tym dbamy o nasz odpoczynek od codziennych trosk. W wakacje nie zapominajmy także o aktywności fizycznej – oczywiście dostosowanej do naszych możliwości. Od lat wiadomo bowiem, że zdrowy ruch doskonale wpływa na psychiczne samopoczucie. 

Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach

Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach – znajdź swoją pasję 

W dobie tak wielu możliwości pewnie trudno wyobrazić nam sobie człowieka bez jakiejkolwiek pasji. A jednak i tacy ludzie istnieją. Tymczasem wystarczy jedno, konkretne hobby, dzięki któremu będziemy wchodzić w nowy dzień z uśmiechem na twarzy. A może właśnie akurat okaże się, że jesteśmy doskonałymi kucharzami, uwielbiamy różnego rodzaju robótki ręczne czy pracę w ogrodzie. Przy tym grunt, by złapać odpowiedni balans między aktywnością a wypoczynkiem. Dlatego nawet jeśli życie daje nam szereg możliwości, starajmy się nie ciągnąć przysłowiowych dziesięciu srok za jeden ogon. 

Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach

Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach – zainspiruj się sam 

Żyjemy w dobie mediów społecznościowych. W wirtualnej przestrzeni czeka na nas tysiące celebrytów chwalących się swoimi pasjami i osiągnięciami. Oczywiście inspirowanie się ciekawymi osobami nigdy nie jest złe. Pamiętajmy jednak, że często to, co jest dobre dla innych, niekoniecznie musi okazać się odpowiednie dla nas. Ponadto powinniśmy zadać sobie pytanie, czy faktycznie dana aktywność jest zgodna z naszymi zainteresowaniami. Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach – tak wiele zależy od nas. Zadbajmy o to, by nasz wypoczynek współgrał z naszym charakterem i potrzebami. Nie zmuszajmy się do aktywności na siłę, ale i jednocześnie nie gońmy za wszelką cenę za odpoczynkiem. Dzięki temu z naładowanymi bateriami będziemy mogli stawić czoła kolejnym wyzwaniom.

Foto: Pexels.comm

Przeczytaj także: Podróż z dzieckiem – planowanie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia