Podróż z dzieckiem – planowanie

267

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podróż z dzieckiem

Kilkugodzinna podróż z dzieckiem jest nie lada wyzwaniem. Wspólny wypoczynek trzeba bowiem dostosować do potrzeb malucha. O czym rodzice powinni pamiętać przed wyjazdem? W jakim wieku dziecko może spokojnie podróżować? 

Podróż z dzieckiem – komfort malucha 

Warto na początek odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy tak naprawdę można zacząć podróżować z małym dzieckiem. Pierwsze trzy miesiące to czas, gdy maluch oswaja się ze światem. Wtedy najlepiej zrezygnować z dalekich podróży. Okazuje się jednak, że okres między trzecim a siódmym miesiącem życia to świetny moment na wyjazd. Niemowlę w tym wieku przesypia większość drogi. Co więcej, sama jazda samochodem działa na nie uspokajająco. Starsze dzieci śpią dużo mniej, niekiedy w czasie drogi zaczynają więc grymasić. Wtedy trzeba pomyśleć, jak umilić dziecku długą trasę. Bardzo ważna jest też pora podróży. W czasie upałów najlepiej wyjechać wcześnie rano lub późnym popołudniem. Przed drogą warto także porządnie wywietrzyć samochód. Uważajmy na klimatyzacje, by nie doprowadzić do dużych różnic temperatur. Sprawdzonym patentem są również osłonki przeciwsłoneczne. Z kolei zimą najlepiej wyruszyć w trasę, gdy na dworze jest jasno. Wyjeżdżając w góry nie zapominajmy o łańcuchach na koła. 

Podróż z dzieckiem – przed wyjazdem 

Nawet gdy dziecko jest zdrowe, warto przed podróżą udać się do pediatry, by upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do wyjazdu. Koniecznie zabierzmy ze sobą zarówno książeczkę zdrowia dziecka, jak i rodzinną legitymację ubezpieczeniową. Wyjeżdżając za granicę niezbędny będzie także paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Niemowlę obowiązkowo przewozimy w foteliku, który jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Gdzie najlepiej ułożyć siedzisko? Niektórzy twierdzą, że jest to środek tylnego siedzenia. Inni z kolei uważają, że najbezpieczniej jest za siedzeniem kierowcy. Latem warto wyłożyć siedzisko tetrową pieluszką, dzięki której maluch będzie się mniej pocić. Przed wyjazdem warto także zrobić przegląd fotelika, by upewnić się, że nie ma w nim żadnych uszkodzeń. Dziecka nie należy wyciągać z siedziska, nawet kiedy jest niespokojne. W takiej sytuacji bezpiecznie jest zjechać na pobocze i zrobić sobie krótki postój. 

Podróż z dzieckiem

Podróż z dzieckiem – co należy zabrać? 

W czasie podróży z dzieckiem konieczna będzie podręczna torba. W niej nie może zabraknąć m.in. niezbędnych leków, kanapek, wody czy zdrowych przekąsek. Ulubione smakołyki, w przypadku starszych dzieci, są przy okazji sprawdzonym sposobem na nudę. Zaopatrzmy się także w ręczniki i nawilżone chusteczki higieniczne. Przy dziecku w samochodzie nie trudno o zdarzenie, które może pobrudzić siedzenie samochodu. Przed trasą warto więc wyłożyć je miękkim kocem. Niezbędne mogą okazać się również zapasowe ubrania. Wielu rodziców bardzo często obawia się długich podróży z dzieckiem. Tymczasem takie wyjazdy dają zdecydowanie więcej korzyści, niż zmartwień. Dzięki ciekawym podróżom maluch jeszcze lepiej będzie mógł poznać i odkryć otaczający go świat.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Długa podróż samochodem – porady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia